Povsem jasno je, da če kje, bi vsi politiki, ki jih plačujemo davkoplačevalci, morali že zdavnaj stakniti glave in biti najbolj glasni v rešitvah, kako rešiti propadajoče zdravstvo. A ne, naši politiki, ki se tudi zavoljo medsebojnih političnih obračunov raje ukvarjajo s štiri leta starimi aferami, in kot da se niso ničesar naučili, so še enkrat izgubili priložnost biti tiho.
Zadnji primer: Karl Erjavec, ki se je že večkrat zapletal, nazadnje pa je Mateja Tonina, šefa Komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb, javno označil za "notoričnega lažnivca". Je to nova politična kultura?
Ne glede na dolgo brado njunih preteklih medsebojnih spopadov pa javno Matej Tonin Karla Erjavca že mesece nikjer ni omenil, zato se šef Knovsa prek Twitterja sprašuje, zakaj takšna nestrpnost in jeza in da počakajmo na končno poročilo komisije. Če bo Tonin laži nadaljeval, opozarja Erjavec, "bom moral poiskati pravno varstvo".
S pravniki se je oborožil tudi Tonin
A zaradi obtožbe notoričnega lažnivca, ki da je zrela za sodišče, se je s pravniki že oborožil tudi Tonin, ki meni, da slaba politična kultura in nespodoben besednjak največ povesta o tistem, ki ga uporablja. Sočasno pa z njegove stranke sporočajo: "Čeprav so bile besede zunanjega ministra močno čez mejo sprejemljivega, mora politik imeti debelejšo kožo kot ostali državljani, zato predsednik Tonin zaenkrat tožbe ne bo vložil. Če se bodo takšni neutemeljeni in žaljivi napadi nadaljevali, pa bo razmislil tudi o tej možnosti."
Dogajanje zadnjih dni pa ni nič drugega, kot petelinjenje in uporaba Knovsa v politične namene, se je oglasil premier Marjan Šarec, ki takšno retoriko svojega ministra sicer zavrača z besedami, da je politični diskurz eden od pomembnih temeljev demokracije. Zato si kot premier želi, da med javnomnenjskimi voditelji prevlada kulturni način dialoga ter da velja moč argumentov, ne pa argumenti moči in žaljivosti. Kot poudarja Ljudmila Novak: "Prav je, da sodelujemo, da se pogovarjamo, da se ne zmerjamo, to sodi k politični kulturi, kar si pa kdo sam zase misli, pa je njegova stvar."
Prihaja prvi etični kodeks za vse funkcionarje
Takšna komunikacija je nesprejemljiva, opozarja še prvi med poslanci, ki napoveduje, da bo parlament s pomočjo protikorupcijske komisije spisal ne le prenovljena zakona o poslancih in o integriteti, ampak tudi prvi etični kodeks za vse funkcionarje. Kot je namreč povedal Dejan Židan: "Ta dogajanja so pokazala, da morata biti odgovornost funkcionarjev, katerih koli, ali so to župani, poslanci ali je to predsednik države in ostalih funkcionarjev, zelo jasno napisana."
Tudi postopek ugotavljanja mora biti zelo jasen in tudi kazni ne smejo biti samo navidezne, saj so politični funkcionarji prvi dolžni ohranjati kulturo dialoga, ne pa, meni Židan, že tako nizke meje dopustnega spuščati še niže.
KOMENTARJI (367)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.