
Potem ko je 20. aprila Alma Sedlar, sindikalna predstavnica ter do nedavnega glavna in odgovorna urednica revije Obrazi, zaradi domnevnega mobinga, šikaniranja ter žaljivih obdolžitev direktorja družbe Salomon Gregorja Repiča ter njegovega namestnika dobila izredno odpoved delovnega razmerja, sta se danes njej v bran znova postavila tako Sindikat novinarjev Slovenije kot tudi Društvo novinarjev Slovenije.

"Kot pravijo, je 21. marca direktorja Repiča žaljivo obdolžila, da izvaja mobing, po 4. aprilu pa naj bi izvajala psihično nasilje tudi nad Igorjem Klunom, namestnikom direktorja Salomona, ter ostalimi zaposlenimi," je uvodoma dejal Iztok Jurančič, predsednik Sindikata novinarjev Slovenije, ki ostro protestirata proti prekinitvi delovnega razmerja, saj je po njihovem mnenju nezakonita. Kot pravi, je bil s tem kršen zakon o medijih, gre pa tudi za resen poseg izdajatelja v uredniško avtonomijo.
Sedlarjeva naj bi se po njegovem mnenju močno borila za pravice zaposlenih ter proti nepravilnostim in pomanjkljivostim v pogodbah. Med drugim naj bi tudi njej novi delodajalec, družba Salomon, dal v podpis pogodbo, ki ji je bila predstavljena kot začasna, a nove pogodbe ni nikoli bilo. Poleg tega je Jurančič naštel tudi nekaj ostalih domnevnih nepravilnosti. Opozoril je na odsotnost akta o sistemizaciji, da se novinarske pogodbe ne sklicujejo na kolektivno pogodbo, da družba ni uredila razmer in da ne izplačuje zakonitih dodatkov k plači. Sedlarjeva naj bi na slednje težave večkrat glasno opozarjala ter na predlog sindikata tudi vložila zahtevek za pravno varstvo na sodišče.
Repič: Sedlarjeva je nekaterim zaposlenim večkrat kršila osnovno pravico do osebnega dostojanstva

Vse obtožbe si je Sedlarjeva torej prislužila s sindikalno aktivnostjo, so prepričani v sindikatu, v družbi Salomon, ki je nosilec blagovne znamke Krater Media, pa te navedbe ostro zanikajo.
"Takoj na začetku je potrebno jasno izraziti, da gospa Sedlar kot sindikalna zaupnica svojemu delodajalcu za svoje sodelavce ni postavljala nikakršnih zahtev, vse pobude glede Akta o sistematizaciji, Pravilnika o plačah ter uveljavitvi Kolektivne pogodbe za poklicne novinarje so prihajale zgolj in samo od predsednika Sindikata novinarjev Slovenije Iztoka Jurančiča, torej opravljanje sindikalnega delovanja ni v nikakršni povezavi s predmetno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi ter bo lahko tudi v nadaljevanju potekalo nemoteno," so zapisali v odgovoru na današnje obtožbe sindikata.
Kot so nedavno še zapisali "obstajajo utemeljeni in resni razlogi, zaradi katerih je bilo nadaljevanje delovnega razmerja onemogočeno". Odnos delodajalca do Sedlarjeve je bil po navedbah Repiča vselej korekten. Kot je navedel v izjavi za javnost, je Sedlarjeva s svojim ravnanjem do nekaterih zaposlenih večkrat kršila "njihovo osnovno pravico do osebnega dostojanstva". "Kot primer njenega delovanja in psihičnega pritiskanja in neposrednih groženj navajamo konkreten primer, ko je na sestanku direktorja družbe obtožila kaznivega dejanja mobinga, kljub neutemeljenim razlogom, za kar ni imela nikakršnega konkretnega razloga, ter je z obtožbami in pritiski nadaljevala, kljub opozorilu, da so to hude obtožbe kaznivega dejanja. Pritožbe o nezmožnosti sodelovanja, neprofesionalnih odnosih, neustrezni komunikaciji, šikaniranju, žaljenju in blatenju s strani gospe Sedlarjeve smo v času njenega urednikovanja prejeli tudi od več sodelavcev, tudi z uredništva. Ker smo pred izvajanjem mobinga dolžni zavarovati vse sodelavce ter jim omogočiti normalne delovne razmere, ne nazadnje pa zavarovati tudi blagovno znamko, smo bili sodelovanje z njo prisiljeni prekiniti," pravijo na sedežu družbe in dodajajo, da imajo za vse navedeno pisne dokaze, prijave sodelavcev ter priče, ki dokazujejo relevantnost in resničnost navedenega.
