Največ protestnikov, po podatkih PU Ljubljana jih je bilo 3000, se je znova zbralo v prestolnici, kjer so s transparenti in skandiranjem sporočali, da ulice in oblast pripadajo ljudstvu.
Zbrali so se na Prešernovem trgu, nato pa se je množica na kolesih in peš podala na Trg republike, kjer so med drugim dvignili zastavo petkovega kolesarskega protestniškega gibanja in v znak upora prižgali protestniški plamen.
Nocojšnji protest je bil po besedah organizatorjev namenjen tako vladi kot opoziciji, ki se njenim potezam ne zoperstavi bolj odločno. K "bolj odločnemu uporu zoper strahovlado" so pozvali vse – opozicijske stranke, sindikate, stanovske organizacije, inštitucije, društva in gibanja.
"Janez Janša misli, da bo premier še dve leti in da bo nato znova zmagal na volitvah. Vladi to stanje ugaja. In zdi se, kot da tudi opozicijskim strankam to stanje ustreza. Da so se tudi oni vdali v janšizem, da so jim bolj pomembni njihovi stolčki in da se vsi skupaj bojijo novih volitev," so pred protesti zapisali v Protestni ljudski skupščini.
Namesto, da bi se t. i. demokratični predstavniki ljudstva borili za nove demokratične volitve, so zaspali ali pa celo sodelujejo v "ostudnih procesih", so zapisali organizatorji in med drugim opomnili na milijone evrov, ki se jih bo namenilo za orožje, rezanje proračunskih sredstev, predvsem kulturi in znanosti, spreminjanje medijskega zakona, nestrokovne protikoronske ukrepe, sovražno in žaljivo komuniciranje političnih predstavnikov, korupcijo in laži pri nakupu ventilatorjev, nestrokovno in strankarsko kadrovanje, ki poteka na vseh nivojih države, ter nedeljsko odprtje trgovin.
Opozicijo so javno vprašali, kaj bodo storili, da vlada Janeza Janše pade. "Če je vaš odgovor nič, si bomo to zapomnili," je v imenu protestnikov sporočil aktivist Jaša Jenull.
V govorih so opozorili tudi na nasilje v družini, zoper katerega so se danes zoperstavili tudi na protestu pred poljskim veleposlaništvom zaradi poziva, naj Slovenija odstopi od Istanbulske konvencije. Vesna Leskošek s fakultete za socialno delo je med drugim opozorila, da na dominaciji temelječa politika razkraja solidarnost in pravičnost, ne le v javnem prostoru, ampak tudi v domovih, kjer postaja nasilje sprejemljiv način podreditve. Prepričana je, da je treba ustaviti preobrazbo družbe, ki se dogaja.
Policija: Shod v Ljubljani je minil mirno
S PU Ljubljana so sporočili, da so policisti nocoj opravljali naloge za varovanje državnega zbora, vzdrževali javni red in mir, zagotavljali varnost udeležencev protestnega shoda, urejali promet in izvajali nadzor nad upoštevanjem Odloka o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v Republiki Sloveniji.
Dogodek, ki se je zaključil okoli 20.30, je potekal mirno. Policisti so zaradi zagotovitve varnosti za promet zaprli več ulic v okolici. Pri varovanju shoda so ugotovili eno kršitev Zakona o javnih zbiranjih.
Nadaljujejo zbiranje obvestil glede dogodka in bodo v primeru dodatno zaznanih prekrškov ali kaznivih dejanj ukrepali v skladu z zakonodajo.
Protestne akcije so sicer potekale tudi drugje po Sloveniji, med drugim v Velenju, Mariboru, Celju in v Novi Gorici, kjer naj bi po besedah Jenulla prišlo do napada na enega od protestnikov. Ob tem so protestniki sporočili, da se ne bodo pustili ustrahovati.
KOMENTARJI (1254)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.