25. maj je datum, ki v nekaterih prebudi nostalgijo ter spomine na otroštvo in mladost, nekateri pa se ga spominjajo z grenkobo in ga zaničujejo.
V nekdanji skupni državi smo namreč na današnji dan praznovali dan mladosti oziroma rojstni dan Josipa Broza Tita, ki se je uradno rodil 7. maja 1892 v Kumrovcu, in sicer slovenski materi in hrvaškemu očetu.
S praznikom je bila povezana tudi tradicija nošenja štafetne palice. To so nosili po celotni državi, 25. maja pa so jo na sklepni slovesnosti v Beogradu izročili Titu.
V Hiši cvetja "slovenska knjiga vtisov"
Letos je slovensko-hrvaška štafeta potovala iz Umaga, danes po osmih dnevih pa je pripotovala do Beograda. Pred muzejem "25. maj" so jo pričakali ljudje, ki še naprej praznujejo omenjeni praznik. Ljudje so štafete prinesli tudi iz Makedonije, Črne gore, Libije in štirih srbskih mest.
V Hiši cvetja je Titov grob in tudi muzej z darili in štafetnimi palicami, ki jih je prejel v času svojega predsedovanja. Muzej vsako leto obišče približno 120.000 ljudi. Ti se vpisujejo tudi v knjigo gostov, v kateri je mogoče prebrati številne zapise obiskovalcev z vsega sveta, največ pa jih je seveda z območja nekdanje Socialistične federativne republike Jugoslavije, tudi iz Slovenije. Zadnjo knjigo vtisov, ki jo obiskovalci polnijo od letošnjega aprila, so poimenovali "slovenska knjiga vtisov", poroča srbska nacionalna televizija. Že leta znajo namreč kustosi omenjenega muzeja povedati, da so najštevilčnejši obiskovalci Hiše cvetja prav slovenski državljani.
Kaj jim pomeni dan mladosti?
Danes je pred muzejem čutiti vzdušje, ki je nekoč prevladovalo po celi državi. Ljudje pa različno razumejo vlogo tovariša Tita. Novinar Pero Zlatar je za srbsko nacionalno televizijo dejal, da nostalgija na Hrvaškem in v Srbiji ni tako močno prisotna kot pa v Črni gori, Makedoniji, Bosni in Sloveniji. "Tito je tem državam po dolgem času priznal državnost, dal jim je nek status. Zato Jugoslavijo pomnijo po dobrem," meni omenjeni novinar.
Pero Simić, novinar in avtor knjige o Titu, pa je za omenjeno televizijo dejal, da so bili takrat zaščiteni tudi tisti, ki niso delali. Zdaj pa tudi najboljšim delavcem kratijo pravice, dodaja. Nekdanjih časov se tako ljudje spominjajo kot obdobja sanj, ki se več ne bodo uresničile, dodaja Simić.
Mirko Savić, ki je iz srbskega mesta Smederevo na Titov grob v Beogradu prišel s kolesom, je za tamkajšnje medije dejal, da se je v času vladanja tovariša Tita bolje živelo. "Takrat sem živel in užival, potoval. Zdaj pa je vse drago, životarim," je še dejal Savić, ki vsako leto obišče Hišo cvetja.
Starejši prebivalec Beograda pa je dejal, da v tistem času nisi smel psovati oblasti, a bil si miren in varen.
Slavijo tudi v Sloveniji
Dan mladosti so danes tradicionalno obeležili tudi v Begunjah na Gorenjskem, kjer je Društvo za aktivno preživljanje prostega časa Ejga Gorenjska organiziralo predajo štafete mladosti tovarišu Titu. Slednji je v družbi svoje soproge Jovanke, pri obeh gre seveda za igralca, 14. maja že obiskal občini Bohinj in Bled.
"Josip Broz Tito" je na Gorenjskem ostal vse do danes, ko se v Begunjah na Gorenjskem zaključujejo prireditve v počastitev meseca mladosti. V Krpinu v Begunjah so tovarišu Titu predali štafeto mladosti, ki je pred tem obiskala občine Žirovnica, Tržič, Radovljica, Naklo, Kranj, Bled in Bohinj.
Na zaključni prireditvi so sodelovali recitatorji, praporščaki, leška godba na pihala in mažuretke, organizatorji pa so pripravili še marsikatero presenečenje.
KOMENTARJI (197)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.