Odhajajoči minister Matej Tonin je pozdravil podporo predsednika Boruta Pahorja memorandumu za nakup oklepnikov. "Bila je tudi pričakovana glede na zaveze, ki jih je Slovenija dala v preteklosti – glede na to, da se je stroka opredelila, da je to potrebno, da zgradimo svoje obrambne sile."
Toda nova vlada že napoveduje revizijo nakupa. Tonin ocenjuje, da bi nas odstop od posla stal mednarodnega ugleda. "Pogodba je podpisana, tako na slovenski strani kot na strani OCCAR-ja, ki je podpisal tudi pogodbo s proizvajalcem. V poslovnem svetu je vedno praksa, da so, kadar se od pogodbe odstopi, tudi penali. Ne želim razmišljati o teh stvareh. Prepričan sem, da bodo, ko se bo nova vlada udeležila vrha Nata v Madridu, na katerem se bodo pogovarjali z GŠ SV in tudi z obramboslovno stroko, vse karte položene na mizo. Ta vozila so hrbtenica Slovenske vojske."
"V tem trenutku se v Natu pogovarjamo, kako bomo zvišali obrambne izdatke na dva odstotka BDP. V prihodnjih tednih in mesecih naj bi se priključili še Finska in Švedska, Nemčija povečuje obrambne izdatke. V teh okoliščinah bi bil odstop od pogodbe absolutno nerazumljiv in na nek način bi trpela kredibilnost Slovenije," je o nakupu še povedal obrambni minister, ki pravi, da je treba njegovega naslednika Marjana Šarca soditi po dejanjih.
Razburja tudi koalicijska pogodba. Delodajalci so na okopih, svoje imajo za povedati tudi zdravniki in drugi deležniki. "Spomnili se boste, da sem v času volilne kampanje poudarjal, da tokrat res obstaja nevarnost, da Levica postane članica vlade. To se je sedaj zgodilo. Luki Mescu in njegovim kolegom je treba čestitati, ker jim je uspelo s petimi poslanskimi glasovi uveljaviti praktično ves svoj program, ki pa je škodljiv za Slovenijo. Oglasilo se je gospodarstvo, ki jasno pove, da takšen program pomeni manj zaposlenih, beg v tujino in več brezposelnih. Oglasili so se tudi mladi zdravniki, da to pomeni še več njihovih odhodov. Upam, da bo poslanska skupina z 41 poslanci uveljavila svojo vlogo in ne bo dovolila, da bi diktirala poslanska skupina s petimi poslanci," meni Tonin.
Manj strank je v vladi, boljše je, o učinkovitosti vlade pravi Tonin. "To je osnovno pravilo. Ker je manj usklajevanja in dogovarjanja, pa tudi realizacija je hitrejša. Bilo bi lažje, če v tej vladi ne bi bilo Levice."
O vložitvi novih zakonov Tonin pravi, da NSi z ničimer ne nagaja. "Stranka je vložila sedem zakonov od 32 in teh sedem je tistih, ki nam jih je v prejšnjem mandatu blokirala Levica. Gre za zakone s področja socialne in družinske politike, s katerimi poskušamo izboljšati poslovno okolje," je še povedal v oddaji 24UR ZVEČER.
KOMENTARJI (323)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.