Slovenija

'384 milijonov evrov ne bo dovolj'

Ljubljana, 05. 05. 2010 17.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min

Pahor meni, da 384 milijonov evrov ne bo dovolj za pomoč vsem "evrodržavam", ki so v krizi, Türk pa pravi, da mora biti Slovenija odgovorna do svojih obveznosti. Janša: Grčija je goljufala.

Po mnenju poslanske skupine SNS gre v primeru pomoči Grčiji za nedopustne ukrepe Evropske unije. Grčija je od leta 1981, ko je vstopila v EU, izkoristila vse ugodnosti in je počrpala neskončna sredstva, sedaj pa naj bi od EU zahtevala pomoč.

Zmago Jelinčič Plemeniti
Zmago Jelinčič Plemeniti FOTO: 24ur.com

"To nas spominja na nekdanjo Jugoslavijo, ko smo Slovenci bili plačniki v Beograd, v času Avstro-Ogrske smo bili plačniki na Dunaj in zdaj smo plačniki v Bruselj. Na drugi strani pa nimamo od EU nobenih koristi," trdijo v SNS.

Menijo, da je v zadnjih letih Grčija lagala o realnih podatkih o javnofinančnem primanjkljaju in javnem dolgu države.

Reševanje najbogatejših Grkov?

V SNS ocenjujejo, da posojilo Grčiji ne bo pomagalo, kajti gre za reševanje najbogatejših Grkov, ki so svoja sredstva vložili v grške državne obveznice, ki jim bo zaradi finančne injekcije držav EU porasla vrednost in praktično ne bodo izgubili niti centa. Verjetno pa se bodo ob tem omastili tudi določeni politiki iz EU .

Opozarjajo, da se v Sloveniji soočamo s proračunskim primanjkljajem in povečanjem javnega dolga. Stanje v zdravstveni in pokojninski blagajni narekuje nujno reformo obeh sistemov. Menijo še, da nam Grčija tega denarja ne bo nikoli vrnila, vlado pa sprašujejo, zakaj Slovenija ne nasprotuje pomoči Grčije.

Radovan Žerjav
Radovan Žerjav FOTO: Jani Dolinšek

Trdijo še, da Grčija ni sprejela nobenih ukrepov za zajezitev javnih izdatkov, plača javnih uslužbencev znaša 1200 evrov, pri nas pa vse od krize vsi ukrepi gredo na račun nižanja pokojnin upokojencem in nižanja ravni socialnih pravic.

"Če se bo Republika Slovenija dodatno zadolžila, da bo lahko dala posojilo Grčiji, Vlado Republike Slovenije sprašujemo, kdo bo plačal obveznosti namesto Grčije, ki tega ne bo sposobna oziroma ne bo hotela? Ali bo še ena izmed obveznosti, ki bo končala na plečih slovenskih davkoplačevalcev?" še dodajajo.

SNS tudi zanima, zakaj se Slovenija ni zoperstavila EU, kot je to storil slovaški premier, in zakaj slovenska vlada pristaja na vsak diktat EU. Prepričani so tudi, da EU ne bi pomagala na tak način Sloveniji, če bi bila ta v enakem položaju kot Grčija.

SLS: Gromozanska vsota

"Takšno posojilo bo še dodatno obremenilo že tako slabo stanje slovenskih javnih financ, povečalo javni dolg in še dodatno poslabšalo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Hkrati je treba poudariti, da gre za izredno tvegano posojilo, za katerega je zelo vprašljivo, ali bo sploh kdaj v celoti vrnjeno," je danes dejal predsednik SLS Radovan Žerjav.

Od vlade v SLS pričakujejo, da če bo Grčija prejela posojilo, da bodo pripravili transparenten načrt oz. poročilo kje so bila sredstva pridobljena in pod kakšnimi pogoji - čemu se bomo morali zaradi tega odpovedati in kaj to pomeni za našo državno blagajno.

"Grki so povsem sami krivi, da so zaradi neodgovornega ravnanja in razsipnosti javnega sektorja prišli v trenutni položaj, zato je nujno, da v Grčiji pokažejo najvišjo mero resnosti in pripravljenosti za ukrepanje. To pomeni, da se ljudje umaknejo z ulic in prenehajo z vandalizmom ter da celotna država takoj začne z radikalnim varčevanjem," je še dejal Žerjav.

