Sudanske oblasti so izpustile humanitarca in aktivista Toma Križnarja, ki so ga aretirale 19. maja, so nam potrdili na Ministrstvu za zunanje zadeve. To naj bi jim potrdil nemški diplomat, ki je bil v stiku s Križnarjem. Povedal je tudi, da se Križnar dobro počuti.
Njegova soproga Bojana Pivk Križnar naj bi zanj že rezervirala letalsko karto, v domovino naj bi tako odletel v prihodnjih dneh. Kot ji je povedal v telefonskem klicu, ki so mu ga dovolili iz zapora, je bilo teh zadnjih devet dni ena najhujših preizkušenj v njegovem življenju, pa je prestal že marsikaj hudega, so poročali v oddaji 24UR.
Zgodba sicer še nima srečnega konca, saj je Križnar še vedno v Južnem Sudanu, le da je pod diplomatsko zaščito. Informacije so skope, zaradi njegove varnosti namreč na zunanjem ministrstvu več podrobnosti niso razkrili.

Zunanje ministrstvo je o priprtju Križnarja pred dobrim tednom dni obvestila njegova soproga. Takoj zatem so stopili v stik s slovenskim veleposlaništvo v Kairu, ki je za konzularno zaščito zaprosilo nemško veleposlaništvo v Južnem Sudanu. Križnarja je obiskal nemški diplomat, ki je preveril razmere v zaporu v prestolnici Juba.
Že tretjič za zapahi v Afriki
61-letni aktivist in humanitarni delavec je bil že večkrat zaprt v tujini. Križnar je bil že leta 2006 dober mesec zaprt v zaporu v kraju El Fašir. Policija ga je aretirala, ko je želel nezakonito vstopiti v državo, saj ni imel vizuma. Dunajsko veleposlaništvo mu ga namreč ni izdalo v nekaj dneh. Tamkajšnje sodišče ga je takrat obsodilo na dve leti zaporne kazni in plačilo 2000 evrov kazni.
Prijeli so ga 21. julija 2006 in mu zasegli opremo, ki jo je imel s seboj, izpustili pa 4. septembra šele po posredovanju takratnega predsednika Janeza Drnovška. V reševanje se je takrat vključilo slovensko zunanje ministrstvo. Za njegovo izpustitev so si prizadevali tudi predstavniki Evropske unije, Nemčije, Arabske lige. Izpustili so ga na podlagi pomilostitve sudanskega predsednika Omarja al Baširja. Po pomilostitvi so ga izgnali iz države. Reševanje ga je stalo dobrih 20.000 evrov.
Leta 2003 pa je bil Križnar zaprt tudi v Etiopiji. Takrat ga je policija aretirala na območju, kjer je omejeno gibanje, saj naj bi bil tam brez potrebnega dovoljenja.
KOMENTARJI (263)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.