Zadeva Patria: Kot je znano, je bila zoper finskega novinarja Magnusa Berglunda 1. junija vložena zahteva za preiskavo zaradi dveh kaznivih dejanj žaljive obdolžitve po 2. in 1. odstavku 171. člena kazenskega zakonika, storjenih na škodo bivšega predsednika vlade Janeza Janše.
Na spletni strani finske televizije YLE so tedaj zapisali, da Berglund ni presenečen zaradi tožb, se pa namerava v bližnji prihodnosti izogibati potovanjem v Slovenijo. "Verjetno bi me prijeli takoj, ko bi stopil v državo. Na srečo me Finska ne namerava poslati tja na zaslišanje."
Pravosodni minister Aleš Zalar je pojasnil, da je tožilstvo pri presoji, koga bo preganjalo in zakaj, neodvisno, ter poudaril, da je sedaj treba počakati na njihovo odločitev. O odzivu novinarja, da ne namerava priti na postopek v Ljubljano, pa je dejal, da je "to, kako se bo branil, če bo do postopka po odločitvi sodišča prišlo, njegova prosta odločitev".
'To je poskus demontaže tožilstva!'
Nato je poslanska skupina (PS) Zares na vrhovno državno tožilstvo naslovila javno vprašanje, kaj je tožilstvo vodilo k temu, da je na sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper finskega novinarja. Menijo namreč, da si primer ne zasluži pregona po uradni dolžnosti.
Po besedah generalne državne tožilke Barbare Brezigar politiki v pravni državi tožilcev ne kličejo na odgovornost, če uvedejo nek postopek. "O tem so pristojna odločati le sodišča, ne politika," je dejala in dodala, da takšno ravnanje kaže "na namen demontaže tožilstva, proti kateri se bomo vsi tožilci vedno borili".
Po njenem je vprašanje naslovljeno tudi na napačen naslov, saj "vrhovno državno tožilstvo RS v tej zadevi nima nobene vloge. Gre za odločitev tožilca na okrožnem državnem tožilstvu, ki jo je sprejel na podlagi svojih pristojnosti in zakonodaje," je dejala Brezigarjeva in dodala, da se ne namerava "zagovarjati za vsak akt, ki ga vloži 174 državnih tožilcev".
Samo pismo po njenem predstavlja "kup nesmislov. Je nestrokovno, z vidika stroke pa povsem nekonsistentno in je nanj praktično nemogoče odgovoriti", je dejala, a dodala, da bo to kljub temu storila, saj skuša odgovoriti na vsako pismo, ki ga prejme.
Zares: Zakaj demontaža?
"Vaše obtožbe se nam zdijo absurdne, saj smo vas le želeli opozoriti na pristranskost pri ravnanju v celi vrsti podobnih primerov v času, ko vodite državno tožilstvo, na primer: žaljive obdolžitve varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka, predsednika republike, itd., ki nikoli niso doživele epiloga. Tožilstvo bi moralo navedene primere obravnavati enako nepristransko, glede na imena posameznikov," so zapisali v Zares.
"Obžalujemo, da ste se namesto odgovora zatekli v grobo politično diskvalifikacijo in nam pripisujete nekaj, kar nikoli ni bil naš namen. Če bi želeli politično vplivati na vaše delo in delo tožilstva, bi tako, kot je bilo storjeno v prejšnjem mandatu, ustanovili preiskovalno komisijo. Odgovor na zastavljeno vprašanje še vedno pričakujemo," so zaključili.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.