Opozarja še, da mora slovenski delavec v času krize reševati grškega delavca, ki je do sedaj prejemal mnoge bonuse, kot so dodatki in trinajsta plača. Ker Slovenija nima denarja, nasprotujejo dodatnemu zadolževanju. Javni dolg smo samo v tem mandatu več kot podvojili brez pravega načrta saniranja teh posojil v prihodnosti, še dodaja.

Janša: Treba je spremeniti pogodobo o evroobmočju

Predsednik SDS Janez Janša meni, da je ukrep za pomoč Grčiji krivičen in neučinkovit. Po njegovem mnenju je edina rešitev sprememba pogodbe, na podlagi katere je nastalo območje evra. Ta bi morala omogočati avtomatsko izločitev članice, ki zavestno goljufa ali ne izpolnjuje pogojev za vstop v evroobmočje. Dodal je, da je prav to razlog, da je Grčija v krizi. Pri tem še opozarja, da so bili deleži o solidarnostni pomoči določeni na podlagi nekih kvantitativnih, avtomatičnih kriterijev, brez ugotavljanja, koliko je posamezna članica neposredno udeležena v dolžniško-upniška razmerja do Grčije.

Janez Janša
Janez Janša FOTO: Dare Čekeliš

Janša poudarja, da evropsko politiko pri pomoči Grčiji vodi tudi povsem pragmatičen interes – interes finančnega kapitala tistih članic območja evra, v katerih so banke odobravale kredite grškemu komercialnemu in finančnemu sektorju. "Gre za interes upnikov, da se zagotovi sposobnost dolžnika, da vrača denar," navaja Janša in dodaja, da slovenske banke niso med temi upniki, zato bi morala slovenska vlada zagovarjati drugačen način delitve bremena pomoči Grčiji. Hkrati po njegovem mnenju ni nobenih zagotovil, da bo posojilo vrnjeno. To pa dodatno utemeljuje s slabo javnofinančno sliko Grčije, ki tudi na dolgi rok ne daje upanja, da bo Grčija sposobna odplačati svoj dolg.

Janša je prepričan, da bi morali spremeniti pogodbo o evroobmočju, v katero bi vnesel določilo, na podlagi katerega bi se članici, ki bi zavestno goljufala ali za določen čas ne bi mogla izpolnjevati pogojev za vstop v evro, avtomatsko izločila iz območja evra, in sicer za toliko časa, dokler država ne bi znova izpolnila pogojev. Zaključil je, da bi bila najbolj smiselna pomoč le v okviru IMF, katerega članica je tudi Slovenija in bi imela tudi iz tega naslova določene obveznosti.

Zares poziva k previdnosti pri odobritvi pomoči

Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem je zapisala, da se v stranki zavedajo, da so se morale države članice evro skupine odzvati na aktualno dolžniško krizo v Grčiji, saj ta povzroča kritično stanje v evropski monetarni uniji. Ob tem je izpostavila, da Slovenci, sodeč po raziskavah, bolj zaupamo evru kot Evropski uniji in skupni evropski valuti, celo bolj kot vojski, policiji oziroma predsedniku republike. Dodala je, da v stranki menijo, da je treba o pomoči, ki bo za Slovenijo velik zalogaj, temeljito razmisliti.

Pri tem je dodala, da bi se morali najverjetneje za pomoč Grčiji spet zadolžiti, kar je poudaril tudi finančni minister. To bi bilo po njenem mnenju stranke bolje kot pa prerazporeditev sredstev v državnem proračunu, saj ima v tem trenutku Slovenija na mednarodnih finančnih trgih boljše ocene kot Grčija, kar pomeni, da se bomo zadolžili po nižji obrestni meri, kot bo znašalo posojilo Grčiji. "Ne glede na omenjeno pa to pomeni, da se bo povečal naš javnofinančni dolg, kar posledično na daljši rok vpliva na naše bonitetne ocene," dodaja Zalokar Oražmova.

Cveta Zalokar Oražem
Cveta Zalokar Oražem FOTO: Blaž Garbajs

Poudarila je še, da za zdaj še niso znani natančni pogoji, pod katerimi naj bi Grčija dobila posojilo. "Glede na podatke o stanju javnih financ v Grčiji in političnih razmerah v državi obstaja možnost, da Grčiji pogojev ne bo uspelo izpolniti in da lahko celo pričakujemo možnost reprograma posojila, ki ji ga bomo dali," opozarjajo v Zaresu.

