Neuradno naj bi SD mesto predsednika DZ prepustila eni od drugih dveh strank levega tojčka, mogoče pa je, da bo parlamentu predsedoval tudi predstavnik Desusa.
Po objavi uradnih rezultatov volitev se bodo lahko začeli postopki za konstituiranje novega DZ. Prvo sejo skliče predsednik republike (po neuradnih podatkih bi se to lahko zgodilo že jutri), nekaj dni pred prvo sejo pa se bodo z dosedanjim predsednikom DZ Francetom Cukjatijem srečali začasni vodje poslanskih skupin. Predsednik Danilo Türk bo po konstituiranju DZ lahko začel pogovore z vodji poslanskih skupin in potem predlagal kandidata za mandatarja.
Uradna pogajanja o koaliciji se bodo sicer lahko začela šele potem, ko bo predsednik Danilo Türk predlagal mandatarja za sestavo vlade, Pahor pa pričakuje, da bodo že v prvi polovici prihodnjega tedna sprejeli koalicijsko pogodbo, konec tedna pa bi jo obravnavali tudi organi strank.
Pahor tudi z Janšo
Čeprav je koalicija že bolj ali manj oblikovana in jo bodo najverjetneje sestavljale stranke SD, Zares, LDS in DeSUS, morebiti pa tudi stranka SLS, pa se Pahor pogovarja tudi z drugimi strankami. Tako se je včeraj ločeno sestal s predsednikoma SDS in SNS, Janezom Janšo in Zmagom Jelinčičem. Kot je pojasnil, se je z njima pogovarjal o sodelovanju pri projektih nacionalnega pomena v prihodnjem mandatu. V zunanji politiki je to urejanje odnosov s Hrvaško, v domači pa strukturne reforme in zaključek projekta, ki zadeva polpreteklo zgodovino.
Kot pravi Pahor, so med strankami prav gotovo razlike, "a ko gre za velike in dolgoročne stvari, moramo strniti vrste, presegati te razlike in iskati kompromise". Oba pogovora je zato označil kot zelo iskrena in poudaril, da "kar koli se bo zgodilo, nista bila odveč".
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.