Notranja ministrica Tatjana Bobnar in v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav sta neuradno že sporočila, da bosta ugodila predsedniku vlade Robertu Golobu in do srede pripravila vsak svoje poročilo o domnevnih političnih pritiskih na Policijo. Spor pa prejema vse več odzivov, tudi s strani koalicijskih partnerjev.
"S predsednikom vlade sem o tem govoril in želim si, da se ta stvar uredi ter da se akterja čim prej pogovorita na ustrezen način," je na novinarsko vprašanje o sporu med notranjo ministrico in predsednikom vlade glede imenovanja Lindava na mesto generalnega direktorja Policije odgovoril koordinator Levice in podpredsednik vlade Luka Mesec.
Poudaril je da ne on ne njegova stranka nista akterja v tem sporu ter da se zato ne moreta in tudi ne želita vmešavati vanj. "To je spor med notranjo ministrico in predsednikom vlade, zato bom prepustil, da se na tej ravni tudi razreši," je bil jasen.
Ob tem pa je dodal, da se mu zdi sicer ministrica strokovna ter da njeno delo ocenjuje pozitivno. "Ne bom pa se vpletal v vsebino spora."
Kaj pa če Golob in Bobnarjeva ne bosta uspela zgladiti soglasij, spor pa bo imel za rezultat odhod ministrice? Bi lahko to povzročilo trenja med Levico in Gibanjem Svoboda oziroma znotraj koalicije? Mesec je jasen – to se ne bo zgodilo.
'Bobnarjeva svoje delo opravlja strokovno in predano'
Stališče poslanske skupine SD o ministrici za notranje zadeve se od sredine novembra, ko so ji po razpravi o interpelaciji skupaj z obema koalicijskima partnericama podali zaupnico za nadaljevanje dela, ni spremenilo. Tako kot že prej Mesec, tudi v poslanski skupini SD menijo, da ministrica svoje delo opravlja strokovno in predano. Ministrica je po njihovih besedah izjemno podkovana, neomajna in poštena.
"Pri vršenju dolžnosti ministrice za notranje zadeve so njene vrednote legitimnost in korektnost, kar je pogoj za družbeno koristno delovanje resorja. Njeno vodilo pa zakoni in ustava, kar zagotavlja ohranjanje zaupanja pri državljankah in državljanih, ki je ključno za uresničevanje poslanstva njenega ministrstva in vseh organov v sestavi," so navedli.
Spomnili so, da je ministrica Bobnar svoje delo zagovarjala na interpelaciji, ki je bila 14. novembra, in od takrat se njeno delovanje ni spremenilo. "V poslanski skupini delovanje ministrice za notranje zadeve ocenjujemo kot dobro in ustrezno. Želimo si, da bi vsi akterji čim prej uskladili morebitna nesoglasja, saj je stabilnost izjemnega pomena za delovanje države," so še zapisali.
Klakočar Zupančičeva: Treba je ločevati med političnimi usmeritvami in političnim vmešavanjem v Policijo
Podpredsednica Gibanja Svoboda in predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je medtem izpostavila, da je po zakonu o vladi vsak minister dolžan voditi in organizirati delo ministrstva, ki ga vodi skladno s sprejeto politiko. To pa je po njenih besedah politika, ki so ji volivci večino podelili na volitvah. "Da se sprejeta politika udejanja, implementira na posameznih ministrstvih, so odgovorni ministri, kot prvi in tudi zadnji pa predsednik vlade," je dejala.
Politično vmešavanje vlade v delo ministrstva ali organa v njegovi sestavi, kot je v primeru ministrstva za notranje zadeve Policija, pa je po njenih besedah "nekaj popolnoma drugega". "Politično vmešavanje ni dopustno in je lahko celo kaznivo dejanje," je še strnila prva med poslanci.
O sporu med Golobom in Bobnarjevo je sicer tekla beseda tudi na poslanski skupini največje vladne stranke, Klakočar Zupančičeva pa je zatrdila, da po njihovih informacijah do političnega vmešavanja v delo Policije ali drugih državnih organov v mandatu te vlade ni prišlo. Kot je dejala, bodo zdaj najprej počakali na poročilo Lindava, ali bodo zahtevali še kakšna dodatna pojasnila notranje ministrice, pa se bodo v poslanski skupini še pogovorili.
