Potem ko je odvetnik prvega moža SCT Ivana Zidarja Aleksander Čeferin na sodišču opozoril, da obtožnica in ostali dokazi v aferi Čista lopata temeljijo na prisluhih, ki niso bili pridobljeni zakonito, in je policija vse očitke že zavrnila, so se zdaj oglasili še v Društvu kriminalistov Slovenije.
"To 'odkritje' nas ni posebej presenetilo. Znano je namreč, da dokazov, ki so pridobljeni z uporabo prikritih preiskovalnih metod, na sojenju skoraj ni mogoče ovreči. Obrambi tako preostane le možnost problematiziranja načina njihove pridobitve, česar se je poslužila tudi v tem primeru,“ je zapisal Jakob Demšar, predsednik Društva kriminalistov Slovenije.
Preseneča pa jih dejstvo, da se pri tem poskuša diskvalificirati posameznega kriminalista, ki je sodeloval v predkazenskem postopku. "Obramba seveda lahko problematizira ustreznost ocene dokaznega standarda, ki je bila podlaga za pridobitev ustrezne sodne odredbe, ni pa korektno, da poskuša to prikazati na način, ko je vse skupaj odvisno le od enega kriminalista, čeprav so v postopku zbiranja in preverjanja podatkov sodelovali številni kriminalisti, državni tožilci in preiskovalni sodnik. Problematizira se izvor informacij od policijskih informatorjev, ki so seveda lahko nezanesljive, toda nič bolj niso zanesljive njihove informacije, če jih zbere obramba in overi pri notarju. Poleg tega je bila v tem postopku pridobljena večina informacij iz drugih virov, ki so očitno prepričale državnega tožilca in preiskovalnega sodnika,“ je še dodal.
Kot pravi Demšar, bo vse to predmet preverjanja na glavni obravnavi na sodišču. "Vemo, da se marsikateri sodni proces, na katerem se obravnavajo obtožbe za hude oblike gospodarskega kriminala, ne konča z obsodilno sodbo, kar slabi občutek o dobrem delovanju pravne države. Prepričani pa smo, da zato niso največji krivci kriminalisti, kot bi lahko javnost sklepala iz izjav obrambe ob začetku razpletanja primera Čista lopata.“
Kot je zaključil, so v statut Društva kriminalistov Slovenije zapisali, da bodo krepili občutek pripadnosti kriminalistični policiji in se zavzemali za krepitev ugleda kriminalistov v družbi. Na spletni strani so tudi zapisali, da morajo gojiti kult profesionalnosti in zakonitosti. "Zato v skladu s temi načeli zavračamo poskuse, ko se poskuša kriminaliste nekritično in enostransko 'pribijati na križ'".
Spomnimo ...
Kot je znano, so Ivan Zidar, Hilda Tovšak, Dušan Črnigoj, Tomaž Žibert, Ivan Demšar, Borut Farčnik, Srečko Gabrič in Ivan Kroflič obtoženi kaznivih dejanj prejemanja in dajanja daril ter nudenja pomoči k tema kaznivima dejanjema pri postopku javnega naročila za gradnjo kontrolnega stolpa na brniškem letališču.
Zagovorniki osmerice so na prvi obravnavi primera v petek zahtevali izločitev po njihovem mnenju nezakonito pridobljenih dokazov in senata, pa tudi izločitev tožilke Brede Pogorelec. Zidarjevi zagovorniki trdijo, da so dokazi zoper njega pridobljeni na podlagi izsiljevanja kriminalista Roberta Slodeja, ki je želel preganjati Zidarja, a za to ni imel dokazov, zato je stopil v stik s tajnim policijskim sodelavcem.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.