Državni zbor je zaradi razlike v številu podpisov pod pobudo za referendum o slabi banki, ki jo je vložil Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije (KNG), vložil kazensko ovadbo zoper neznanega storilca. Vložili so jo zaradi suma storitve kaznivih dejanj zoper volilno pravico in volitve ali kakšno drugo kaznivo dejanje, so povedali.
Vložitev ovadbe je danes napovedala generalna sekretarka DZ Mojca Prelesnik. Kot je dejala, je DZ z interno preiskavo, ki je pokazala, da so ministrstvu poslali celoten paket, tudi 36 listov, pri katerih je nastala razlika, izčrpal svoje možnosti.
V DZ so po opozorilih sindikata ugotovili, da je vložil 3127 podpisov, ministrstvo za notranje zadeve pa je DZ obvestilo, da je preverjalo 2733 podpisov.
DZ ima nekaj varovalk, med katerimi je po njenih besedah najpomembnejša ta, da hranijo vse originale podpisov in da so ti ves čas pod nadzorom. Po njenih besedah ima pobudnik, sindikat, identično število izvodov podpisov kot DZ. "Če je prišlo do administrativne napake, sem prepričana, da je do nje prišlo v fazi distribucije fotokopij," je povedala Prelesnikova, a dodala, da ne želi na nikogar kazati s prstom.
Pojasnila je, da se podpisi ministrstvu vedno posredujejo v paketu oz. v kuverti. Kurirju so na ministrstvu potrdili prevzem, nihče pa ni odpiral kuverte in tudi nihče ni štel podpisov, je dejala.
Gorenak: Ministrstvo je DZ vrnilo toliko podpisov, kot jih je dobilo
Ministrstvo za notranje zadeve je vrnilo 2733 podpisov, kolikor jih je dobilo, pa je na podlagi ugotovitev notranjega nadzora povedal minister Vinko Gorenak. "Napake na ministrstvu za notranje zadeve ni bilo. Preverili smo vse, kar smo od DZ dobili, in vrnili smo vse, kar smo od državnega zbora dobili," je ugotovitve nadzorne skupine, ki jo je v torek imenoval minister in je pregledala postopek preverjanja podpisov na ministrstvu, strnil Gorenak.
Nadzorna skupina je ugotovila, da je ministrstvo prejelo (in DZ vrnilo) 2733 podpisov, pri čemer jih je bilo 2346 ustreznih, 387 pa neustreznih. Menijo, da glede na pregled dokumentacije, razgovore z uslužbenci in vpogled v informacijski sistem na ministrstvu "ne obstajajo razlogi za domnevo o izgubi listov s podpisi na ministrstvu za notranje zadeve", je dejal vodja nadzorne skupine Mile Nunič.
Skupina, v kateri je bilo pet članov, od tega dva strokovnjaka za informatiko, je pregledala dokumentacijo oz. sezname s podpisi, ki so jih prejeli iz DZ, opravila pogovore z uslužbenci in pregledala vstope v informacijski sistem, ki so jih opravljali uslužbenci med pregledovanjem podpisov. Pregledali so okoli četrtino vseh vstopov v informacijski sistem in ugotovili, da ni bilo napak. Ker gre glede na število vseh podpisov za reprezentativen vzorec, ugotovitve kažejo "na verjetnost, da tudi pri ostalih ni napak", je dejal Nunič. Dodal je, da bodo kljub temu v naslednjih dneh pregledali vse vstope.
Ugotovili so tudi, da listi s podpisi, ki so jih prejeli, niso bili označeni z zaporednimi številkami in da v gradivu ni bilo zabeleženo, koliko je podpisov.
Gorenak pravi, da bi bilo treba uvesti določene spremembe. "Recimo, začeti v DZ; najmanj, kar je, je evidentirati število podpisov, število listov, ki jih DZ sprejme," poudarja, saj da ni dopustno, da se zabeleži samo podatek o tem, koliko podpisov je prinašalec po lastnih besedah prinesel. "Današnje stanje je očitno takšno, da prinašalec podpisov reče, prinesel sem toliko in toliko podpisov, in se mu verjame. To je enako, kot da greste v banko in rečete, polagam milijon evrov, bančni uslužbenec pa vam da potrdilo, da ste položili milijon evrov po lastni izjavi," meni minister.
