V večernem studiu smo gostili podpredsednico Gibanja Svoboda in predsednico Državnega zbora Urško Klakočar Zupančič ter predsednika opozicijske stranke NSi Mateja Tonina. Prva ja zatrdila, da je stranka ob informacijah ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar te vzela zelo resno. "Zato je predsednik vlade zahteval poročilo," je utemeljila. Nato je omenila pismo v. d. generalnega direktorja Policije Boštjana Lindava, v katerem je zatrdil, da se nihče od ministrov in državnih funkcionarjev, vključno z ministrico za notranje zadeve, ni vpletal v delo Policije.
Klakočar Zupančičeva: Ne za pritiske, šlo je za obljube
Zatrdila je, da bi bilo vmešavanje politike na vsebinsko delo Policije nedopustno, spomnila pa še, da morda tudi kaznivo dejanje. "Danes smo videli, da česa takega ni bilo," je še dodala in zatrdila, da je šlo pri menjavi kadrov Policije za izpolnjevanje obljub vladajoče stranke, da bo pri tistih, ki so izvajali neustavne ukrepe zoper državljanke in državljane, zahtevala odgovornost.
Obljub se je dotaknil tudi Tonin, ki je dejal, da se je stranka Gibanje Svoboda z njimi zavihtela na oblast, saj da bo kompetentna in strokovna. "Ta primer kaže, da jim je spodletelo in da so se vse predvolilne obljube razblinile," je dodal. Nadaljeval je, da je poročilo Lindava dokaz, da je Policija na treh sestankih strokovno opozorila, naj predsednik vlade ne oblikuje svoje skupine za varovanje v kabinetu in naj to ostane v okviru centra za zaščito in reševanje, a se je Golob odločil da stroke ne bo upošteval. "Jasno je, da je bila stroka absolutno spregledana in povožena," je dodal. Skliceval se je tudi na navedbe Lindava, da se politika še vedno vmešava v kadrovanje Policije.
Tonin: Ne govorimo o ministrih, ampak o predsedniku vlade
Nato je nadaljeval, da je predsednica Državnega zbora v svojem prejšnjem odgovoru spregledala ključno podrobnost vprašanja premierja Goloba, saj da je v njem spraševal po pritiskih s strani ministrov, "mi pa se danes praktično pogovarjamo samo o predsedniku vlade". Kot je še dejal, je jasno, da je tisti, ki je na menjave vplival, bil predsednik vlade.
"Predsednik vlade je prvi med ministri. Tu ni dileme," pa mu je oporekala Klakočar Zupančičeva in se sklicevala na to, da je premier želel zagotoviti strokovnost in kompetentnost Policije, ki da sta pri organu nujni.
Tonin v navzkriž poudaril, da se mu zdi pomembno prenehanje z menjavo kadrov ob vsaki menjavi vlade. "Ni pomembno, da je uradnik lojalen meni ali predsednici državnega zbora, pomembno je, da je zvest državi in kompetenten." Predlaga, da bi primer kot neodvisni organ Unije pregledalo tudi javno tožilstvo EU.
Ob tem se je Klakočar Zupančičeva dotaknila sodbe Muženiča, saj da se mu mora omogočiti vrnitev na delovno mesto na Nacionalni preiskovalni urad. Kot je poudarila, se v stranki zavzemajo za dosledno spoštovanje sodbe.
Tonin ji je nasprotoval, da sta ministrica, pristojna za delo Policije, in v. d. generalnega direktorja organa Goloba opozorila, da ni strokovnih razlogov za menjavo šefa novogoriške uprave. Dodal je, da je ravno tu opazen premik od slogana, da bodo v Svobodi upoštevali strokovnost. "To mora pa Policija tudi sama zaznati in potem ustrezno ukrepat," pa je besedo znova prevzela Klakočar Zupančičeva.
Dotaknila se je tudi očitkov o menjavi pristojnosti za varovanje predsednika vlade. "Ne gre za nezaupnico policistom in policistkam, nujno je, da se oseba počuti varno," je nadaljevala. Izpostavila je, da se mora predsednik vlade počutiti varnega in da sistem varovanja, ki ga je aktualna vlada v prakso vpeljala poleti, uporablja več evropskih držav. Tonin ji je oporekal, da so policisti v varovanju profesionalci.
'V času Janševe vlade takih dokazov o vmešavanju ni bilo'
Nato je beseda znova nanesla na aktualne politične pritiske. Kot je poudaril predsednik NSi, v času Janševe vlade takih konkretnih dokazov o vmešavanju politike ni bilo. Na nadaljnja vprašanja o kadrovskih menjavah pa je odvrnil, da o temi ne ve veliko, saj da ni vodil tega resorja. "V tem primeru pa obstajajo pisni dokazi," se je znova skliceval na pismo.
Kako pa bo nesoglasje v koaliciji vplivalo na zaupanje vladi? Golob je namreč v prvem nagovoru po državnozborskih volitvah dejal, da bo Gibanje Svoboda drugačno. Klakočar Zupančičeva meni, da jim uspeva. "Senzacionalnost, ki je prevzela okolje primera z ministrico, moramo končati. Ne gre za politične pritiske, še manj pa politično vmešavanje," je zaključila misel.
Kot pravi Tonin, na izboljšanju dela tudi njihova stranka. "Zagotovo sta naša stranka in vlada naredili kakšno napako, se pa poskušamo izboljšati," je povedal. Na koncu pa je kot zelo pomembno izpostavil še, da se trenutni vladi manj gleda pod prste in da so nekdanjo Janševo vlado civilna družba in mediji bolj strogo nadzorovali. "Če bi se to zgodilo v naši vladi, bi v Ljubljani zmanjkalo koles," pa je še ponazoril.
KOMENTARJI (1126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.