Ledene kaplje so letos začele pustošiti že zgodaj. Že prve dni maja je toča presenetila Štajerce, od takrat pa se uničujoča neurja kar vrstijo. Strah, da se bo ponovilo lansko poletje, je tako več kot upravičen, zavarovalnice pa se že pripravljajo na izplačilo škode.
Ponedeljkovo neurje je najbolj prizadelo severni del Ljubljane, predvsem območje Šiške, Jarš, Polja in okolico BTC-ja. O škodi pa poročajo tudi z delov Gorenjske in širše okolice Celja. Po podatkih Uprave za zaščito in reševanje je v naselju Voklo v občini Šenčur voda zalila štiri objekte, v Vodicah je neurje podrlo lipo, ki je padla na cesto, v Ljubljani je odkrilo več streh, v Račici (občina Sevnica) pa je strela zanetila požar na skednju, a hujše škode ni bilo.
Bralka: Policisti vedrili na cestninski postaji
Na nas se je obrnila bralka, ki je na gorenjski avtocesti lahko na lastne oči videla, da tudi policisti ne upoštevajo prometnih predpisov. Pri cestninski postaji Torovo sta bili namesto običajnih treh odprti samo dve stezi, saj je na tretji vedril policijski avtomobil, o kontroli prometa pa "ne duha ne sluha,“ piše bralka, ki želi ostati anonimna. Petnajst minut pozneje, ko sta se mimo peljala njena starša, pa sta bila tam parkirana že dva policijska avtomobila, tako da je bila odprta le še ena steza.
Dars: Vse po pravilih
Poklicali smo predstavnika Policijske uprave Kranj Andreja Zakrajška. Prepričan je, da je bila steza ustrezno označena kot zaprta. V tem primeru se mu zdi primerno in tudi zaželeno, da policisti zaščitijo vozila, ki so jim zaupana v last.
Da policisti niso kršili predpisov, je ugotovil tudi predstavnik Darsa Marjan Koler. Kot je povedal za 24ur.com, so policisti na cestninski postaji Torovo opravljali meritve hitrosti. Zato je bil na eni stezi parkiran njihov avto, druga pa je bila zaprta. Drugi policist je bil najverjetneje v bližini in je vedel, da lahko tudi on zapelje avtomobil pod streho, ne da bi s tem ogrožal druge udeležence v prometu, je prepričan Koler.
Za rešitev pločevine tvegajo življenja
To se je dogajalo v smeri proti Kranju, medtem ko so v smeri Ljubljane vozniki, tako Koler, res iskali zavetje pod nadstreški cestninskih postaj. Ustavljali so na stezah, namenjenih cestninjenju tovornih vozil.
Na gorenjski avtocesti so gnečo ustvarjali tudi brezvestni vozniki, ki so se po podatkih prej omenjene bralke ustavljali pod vsemi nadvozi, in to ne le na odstavnem, ampak tudi na voznem in celo prehitevalnem pasu, tako da ljudje, ki so želeli vožnjo nadaljevati, sploh niso mogli mimo. "In to ob slabi vidljivosti ... Si predstavljate, kaj bi bilo, če bi osebni avtomobil trčil v skupino parkiranih vozil pod nadvozom, oziroma kaj če bi bil to avtobus ali kamion, ki jih, kot sem včeraj sama videla, močan dež, toča in veter pri vsej tisti masi, ki jo ima tovornjak, čisto nič ne moti in lepo neovirano nadaljujejo vožnjo naprej?“ se sprašuje bralka.
Koler pa je povedal, da so imeli podoben primer na Dolenjskem. Vozniki so svoje avtomobile reševali tako, da so ustavljali pod pokritim vkopom Medvedjek. S tem niso tvegali le svojega, ampak tudi življenja drugih. "To je zelo nevarno početje,“ opozarja Koler. "Ljudi pozivamo, naj tega ne delajo, saj nesreča lahko povzroči veliko hujše posledice kot toča,“ dodaja. Obstaja namreč velika nevarnost poletov, reševanje pločevine pa lahko plačate tudi z življenjem. Dars tega ne more sankcionirati, to je pristojnost policije.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.