"Sindikalno delovanje gospe Sedlar ne more biti obramba za njeno nedopustno in nezakonito ravnanje," je zapisal Repič in dodal, da je za dejanja, ki jih je nad svojimi nadrejenimi in podrejenimi izvajala sama, obtožila prav njega. Kot je še sporočil, je imel z zaposleno kontakt le na uredniških sestankih, osebno pa da sta se pogovarjala le dvakrat. Sicer je Sedlarjeva zahtevala plačo v višini 2300 evrov neto, pri čemer je bila njena plača že sedaj na ravni visokih funkcionarjev, je še zapisal.
Odvetnik: Gre za napad na treh frontah!
"V trenutku prevzema so na podjetju poslali dokumente na ministrstvo za kulturo, a je ostalo zelo veliko vprašanj odprtih. Dokler se te stvari ne uredijo, so vsi novinarji na prepihu in tudi vsa uredništva politika – kdo je v uredništvu, kdo koga predstavlja. Če se o tem boriš in zahtevaš, da se to uredi in skladno z zakonom prek odvetnika pošlješ zahtevo za pravno varstvo in potem dobiš odpoved – potem je to želja delodajalca, da se znebi tistega, ki je glasen," je zadevo danes komentiral odvetnik sindikata Andrej Pohar iz odvetniške družbe Čeferin. Gre za napad na osebno integriteto Sedlarjeve, na samo novinarstvo in sindikalno ravnanje, pravi in dodaja, da bodo zato vložili tožbo.
V imenu sindikata bo tako zaradi po njegovem mnenju nezakonite odpovedi pogodbe o zaposlitvi vložil zahtevo, da se ta do odločitve sodišča glede odpovedi odloži v obliki začasne odredbe. Ker ni pravnega sredstva zoper prepovedi opravljanja dela, bo Sedlarjeva prejemala le polovično plačo, ostala pa bo sindikalna zaupnica, saj ima zaupanje zaposlenih.
V društvu novinarjev menijo, da je v ozadju izključno ustrahovanje ostalih zaposlenih
Primož Cirman, predstavnik Društva novinarjev Slovenije, je ocenil, da gre v tem primeru za neposredni napad na avtonomijo in na sindikalno delovanje. "Zlomi najmočnejšega, da bodo ostali sledili," je opisal ravnanje vodstva in odgovoril, da tega zaposleni v medijskih hišah ne smejo dopustiti. "To je jasno sporočilo: bodite tiho, vidite, kaj se vam lahko zgodi. Če to dopustimo, mej ne bo več in medijskim lastnikom in upravam bo dovoljeno vse, prepuščeni bomo na milost in nemilost," je dejal in še zaključil, da so bili pravni standardi v tem primeru grobo pohojeni, da gre za nevaren precedens, nekdanja urednica pa da je bila le sredstvo in žrtev.
Družba Salomon: Naše delovanje primerno usmerjeno k reševanju socialnega statusa zaposlenih
Kot še pravijo predstavniki družbe Salomon, je bilo ob stečaju nekdanje družbe Delo Revije d. d. delovanje družbe Salomon d. o. o. primarno usmerjeno k rešitvi socialnega statusa zaposlenih, kar je dokazala s tem, da je pod svoje okrilje sprejela veliko večino sodelavcev propadlega podjetja. Prav tako je družba Salomon d. o. o. v prvem mesecu nakazala avansno plačilo za delo, ki so ga izvedli šele v prihodnjem mesecu oziroma ga še bodo. "Kot je razvidno, je družba Salomon d. o. o. v času gospodarske krize in finančnega zastoja v prvi vrsti skušala rešiti socialno stisko zaposlenih, v kateri so se ti znašli zaradi stečaja," pravijo.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.