Tomaž Kavčič iz Gostilne pri Lojzetu je na lestvici najboljših 300 vrhunskih kuharjev po izboru kuharjev, kulinaričnih poznavalcev in sledilcev na družbenem omrežju, zasedel 99. mesto, prva dama kulinarike pri nas Ana Roš iz Hiše Franko pa 264. Zmagovalec na lestvici najboljših je Španec z Michelinovo zvezdico Joan Roca. Razglasili so ga na prestižnem gala dogodku 1. oktobra v Milanu, za vstopnico pa so ljubitelji kulinarike odšteli 140 evrov.
Tomaž Kavčič je za 24ur.com povedal, da je tiho upal, da bo izbran med 300 najboljših kuharjev, saj je opazil, da so imele njegove kreacije na Instagramu veliko všečkov: "Tako sem že vedel, da se nekaj kuha, objavili so tudi moje fotografije. Zanimivo je, da ne vem, kje so jih dobili. Ko sem dobil povabilo na finalno prireditev, pa sem vedel, da iz te moke bo nekaj kruha. Vesel in počaščen sem, da sem na lestvici med prvimi stotimi vrhunskimi kuharji sveta."
Kako poteka izbor?
Izbor namreč poteka tako, da vsako leto na lestvico 300 najboljših vrhunskih kuharjev sveta The best Chef dodajo še 50 novih vrhunskih kuharjev, ki jih izberejo s pomočjo kulinaričnih poznavalcev. Vsi izbranci nato glasujejo med seboj, z lestvice izberejo 10 najboljših kuharjev po njihovem izboru in tako določijo finaliste.
Pri izboru upoštevajo kuharja kot osebo in glasujejo za njegov talent, izkušnje, potencial in osebnost, so zapisali organizatorji. Potem za 300 finalistov in njihove kreacije glasujejo še kulinarični poznavalci, fotografi, umetniki in sledilci iz družbenega omrežja Instagram. Glasovi sledilcev in vplivnežev z Instagrama so pri skupnem seštevku vredni 30 odstotkov.
Pohvala slovenski gastronomiji
Kavčič je izpostavil, da ga uvrstitev veseli predvsem zaradi slovenske kulinarike in jo dojema kot pohvalo slovenski gastronomiji, saj je to potrditev, da je ta na pravi poti: "Veseli me, da smo Slovenci prisotni na svetovnih lestvicah. To se ni zgodilo čez noč. To je rezultat zadnjih let dela, ne samo mojega, ampak tudi vrhunskega dela mojih kolegov," poudarja.
Dodaja, da je to tek na dolge proge in da smo Slovenci že dolgo na piedestalu svetovne kulinarike: "Sloveniji manjka le še tako zelo želena Michelinova zvezdica, ki bi bila češnja na tortici."
Glas namenil Ani Roš: Skupaj smo močnejši
Nagrada je zanj posebna predvsem zato, ker pomeni potrditev kolegov s celega sveta, ki zagotovo najbolje vedo, kdaj brbončice zapojejo od užitka.
Kuharski mojster poudarja, da je izjemno pomembno, da držimo skupaj: "Samo skupaj bomo močnejši. Francozi niso brez razloga tam, kjer so. Z novinarji imajo namreč tihi dogovor, da se o francoski kulinariki piše le najboljše, slabo pa ne obstaja. Spoštujejo sami sebe in institucije in to jih je pripeljalo tja, kjer so."
Zato poziva, da se med seboj spoštujemo in si pomagamo. Tudi sam je, kot je razkril, svoj glas namenil naši Ani Roš. Kot dodaja, bi podprl vsakega Slovenca, ki bi se znašel med izbranimi.
Sicer pa sta bila, kot je razkril, njegova kriterija pri odločanju, koga bo razvrstil na lestvico, vztrajnost in dolga kilometrina. Svoj glas je namenil tistim, ki so že dolga leta na vrhu svetovne kulinarike, nepogrešljiva sestavina njihovega dela pa je še vedno navdušenje nad kulinariko, ki je enako ali večje tistemu, ki so ga imeli, ko jih je spoznal. Zmagovalca je razvrstil na tretje mesto, z njim pa se s kuharskih kongresov tudi osebno poznata.
Z Ano Roš se, kot je pojasnil, še nista slišala, ji pa "čestita, saj je prepričan, da več slovenskih uspehov pomeni utrditev slovenske kulinarike."
Pohvale ga ne ustavijo
Na vprašanje, če ga pri njegovih številnih uspehih, nova nagrada še vedno tako razveseli kot na začetku njegove kariere, je odgovoril, da se počuti, kot da vsako jutro manj ve o gastronomiji in se želi vsak dan naučiti nekaj novega. Zaradi nagrad nikakor ne spi na lovorikah: "Vsaka pohvala ti da moč in potrditev, da si na pravi poti. Pohvale me ne ustavijo, ampak mi dajo obveznost in voljo, da sem še boljši."
Brez tradicije ni kreativnosti
Zelo ga je razveselila tudi nagrada za najbolj kreativnega evropskega chefa. Z navdušenjem pove, da ima rad kreativnost s spoštovanjem tradicije: "Vsekakor ne moremo biti uspešni kuharji, če ne spoštujemo tradicije. S tem izkazujemo spoštovanje do naše države in običajev. Brez tradicije ni kreativnosti."
Ena izmed njegovih znanih kuharskih mojstrovin suha jota je primer, kako je iz jedi, "na kateri je zrasel, predstavil nove tehnike." Čeprav je bil najprej deležen kritik zaradi poseganja v tradicionalno, 'sveto jed', mu je uspeh potrdila svetovna kulinarična javnost.
Za prihodnost slovenske kulinarike se ne boji in je prepričan, da smo tam, kjer si zaslužimo: "Če ne držimo skupaj, ni prihodnosti. Uspeh je tek na dolge proge, če imamo prave cilje in strategijo," je sklenil.
Kdo sta slovenska kulinarična mojstra, ki se uvrščata med najboljše na svetu?
Kavčič, vrhunski kuhar iz Gostilne pri Lojzetu, ki je bila večkrat razglašena za najboljšo slovensko gostilno, prejel pa je tudi priznanje za najboljšo restavracijo v vzhodni in srednji Evropi, se lahko pohvali s prestižnim italijanskim priznanjem zlati kuhar (Cuoco d’ oro), je dobitnik priznanja Sv. Fortunat. Eden najljubših v njegovi zbirki kuharskih uspehov pa je kosilo, ki ga je pripravil vsem 27 predsednikom vlad v Bruslju.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.