Lobnikar: Pametna politika se samoomejuje, s pozivom Lindavu k izjasnitvi glede pritiskov nič narobe
Državni sekretar na notranjem ministrstvu Branko Lobnikar v pozivu predsednika vlade vodji Policije, naj se izjasni o morebitnih političnih pritiskih, ne vidi nič napačnega. Na nacionalni konferenci o varnosti v lokalnih skupnostih v Celju je dejal, da je "povsem normalno, da predsednik vlade pričakuje tudi od organov v sestavi, da poročajo o svojem delu in tudi o okoliščinah, v katerih to delo opravljajo". Zato meni, da v takšnem naročilu predsednika vlade ni nič narobe.
"Razumeti je treba, da živimo v parlamentarni demokraciji in da je politika sestavni del sodobne demokratične družbe in zato ni nič narobe s političnim," je dejal Lobnikar. Kar pa je po njegovem mnenju pomembno pri zagotavljanju policijskega dela, pa je, "da je naloga politike strateško usmerjati delovanje Policije, zahtevati od policije, da izvaja določene naloge, kot so na primer prioritete na področju zagotavljanja varnosti v družini ali v cestnem prometu". "Operativno pa je Policija odgovorna sama, da izvede te naloge in potem o tem tudi poroča," je dodal.
Politika po njegovih besedah "nikoli, ne prej ne danes, ne more odločati, kaj konkretno naj Policija dela, in kdo so ljudje, ki naj delajo te stvari". "V ta namen imamo predstojnika organa v sestavi, ki je odgovoren tudi politiki, da so naloge dobro opravljene," meni.
Ob tem je izpostavil še, da so imele vse politične sile do sedaj "vedno skomine, da bi kontrolirale delo represivnih organov, zato je od pametne politike pričakovati, da se samoomejuje pri uporabi svoje moči" in da se zaveda odgovornosti tako do skupnosti kot tudi do sistema v državi. "Takšni vplivi na dolgi rok ne služijo ne državljanom, ne politiki, ne državi," je dodal.
Že v ponedeljek je sicer v oddaji 24UR ZVEČER strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl dejal, da težko trdi, da je šlo v tem primeru za konkretno vmešavanje v operativno delo Policije. Vseeno pa se mu zdi nenavadno, da je vlada ustavila imenovanje Boštjana Lindava, "ker se po navadi takšne kadrovske rešitve predhodno uskladijo med ministrom in predsednikom vlade, ne pa da se zaustavijo na sami vladi".
Žaberl je sicer dejal, da ne ve, kakšni so razlogi za to, ter da bi jih lahko pojasnila le vlada. "Takšno neimenovanje je najmanj nenavadno." Ob tem je še dejal, da bi morda lahko tu šlo tudi za signal notranji ministrici.
Enovito organizacijsko enoto, ki bi enovito skrbela za varovanje oseb in objektov, sicer pozdravlja.
Spomnimo
Notranja ministrica Bobnar se je znašla v središču vse glasnejših ugibanj, da bi ob uveljavitvi sprememb zakona o vladi prišlo še do drugih menjav v Golobovi ministrski ekipi. Ministrica je bila namreč na vladi pri svojem predlogu imenovanja Lindava na mesto generalnega direktorja Policije s polnim mandatom neuspešna. Prav zato se je pojavilo vse več ugibanj, ali Bobnarjeva še vedno uživa zaupanje premierja.
Po vnovičnem imenovanju Lindava kot v. d. generalnega direktorja je ministrica pretekli petek poudarila, da se mora politika končati pred vrati generalnega direktorja Policije. To je stališče, na katerem bo vztrajala, četudi jo bo to stalo ministrskega mesta, je napovedala.
Golob pa je po sestanku z Bobnarjevo sporočil, da se "razhajata glede očitkov o politizaciji dela Policije". Od v. d. generalnega direktorja Boštjana Lindava tako do srede pričakuje pojasnila, kdo in kdaj je v času mandata te vlade izvajal politični pritisk nanj ali na Policijo, vključno z ministrico za notranje zadeve Tatjano Bobnar, so v ponedeljek sporočili iz kabineta predsednika vlade.
KOMENTARJI (281)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.