"Zato bi bilo smiselno, da Slovenija pri tem ne hiti in to ne le zaradi dejstva, da bomo imeli težave z zagotavljanjem ustreznih virov, temveč tudi zaradi dejstva, da nismo prepričani, da je dogovor zgolj finančnih ministrov držav članic evroobmočja zadostna varovalka za reševanje težav Grčije oziroma izpolnitev njenih obvez," so zapisali.

Prepričani so, da je Grčija v dolžniško krizo zašla tudi zaradi neodgovornega ravnanja, zato si solidarnost predstavljajo predvsem kot "vzajemno odgovorno solidarnost" tako glede izpolnjevanja obvez Grčije kot tudi ureditve finančnih trgov in vzpostavitve mehanizmov za ravnanja v krizi na ravni EU kot celote.

'400 milijonov ne bo dovolj za vse, ki so v krizi'

Odzval se je tudi premier Borut Pahor, ki je dejal, da verjetno 400 milijonov evrov posojila, ki naj bi ga v treh letih Slovenija namenila Grčiji, ne bo dovolj, da bi rešili vse države, ki jih je prizadela kriza. "Slovenija se je zaradi sprememb, ki jih je uvedla, izognila grškemu scenariju; ta ji ne preti in Slovenija je v skupini držav, ki odloča o pomoči državam, ki prihajajo za Grčijo," je povedal.

Dodal je, da tudi Evropska komisija Sloveniji napoveduje enoodstotno gospodarsko rast, hkrati pa se ne ubada s problemom visoke brezposelnosti, ki bi zahtevala hujši poseg na trg dela. "Edini problem, ki ga imamo, je povečan primanjkljaj," pravi premier, ki je po lastnih besedah finančnemu ministru naročil, naj do božiča poskrbi, da se bo primanjkljaj znižal za 0,5 odstotka. "Stori to kot veš in znaš. To moramo doseči, potem smo v skupini držav, ki lahko popolnoma skoraj brez strahu gleda v prihodnost in solidarno pomaga tistim, ki bodo v velikih, velikih, velikih škripcih," še meni premier.

'Slovenija bi ob predsedovanju to morala vedeti'

Danilo Türk
Danilo Türk FOTO: POP TV

Slovenija je v območje evra vstopila s polno zavestjo o odgovornosti, medtem pravi predsednik republike Danilo Türk. Vseskozi je tudi odgovorna v razmerjih do svojih obveznosti in prav je, da tako ostane tudi naprej, tudi v primeru finančne pomoči Grčiji, je še dodal.

Predsednik se ob tem zavzema za odgovorno razpravo v državnem zboru, za razpravo, ki bo upoštevala vse slovensko znanje in razumevanje grškega problema. "Spomniti se moramo, da je kot predsedujoča država Slovenija imela vpogled in je morala vedeti, kam stvari peljejo, in da je zdaj čas, da razmislimo, kaj so najbolj odgovorni koraki za naprej," je ob robu izjave po srečanju s predsednikom fiskalnega sveta Marjanom Senjurjem dejal Türk.

Po njegovi oceni ni realno in naivno bi bilo verjeti, da se o grških financah in o nekredibilnosti njihovih podatkov ni nič vedelo leta 2008, ko je Slovenija predsedovala EU. Slovenija bi se morala po njegovem mnenju aktivno vključiti v razprave o prihodnosti evrskega sistema, kako ga razvijati naprej in kako doseči, da tovrstne krize ne bodo ostale značilnost.

Zelo dobro pa je po predsednikovem mnenju, da se je v shemo reševanja grške finančne krize vključil mednarodni denarni sklad (IMF). "Mislim, da bi med političnimi in ekonomskimi elementi slovenskega pristopa moralo biti tudi zavzemanje za krepitev vloge IMF v tovrstnih primerih, tudi ko gre za članice EU in evrskega območja," je izpostavil.

Dodal je, da se je pokazalo, da evrski sistem nima zadostnih mehanizmov za reševanje tovrstnih problemov. IMF ima namreč po oceni predsednika Türka potrebno znanje, infrastrukturo in tudi finančna sredstva.

