Živelj v potoku Tojnica na Vrhniki je namreč v ponedeljek znova prizadelo onesnaženje. Ribiči so našli okoli 100 poginulih rib (okoli 30 kilogramov), kar v ELME ocenjujejo kot pogin rib manjšega obsega, vendar za ta potok pomeni to veliko okoljsko škodo.
Potok Tojnica je mali vodotok, ki je bil pred enim letom v spodnjem toku močno onesnažen ob iztekanju nevarnih snovi ob požaru v Kemisu. Vodni živelj, ki se je postopno vračal v potok, je bil ob ponedeljkovem onesnaženju ponovno močno prizadet z nenadnim izlivom škodljive tekočine neznanega izvora v naravno okolje, piše v poročilu.
Operativni vodja Ekološkega laboratorija z mobilno enoto (ELME), ki deluje znotraj Instituta Jožef Stefan, je za STA povedal, da je poginilo okoli 100 rib. Potok je po njegovih besedah še vedno močno degradiran od lanskega požara v Kemisu, vendar vzrok za tokratno onesnaženje ni dejavnost Kemisa, saj so poginule ribe odkrili tudi v toku višje, to je na območju Sinje Gorice, ki leži pred vrhniško industrijsko cono.
Kot je razvidno iz poročila o intervenciji, je ELME po prijavi dogodka vzel vzorce rib in vode, da bi ugotovili vzrok pogina in onesnaženja. Tako meritve v prvih vzorcih vode iz potoka, ki so jo vzeli gasilci, kot tudi vzorcih vode, ki jo je vzorčila ELME ter terenske meritve ELME iz potoka v dolžini enega kilometra med prepustom pod avtocesto in izlivom Tojnice v Ljubljanico med 18.30 in 20.30 niso določile neznane snovi, ki je bila vzrok za onesnaženje potoka, ki se je odrazilo v poginu rib.
Vzorčena voda brez usedlin
Terenske meritve splošnih fizikalno kemijskih parametrov vode v poku Tojnica kažejo normalne vrednosti za površinske vode in v nobenem izmerjenem parametru ne odstopajo od sprejemljivih vrednosti za površinske vode. Vzorčena voda je bistra, brez usedlin, brez vonja ali drugih anomalij. Ker so očividci poročali o temni, motni in smrdeči vodi jim očitno ni uspelo vzorčiti ali ujeti onesnažene vode, ki je neposredno povzročila pogin rib, piše v poročilu.
Na osnovi terenskih meritev in opažanj sklepajo, da je prišlo do enkratnega dogodka, to je izlitja neznane tekočine v potok, kar je povzročilo pogin rib v spodnjem toku Tojnice. V vzorcih s kemijsko analizo niso uspeli določiti neznane snovi, ker je onesnažena voda iz potoka že prej odtekla. Ocenjujejo, da onesnaženje Tojnice ne bo povzročilo onesnaženja Ljubljanice, ker je vodostaj reke dovolj visok, da bo izdatno razredčil onesnaženo vodo v potoku.
Po navedbah v poročilu ELME je bilo onesnaženje Tojnice enkraten dogodek, ki je zaradi neodgovornosti ali malomarnosti posameznika povzročil onesnaženje omejenega obsega in pogin rib v spodnjem toku potoka. Tovrstno početje je v občutljivem okolju potoka Tojnica še posebej nesprejemljivo. Zbiranje in čiščenje odpadnih in sanitarnih vod mora biti urejeno v okviru zaprtega kanalizacijskega sistema Komunale Vrhnika, ki vključuje čiščenje na komunalni čistilni napravi. Vsakršno izlitje odpadnih snovi v naravno okolje in še posebej vodotoke pa je nedopustno, okolju škodljivo in kaznivo, je Žigon zapisal v poročilu.
Na Policijski upravi Ljubljana so za STA pojasnili, da policisti nadaljujejo zbiranje obvestil zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanje in uničenja okolja. O vseh ugotovitvah bodo obvestili pristojno tožilstvo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.