Slovenija

Na Koroški Beli plazišče še vedno aktivno, previdnost v Kamniku ni odveč

Ljubljana, 06. 08. 2023 07.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
M.V., N.L., STA
Komentarji
103

Prožijo se plazovi, ki so odnesli že več hiš. Na Koroški Beli so za današnjo noč znova odredili evakuacijo, saj je ekipa strokovnjakov ugotovila, da je plazišče še vedno aktivno. Tudi na območju občin Žiri in Gorenja vas – Poljane po petkovih poplavah številne hiše še vedno ogrožajo plazovi. V Gorenji vasi zato nekateri prebivalci ostajajo evakuirani, številni kraji so na tistem območju odrezani od sveta. Geološki zavod Slovenije prebivalce opozarja, naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih, še posebej pa na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode, so sporočili.

Danes se je zopet sestal štab civilne zaščite zaradi plazenja nad Koroško Belo. Že ob 8. uri si je ekipa strokovnjakov iz geološkega zavoda ogledala plazišče na področju potoka Urbas in Čikla. Ugotovili so, da je plazišče aktivno in predstavlja nevarnost za prebivalce, je povedal župan Jesenic Peter Bohinec. Štab se je, tudi zaradi napovedanih padavin, odločil, da odredijo evakuacijo tudi danes, in sicer od 20. do 7. ure v ponedeljek. 

Teren redno snemajo tudi s kamerami in dronom, je povedal Bohinec. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na Koroški Beli so že v soboto zvečer zaradi grozečega plazu izpeljali evakuacijo stanovalcev. V soboto zvečer so odredili tudi preventivno evakuacijo prebivalcev v porečju Meže zaradi zemeljskega plazu v Črni na Koroškem.

Poveljnik gasilskega poveljstva Občine Gorenja vas – Poljane Roman Kokalj je povedal, da največje težave povzročajo plazovi, ki še vedno ogrožajo nekatere hiše, takšnih je v občini od 10 do 12, popoldne pa se je to število zmanjšalo, je pojasnil. Nekateri prebivalci so zato še vedno evakuirani - nekateri so pri sorodnikih, drugim so uredili začasno nastanitev. Nekateri domov niso želeli zapustiti.

"Ker se zemljina še vedno premika, se še vedno bojimo, kaj bo naredila. Zemljina je razmočena," je opozoril in dodal, da je težko reči, kaj se bo dogajalo v naslednjih urah.

Popoldne je Kokalj dodatno povedal, da čakajo sanacijski načrt države, saj želijo vedeti, kako naprej. Upa, da bo več znanega v ponedeljek. Čakajo tudi geologe, da bodo povedali, kaj s plazovi, ki grozijo hišam. Tekom dneva se je sprožilo tudi nekaj novih plazov, ki dodatno grozijo gospodarskemu poslopju. Medtem so sicer veliko sanirali tudi sami, delo bodo nadaljevali tudi v ponedeljek.

Zaradi odtrganih cest je 13 krajev še vedno nedostopnih. Med njimi je Kokalj naštel Smoldno, nekaj cest je odtrganih tudi v naselju Stara Oselica. Zaprta ostaja cesta do Delnic in proti Javorjem, saj je odneslo most. Upajo, da bo vojska tam pomagala zagotoviti pontonski most, sicer bodo prevoznost morali urediti sami.

Porušen most do vasi Delnice.
Porušen most do vasi Delnice. FOTO: POP TV

Zadeve so sicer trenutno pod kontrolo, padavine so prenehale. Na terenu so gasilci in pripadniki drugih reševalnih služb, ki pomagajo čistiti hiše in njihovo okolico, odvažajo blato ter urejajo odvoze. Tudi ob pomoči Slovenske vojske so po besedah Kokalja trenutno samozadostni, kasneje pa bodo potrebovali še stroje za čiščenje cest. Za državne ceste bo moral poskrbeti upravljavec, za ostale pa sami, zato bodo za pomoč najverjetneje prosili vojsko.

"Če se padavine ne bodo nadaljevale, mislim, da bodo danes do konca dneva nekako rešili 80 odstotkov stvari, mogoče še kaj več," je ocenil.

Stanje je tudi na območju Občine Žiri slabo, a se razmere ponoči, ko so ves čas dežurali gasilci, niso dodatno poslabšale, je za STA povedal tamkajšnji župan Franci Kranjc.

Plazovi med drugim grozijo na območju Slovenj Gradca, Velenja in na Škofjeloškem. V Ljubnem ob Savinji je vsaj dve hiši odnesel plaz, stanovalci pa so se po naših informacijah pravočasno rešili in nihče ni poškodovan.

V občini Kamnik so bili s strani krajank in krajanov območja pod planino Osredek, obveščeni o morebitni nevarnosti plazenja že aktivnega zemeljskega plazu, zato sta si to področje s pomočjo helikopterja policije ogledala geomehanik in geolog. Podali so mnenje, da ni dodatne nevarnosti za prebivalce nižje ležečih vasi in zaselkov.

Geološki zavod poziva k previdnosti

Geološki zavod opozarja prebivalce, naj bodo posebej pozorni tudi na vlažne madeže, prepustnost cevi in stranišč v hiši ter na območja povečane vlažnosti in zastajanja vode na zemljišču. V primeru pojava razpok, posedanja ali zdrsov zemljine naj se posvetujejo s strokovnjakom in obvestijo občino.

Redno pa naj lastniki pregledujejo tudi strma pobočja in naj bodo pozorni na pojave odlomov kamninskih blokov. Skrbno naj pregledajo tudi bazene in ribnike ter jih popravijo, če puščajo, so še navedli na geološkem zavodu.

Občina Gornji Grad
Občina Gornji Grad FOTO: Bralec

Na geološkem zavodu lastnikom objektov na nestabilnih tleh odsvetujejo zasuvanje ali spreminjanje poti jarkov in odtočnih poti. Lastniki naj preprečijo zbiranje in zastajanje večjih količin vode na enem mestu in ne dovolijo, da bi njihove težave z vodo ali tlemi moral reševati sosed, so navedli.

Pobočij lastniki ne smejo preoblikovati brez obvestila oz. dovoljenja lokalnih oblasti, prav tako naj ne odstranjujejo vegetacije s pobočij, ne da bi jo nadomestili s ponovno zasaditvijo.

Ob tem pozivajo k rednemu pregledovanju strešnih odtokov in žlebov ter skrbi, da so očiščeni in pretočni. Redno naj lastniki pregledujejo in čistijo tudi odtočne jaške. V času obilnih in dolgotrajnih padavin pa naj bodo pozorni na kazalce nastanka zdrsov zemeljske mase, so dodali.

V primeru pojava sprememb na tleh ali objektih ter v primeru sprožitve plazu naj lastniki pokličejo na številko 112.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10