'Slovenija veliko izbire nima'

Tudi po Senjurjevi oceni bi moral imeti IMF v naslednjih primerih večjo vlogo. Slovenija po Senjurjevem mnenju "ta hip veliko izbire nima" in mora v shemi pomoči Grčiji sodelovati. "Menim pa, da je ta shema, ko vsak sodeluje ne glede na to, v kakšnem gospodarskem položaju je, za nas nevarna, ker se bomo zadolžili, da bi dali kredit nekomu drugemu," je izpostavil. Dodal je, da je to zelo nevarno z vidika javnih financ in njenih vzdržnosti.

Senjur sicer upa, da bo Slovenija s svojim delovanjem v EU skušala preprečiti, da bi prišlo do naslednjega primera, ko bi morali sodelovati pri pomoči drugi državi in to na škodo svojih lastnih financ. "Mi moramo skrbeti tudi za stabilnost in vzdržnost lastnih financ in v tem okviru pomagati drugim državam," je poudaril. Ocenil je, da območje z evrom v primeru Grčije ni ogroženo.

Po njegovi oceni bo verjetno v primeru 80 milijard evrov vrednega posojila Grčiji prišlo do prestrukturiranja grških dolgov in da bo pri tem sodelovala tudi Slovenija. To naj bi se po njegovem mnenju zgodilo čez tri leta.