Gorenak je še povedal, da sta se s predsednikom DZ Gregorjem Virantom o razliki pogovarjala in da sta se dogovorila, da bosta imenovala vsak svojo preiskovalno skupino in javnost obvestila o rezultatih. To, da je Virant v torek obvestil javnost, da je v DZ "vse v redu", je Gorenaka, kot je povedal, presenetilo.
SD k odstopu pozval Gorenaka, PS tudi Viranta
Da je Gorenak objektivno odgovoren za "izginotje" dela podpisov, meni vodja poslanske skupine SD Janko Veber. "V tem trenutku je popolnoma jasno, da je bila grobo kršena ustavna pravica ljudi do neposrednega odločanja o javnih zadevah," je zapisal. "Iz ugotovitev preiskave, ki jo je odredil predsednik državnega zbora, je jasno tudi, da do izginotja 394 podpisov ni prišlo v državnem zboru," je zapisal Veber.
Zato meni, da je "objektivna odgovornost ministra za notranje zadeve očitna". "Glede na državotvorno vlogo, ki jo nosi ministrstvo za notranje zadeve, je zato še toliko pomembneje, da minister to odgovornost prevzame in odstopi," poziva Veber. Pričakuje, da bo minister zaradi "hude in precedenčno kršene ustavne pravice" odstopil sam ali pa da ga bo predsednik vlade Janez Janša razrešil.
Tudi Svet Pozitivne Slovenije Janšo poziva, da v treh dneh razreši Gorenaka, sicer bodo razmislili bodisi o interpelaciji Gorenaka bodisi o interpelaciji cele vlade.
Zahtevajo tudi odstop Viranta. Če ne bo odstopil sam, bodo zahtevali sklic izredne seje DZ, na kateri bodo razpravljali o delovanju DZ in predsednika DZ, je pojasnil predsednik PS Zoran Janković. V stranki ocenjujejo, da je pri preverjanju podpisov za podporo referendumu o zakonu o sanaciji bančnega sistema in zakonu o državnem holdingu prišlo do "organizirane prevare". Kot je ocenil Janković, se je podobno kot pri podpisih za referendum o zakonu za sanacijo bank zgodilo tudi pri zahtevi za referendum o zakonu o državnem holdingu, čeprav "je bil vtis v javnosti, da so bili podpisi umaknjeni". Dokler se vse omenjeno dogajanje v DZ ne razčisti, v PS po besedah Jankovića niso pripravljeni razpravljati o umiku referendumske zahteve o zakonu o državnem holdingu.
Če bo vladna koalicija pri zahtevi za razrešitev zaščitila Gorenaka, bo to po besedah Jankovića pomenilo, da je "enako kriva". Veliko o tem bo po njegovem mnenju povedala že izredna seja, ki jo bodo zahtevali, če Virant ne bo odstopil.
Gorenak in Virant ne bosta odstopila
Gorenak je v pogovoru za oddajo SVET dejal, da so standardi v tej vladi visoko postavljeni. "Odstopno izjavo imam s seboj, bila je namenjena, da jo podam v primeru, če bi komisija ugovotovila napake na naši strani, kar pa se ni zgodilo, zato je tudi nisem podal," je dejal.
Tudi Virant pravi, da ne vidi razlogov za odstop. "Nobenega dokaza ni, da bi pri postopku s podpisi prišlo do napake v DZ. Nasprotno, v DZ smo težavo z nadzornimi mehanizmi odkrili in razrešili," je dejal.
Žerjav: Izgubili smo toliko ugleda ...
Zgodbe, ki se v zadnjem času dogajajo s podpisi, to državo postavljajo v neugleden položaj tudi v odnosu do Evrope, pa je dogajanje komentiral predsednik SLS Radovan Žerjav. "Ti referendumi so nam naredili toliko škode, izgubili smo toliko ugleda," je poudaril Žerjav in dodal, da tako "ne bomo prišli nikamor in bomo stopicali na mestu, še več, šli bomo nazaj".
Meni, da morajo pristojni organi najprej preiskati zadevo, odgovorne pa je treba kaznovati. "Če so podpisi dejansko zmanjkali, je to nedopustno, da ne bom rekel kriminal," je povedal.
KOMENTARJI (2372)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.