Poslanska skupina SDS je v ponedeljek v DZ po skrajšanem postopku vložila noveli Zakona o brezplačni pravni pomoči in Zakona o kazenskem postopku. Po besedah poslanca SDS Vinka Gorenaka želijo s spremembami rešiti problem zagotavljanja odvetnikov za zastopanje po uradni dolžnosti in v primeru brezplačne pravne pomoči. Omenjeni problem je minister za pravosodje Aleš Zalar navedel kot razlog za sprejem novele Zakona o odvetništvu, je spomnil in dodal, da jih v poslanski skupini SDS tudi odgovor ministra na ponedeljkovi seji DZ glede izstopanja odvetnikov s seznamov za zagovornike po uradni dolžnosti in brezplačno pravno pomoč ni prepričal. Poslanci SDS in SLS so vložili zahtevo za referendum o uveljavitvi novele Zakona o odvetništvu, na predlog koalicijskih poslancev pa je DZ od ustavnega sodišča zahteval presojo posledic referenduma.
"Po našem prepričanju za to ni potrebna sprememba Zakona o odvetništvu, kot je naredil minister Zalar, ampak smo zaradi tega, da odpravimo morebitne probleme, v kolikor so, vložili spremembe in dopolnitve Zakona o brezplačni pravni pomoči in Zakona o kazenskem postopku," je pojasnil. Z novelo Zakona o brezplačni pravni pomoči se po njegovih besedah spreminja ureditev vprašanja izvajanja storitve brezplačne pomoči tako, da pristojno sodišče odvetnika določi iz seznama odvetnikov Odvetniške zbornice, upoštevajoč sedež odvetnikove pisarne, če v nobenem primeru ni mogoče drugače zagotoviti odvetnika. Kot je poudaril, podobno predlagajo dopolnitev Zakona o kazenskem postopku, kjer z novim 71. a členom določajo, da zagovornika po uradni dolžnosti postavi predsednik sodišča s seznama odvetnikov za zagovornike po uradni dolžnosti. Če to ni mogoče, ga postavi z imenika odvetnikov Odvetniške zbornice Slovenije, upoštevajoč sedež odvetnikove pisarne in odvetnikovo strokovno usposobljenost na področju kazenskega prava, je predlagano rešitev navedel poslanec SDS.
''Posledično razveljavljajo alinejo veljavnega Zakona o odvetništvu. Črtajo navedeno besedilo, da zagotovijo disciplinsko odgovornost odvetnikov. S tem bomo zagotovili, da bo v disciplinskih postopkih zagotovljena odgovornost odvetnikov," je prepričan. Na vprašanje, ali s tem ne tvegajo očitka, da nočejo počakati na odločitev Ustavnega sodišča oziroma na izid referenduma, saj v primeru neuveljavitve že sprejete novele Zakona o odvetništvu DZ eno leto ne sme zakonsko posegati na to področje, je odgovoril, da v tem ne vidi težav, saj novele Zakona o odvetništvu ne popravljajo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.