Grčija mora najprej močno skrčiti svojo javno porabo, da bo sanirala javne finance, hkrati pa naj bi prihranila toliko, da bo posojilo vrnila. V treh letih ji bo po Senjurjevi oceni uspelo sanirati finance, vračanja kreditov v tem času pa ni realno pričakovati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (159)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Musti
06. 05. 2010 14.27
Tonček Balonček :: ti pa nisi najbolj brihten jelda? Kako si lahko zaželiš Janšata, res te ne razumem.
Tonček Balonček
06. 05. 2010 12.48
Dol s Pahorjem, naj se vrne Janša in prepreči odtok denarja v Grčijo. S tem denarjem lahko plačamo še ene 150 patrij z bremzami in bombometi vred, pa še bi nekaj ostalo za raziskavo tržiška in umetnike! Gremo na ulice, tistega policijskega vodometa še niso dobili!
THAIPOO
06. 05. 2010 09.22
gramo na cesto -DOL S PAHORJEM
pikador
06. 05. 2010 08.58
Pahorjeva politična pot je taka od junaka do bedaka !!!!!
cirenij
06. 05. 2010 07.59
Zakreditirali se bomo za 400 milj. E, da rešujemo tujo potratnost. Potem še za Portugalsko, Španijo ...Ni pa 400.000E za analizo krvi prostovoljih potencialnih darovalcev kostnega mozga. Ali za invalidske pripomočke marsikaterega. Na tone zamaškov je moral zbrat fant za nožno protezo, ki bi jo kak menanžer lahko kupil z mesečno plačo.
Uporabnik113189
06. 05. 2010 02.36
Ko prebiram te razlage našega predsednika in Senjura me je groza. V spomin se mi vrača dogodek iz jugoslavije, ko je Agrokomerc preprosto vnovčil bianco menico v takratnem SDK in pobral za pol Slovenije gotovine na svoj račun. Po domače, direktor je napisal papirček, ga podpisal in zanj dobil pravi denar, ki ga je veselo zapravil. Potem je bila itak kmalu vojna pa se nihče ni več belil glave s tem problemom.. Res je da moramo sodelovati, ker imamo isto valuto. Kot včasih dinar. Razlika je le v tem da so finančne institucije, ki skrbijo za evro v povojih in so očitno še slabše organizirane kot v bivši Jugoslaviji. Danes se članice EU ozirajo za pomoč pri IMF. Hmmm. Pa poglejmo skozi oči zunanjega opazovalca..Le kaj bi naredile ZDA, če bi jim moral pri reševanju zagat pri dolarju pomagati IMF? Vsi bi dejali da so sedaj pa totalno v razsulu Najprej bi pa spljuvali ameriško centralno banko in zvezno vlado. .Zakaj bi si mislili kaj drugače o EU, če se le-ta obrača po pomoč na IMF? Celo Hrvaška se ne želi pogovarjati z IMF in ta dogodek vidi kot zadnjo možnost. EU pa meni, da je to dobra rešitev..Figo je dobra..To pomeni vmešavanje ZDA in Kitajske politike (glavnih podpornikov IMF-a) v EU območje in valuto. Če EU ni sposobna reševati težav svoje lastne valute, potem smo v presneto slabi koži. Če se evro ne bo zmogel braniti bo devalviral in nekdo bo na tem dobro zaslužil. Nekdo v Bruslju je za takšen fiasko nedvomno odgovoren. Če bi bilo vse v redu v narodnih bankah EU držav, bi bila valuta stabilna. Ker pa skrivajo velikanske dolgove, so to opazili drugi in tresejo drevo, da bodo gnili sadeži padli na tla..Ni druge poti kot očistiti banke V EU območju slabih kreditov in če so zrele za stečaj jih tudi likvidirati. To bo najhitrejša pot.. Nemci so torej kredit sklenili neposredno z Grčijo, če prav razumem in imajo tudi ustrezno zavarovanje. Gotovo zaradi tega, ker se bojijo da bi šle njihove prevelike banke upnice v stečaj. Sumim da je zgodba zelo podobna s francozi. So vmešane tudi naše banke? Očitno gre tudi pri našem kreditu za dvostransko pogodbo..Ali bo naše zavarovanje enakovredno nemškemu ali pa bodo imeli nemci prednost in se poplačali prvi, ostali mali loleki pa popušili? Ker našim politkom in bankirjem ne zaupam nič, me resno skrbi, ali so sploh sposobni primernega zavarovanja kredita. Pustimo sedaj vnemar te neumnosti da moramo sodelovati. Jasno da moramo, ker ni druge izbire..Imamo pa izbiro kako se pogajati in kako zavarovati kredit, ker gre očitno za posamične pogodbe kjer ni centralnega nadzora. Vsaj tako sklepam iz primera nemškega posojila, ki ima garancijo z odkupmo državnega premoženja..Po domače s hipoteko. Po domače povedano bo povsem prosto prepuščeno vsakemu kreditodajalcu posebej kako se bo zavaroval. Če bodo nemci imeli prednost in že vse pobrali, potem bomo tisti manjši bolj "slabo" zavarovani in pristali na cedilu. Upam da bodo naši politiki bolje premislili, kot takrat ko so se pogajali s hrvati. Vrh vsega pa smo menda že dosegli tisti maksimum zadolževanja za reševanje krize. Nisem prepričan, da ga je pametno presegati čeprav gre za podporo skupni valuti. Preveč zadolženi namreč kaj hitro lahko pristanemo tam kot grki.
eur
05. 05. 2010 22.36
To kar se dogaja zdaj, vodi v vojno...
Tisbjxl
05. 05. 2010 22.01
