Za maturante je prišla še ena težko pričakovana prelomnica v življenju. Z maturantsko četvorko so namreč zaključili velik del svojega življenja, srednjo šolo puščajo za seboj in gredo novim izzivom naproti.
Maturanti so se začeli na Kongresnem trgu zbirati ob 10. uri, vrhunec pa je dogodek dosegel s plesom tradicionalne četvorke ob 12. uri. Po plesu je sledilo tudi krajše druženje, z zaključkom ob 14. uri.
Plesna zveza Slovenije je kot koordinator projekta European Quadrille Dance Festival koordinirala ulično četvorko v Sloveniji in še petih drugih evropskih državah. Gre za edinstven evropski projekt, ki preko glasbe in enostavne plesne koreografije povezuje mlade širom Evrope, so zapisali v sporočilu za javnost.
Pod okriljem Plesne zveze Slovenije so mladi zaplesali v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici, Murski Soboti, Novem mestu, Velenju, Ajdovščini, Lendavi, Ljutomeru, Postojni, Brežicah, Krškem, Črnomlju, Tolminu, Slovenskih Konjicah, Sežani, Šentjerneju, Mirni, Litiji in na Ptuju ter v 25 krajih v Srbiji, na Slovaškem, Madžarskem, v Severni Makedoniji in Črni gori.
Največja prireditev je bila v Ljubljani, kjer maturantska četvorka poteka pod imenom Parada ljubljanskih maturantov 2023 v organizaciji ljubljanske dijaške skupnosti, ki povezuje vse ljubljanske dijakinje in dijake ter deluje v okviru Študentske organizacije Univerze (ŠOU) v Ljubljani. Pri financiranju in organizaciji pa jim je pomagala tudi Mestna občina Ljubljana. Na četvorki pričakujejo več kot 2500 maturantov iz več kot 20 ljubljanskih srednjih šol.
Za predvajanje četvorke in radijski prenos v vse kraje je poskrbel Radio Slovenija International, ki se je ta dan ob 11.30 javljal v živo s prizorišč v tujini in Sloveniji.
Plesna zveza Slovenije je sicer tudi imetnik zadnjih treh Guinnessovih rekordov v sinhronem plesanju v letih 2009, 2010 in 2011. Rekord iz leta 2011 s 33.202 udeleženci še vedno velja za največje število simultano plešočih v četvorki.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.