"To je njihova politika, to so se med sabo zmenili," je bil kratek Hudorovac, ki dodaja, da bo jutri na občini osebno prevzel sklep o nepodelitvi mandata, nato pa se bo takoj pritožil na upravno sodišče. Na vprašanje, kako odgovarja svetnikom, ki grosupeljskim Romom očitajo, da se ob popisu leta 2002 niso opredilili za Rome, pa je sicer redkobesedni Hudorovac odgovoril: "To ni res, to lažejo!" Dodal je, da se morda okoli deset Romov res ni opredelilo tako, drugi pa so se.
Grosupeljskim svetnikom, ki se sklicujejo na to, da romska skupnost v občini ni dovolj številčna, da bi imela lahko v svetu svojega predstavnika, pa je odgovoril, da gre za veliko sprenevedanje. Pri tem je dejal, da so se dokopali do podatkov, iz katerih je razvidno, da je občina vse od leta 1995 uspešno pridobivala finančna sredstva za urejanje romskih naselij. "Kot vemo, je pridobivanje teh sredstev pogojeno s tradicionalno živečimi Romi. Ker so romska naselja v občini v zelo slabem stanju, se nam postavlja vprašanje, ali so bila sredstva namensko usmerjena. Zato naj se teh izgovorov ne poslužujejo več," pravi Rudaš, ki dodaja, da imajo to dokumentacijo "arhivirano".
Po Rudaševih besedah grosupeljski Romi zaradi takega ravnanja sveta ne bodo protestirali, saj menijo, da v tej zadevi država stoji pokončno. Navsezadnje je volitve za romskega svetnika izpeljala Državna volilna komisija. "Ugotavljamo, da država v tem primeru ravna demokratično, lahko pa rečem, da pa gre v občinskem svetu za veliko odsotnost zdravega človeškega razuma, tako župana kot sveta, in prav zaradi tega je za njih nedemokratičen sistem dober," končuje Rudaš.
'Odločitev ni dobra niti za občino niti za Slovenijo'
Za komentar smo poprosili tudi ministra za šolstvo in šport ter hkrati predsednika vladne komisije za zaščito romske skupnosti Igorja Lukšiča. "Občinski svet ni ravnal v skladu s civilizacijskimi kriteriji, ki jim sledimo v Sloveniji. Njihova odločitev ni dobra za občino niti za Slovenijo," je za 24ur.com dejal minister.
Varuh človekovih pravic: 'Ravnanje občine je nezakonito'
V uradu varuha človekovih pravic pa so zapisali, da je ravnanje občine v prvi vrsti v nasprotju z zakoni in odločitvami sodišč, torej nezakonito. "Takšno stanje pa seveda vpliva tudi na možnost za uveljavljanje nekaterih temeljnih pravic romske skupnosti v občini. Varuh človekovih pravic bo razvoj dogajanja spremljal še naprej in skladno s pristojnostmi do državnih organov, organov lokalne skupnosti in nosilcev javnih pooblastil tudi ukrepal," so še zapisali v odzivu.
'Lukšičeva komisija naredila preobrat'
Sicer pa smo za mnenje glede dela omenjene komisije vprašali tudi Rudaša. Ta nam je povedal, da je komisija pod vodstvom ministra Lukšiča poskrbela za velik preobrat tako znotraj romske skupnosti kot tudi v aktualni politiki. Komisija se redno sestaja in se ukvarja s temami, ki so jedro romskega problema. "Končno smo Romi v tej komisiji dobili pravega človeka, ki je začel pripravljati teren za preobrat," pravi predstavnik romskih svetnikov, ki dodaja, da sama strategija in tudi program ukrepov, ki bodo po njegovih besedah kmalu potrjeni na vladi, nakazujejo svetlo prihodnost romske skupnosti. "Zagotovo bo sedanja generacija Romov zapustila dobro zapuščino generaciji, ki prihaja," končuje Rudaš.
Romski svetniki tudi v Ljubljani, Mariboru in Velenju?
Precej zgovoren je bil tudi predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc. Tudi on je dejal, da je ima občinski svet "pač tudi tako možnost, kot jo je sprejel". Pri tem je izpostavil tudi pravico nepotrjenega romskega svetnika, da išče pravico pred ustreznimi organi. Tako kot to trdijo grosupeljski svetniki, tudi Horvat meni, da bi morala država jasno določiti kriterije, po katerih bodo morale občine v občinski svet imenovati tudi po enega romskega svetnika. "Trenutno so glede tega največji problemi v občinah Grosuplje, Ribnica, Brežice, tudi v Škocjanu, pa še kakšna občina bi se našla, kjer bi Romi nujno potrebovali svojega predstavnika in te občine niso vključene v zakon o lokalni samoupravi," meni predsednik zveze Romov.
Romski svetniki bi morali biti v občinske svete po njegovih besedah imenovani tudi v Ljubljani, Mariboru in Velenju. To bi bilo po njegovem mnenju nujno, ker na teh območjih Romi živijo že dalj časa in jih je številčno toliko, da bi lahko imeli svojega predstavnika.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.