S tem denarjem rešite raje probleme v Sloveniji, ki jih ne primankuje...prej niso dali denarja za naše firme zdaj ko pa je v težavah Grčija pa ni problema še zadolžili se bomo...dol z Pahorjem pa bo mir
M-teorija
05. 05. 2010 21.44
Pa zakaj pomoč v denarju. Po mojem bo več narejenega, če jim pošljemo Dream Team prejšnega mandata, s komplet Patria opremo. Pa za nujne primere še rolo 2. Mislim, da na obojestransko zadovoljstvo, grki dobijo Dream Team, le ti patako željeno II Republiko.
priest
05. 05. 2010 21.35
Kapitani so mislili ,da so mornarji z povzročitvijo ognja,sabotirali na ladji.
priest
05. 05. 2010 21.29
Nič ni rekel.Bil je na palubi v bližini izbruha požara.Po intervenciji nadrejenih,so vse bljižnje mornarje zajeli in jih obravnavali sokrive za nezgodo.Morja pa se je tako prenažrl,da se spominjam osemdesetih,ko je na letovanju z družino samo parkrat iz pomola skočil z desetko na glavo in šel takoj ven na obalo.
coyoteugly82@gmail.com
05. 05. 2010 21.24
@Tonček Balonček 05.05.2010, 21:12: Bravo!!!
coyoteugly82@gmail.com
05. 05. 2010 21.24
@priest 05.05.2010, 21:16: No, pa je tudi nekaj smiselnega, vsaj v mojih očeh, prišlo iz "tvojih ust"... prej si govoril malo drugače in udrihal po komunistih in ne vem kaj še vse ne. Za info, Goli otok je bil premali za vse, ki so naredili kakšno neumnost, potem je tvoj oče že moral kakšno zinit proti državi, če je seveda res bil tam ;)
priest
05. 05. 2010 21.16
Ja no saj,kaj ti pa ves čas govorim.Še sedaj so na oblasti tisti lahkoživeži,ki samo usta odpirajo v parlamentu že seskozi.Priblem v naši državi je ta,da se takšno lagodje in zaslužek brez vsakršnega odpora,seli že na mlade rodove.Povsem jasmno je v tem kontekstu povedal Dr.Bučar,da Slovenija nima delovnih navad in vrednot,vse je samo trgovina in prekupčevanje.Južnjaki nam pa podpirajo stebre gradbeništva.Včasih smo res živeli v času SFRJ po pripovedi srica iz Zuericha,da mi tu živimo bolje kot oni v Švici.Tudi takrat je Maršal Tito dobival veliko denarno podporo od ZDA in tudi Rusije,ker se takrat Jugoslavija modro prefinjeno ni opredelila za nekaj časa nikamor.Kasneje smo dobili še dodatno podporo od komune neuvrščenih držav.Tudi zemlja v Ljubljani je bila takrat 2 dinarja za m,mesečne plače pa tudi do 100 dinarjev.Nikoli več ne bo tako kot je nekoč bilo...
rageinblack
05. 05. 2010 21.14
Popravek: rez - res
Kimberley-Echo
05. 05. 2010 21.13
Mislim, da ste takrat pred nekaj leti, glasovali za Evropsko Unijo! No, zdaj jo imate z vsemi dobrimi in slabimi lastnostmi. Ko je nekaj dobrega ste vsi ZA in oh in sploh, ko gre narobe, pa ne bi bili ravno zato.
rageinblack
05. 05. 2010 21.13
Krize davkoplačevalci niso zakuhali, naj odgovarjajo zanjo ljudje ki so to krizo zakuhali in pika. Kakšna jajca ej... Če bi res vodilni EU hoteli rešit krizo, jutri je rešena, ampak ne... kriza je bistveni del načrta, dovolj je 3x Ja od ta vodilnih in se situacija na svetu spremeni kar čez noč verjemite... Denar so samo nitke za manipuliranje ljudstva. Denar je papir... za papir ljudje umirajo. Dejte se zamislit, malo splošnega čuta ne škodi... Škoda le da vodilni ne premorejo še tega minimalnega kančka splošnega čuta. Z vidika navadnega državljana je rez za se vprašat, kaj sploh še delajo ti ljudje na vodilnih položajih.
Tonček Balonček
05. 05. 2010 21.12
Iz vsega zgoraj je jasno le to, da je vsega kriva ta naša nesposobna vlada in je skrajni čas za zamenjavo! Janša bi Grke že zdavnaj tožil!, Vizjak bi ap tisti njihovi komunistični vladi svetovcal ukrepe in izhod iz klrize. Dol s Pahorje, ki hoče Grkom nakazati skoraj 400 mio EUR, to je več kot 150 patrij z ispušnimi cevmi in zavorami ter ABS sistemom, sramota! Tudi s kompletom zimske opreme (Vitrex, metlica, lopata, rokavice, gratis še štiriročna lopata in mobi kartica ter možnost potovanja naših fantov v J. Afriko), Nezaslišano, Pahor nas vodi v katastrofo!!! Zakaj Grki ne bi mseli na ulice (po žerjavu), mnaj bi pa šli? Kje je tu zdrav razum? Naj po ulicah Grki hodijo le še na procesije?!
rageinblack
05. 05. 2010 21.08
Izbira med dvema slabima možnostima... nič novega torej, politični standard.
coyoteugly82@gmail.com
05. 05. 2010 21.04
@priest 05.05.2010, 20:57: Niti gospodična nisem, samo za info. No, je pa tvoj oče bil garač, priden, delaven, to mu je lahko v ponos. Da pa ne boš mislil, da smo se ostali šlepali mogoče. Kdor je pošteno delal, si je tudi lahko marsikaj ustvaril in to dosti lažje kot danes in to pri dosti manj zadolženi in zapufani državi, kot danes... zato ne serji več, ker če ti nisi maral komunistov, to ne pomeni, da je 90% ljudi v Jugoslaviji, ki z tem niso imeli težave, živelo težko. Danes pa 90% ljudi, ki hodi v Cerkev in udriha čez bivšo državo, ima doma v predali partijsko knjižico... tako kot gospod đejđej, samooklicani vodja klera in desnice...