Mestni svet naj bi na seji 20. aprila obravnaval osnutek odloka, ki predvideva, da se del Štajerske ceste na delu severne vpadnice od krožišča na severni obvoznici pri Tomačevem z Zasavsko in Dunajsko cesto preimenuje v Titovo cesto. Del nove načrtovane severne vpadnice od krožišča pri Plečnikovih Žalah severno in severovzhodno do krožišča na severni obvoznici pri Tomačevem se poimenuje v Titovo cesto.
Kot piše v gradivu za sejo, ki ga je pripravila komisija za poimenovanje naselij in ulic pod vodstvom Petra Božiča (Lista Zorana Jankovića), novo poimenovana Titova cesta poteka od krožišča pri Plečnikovih Žalah severno in severovzhodno po trasi novo načrtovane severne vpadnice proti in preko tomačevskega krožišča do križišča z Zasavsko in Dunajsko cesto.
Preimenovanje Titove ceste je izvedla Skupščina mesta Ljubljane 8. oktobra 1991 na skupni seji zborov in del ceste spremenila v Slovensko, del pa v Dunajsko cesto. Tako je ostalo do današnjih dni, ko se mestnemu svetu predlaga ponovno poimenovanje po pokojnem predsedniku SFRJ, je komisija zapisala v obrazložitvi.
"Zgodovinske resnice so napisane v različnih zgodbah, vendar pa se zgodovinskega imena in poimenovanja po taki osebnosti ne bi smeli izogibati," piše v gradivu. Komisija ugotavlja, da so javnomnenjske ankete dovolj zgovorne za ponovno uporabo in poimenovanje, na podlagi ankete Ninamedia, izvedene med 19. in 20. marcem na vzorcu 700 oseb, se skoraj 59 odstotkov vprašanih strinja s poimenovanjem in zato komisija predlaga mestnemu svetu akt v sprejem.
V Msi ostro nasprotujejo takemu odloku
Takemu predlogu nasprotujejo v Mladi Sloveniji (MSi), podmladku NSi, in pozivajo župana Zorana Jankovića, da osnutek odloka umakne z dnevnega reda seje.
Kot je na novinarski konferenci poudaril generalni sekretar MSi Jernej Vrtovec, v MSi "ostro" nasprotujejo predlogu, da se v Ljubljano vrne ulica, poimenovana po Josipu Brozu Titu. "Tito, ki je bil v prvi vrsti diktator, sodi v druščino največjih svetovnih diktatorjev. Zato Slovenija kot demokratična republika ulic, mest in mestnih trgov, poimenovanih po Titu, nikakor ne sme in ne more imeti," je poudaril Vrtovec.
"Razprava o imenovanju ulic po diktatorju in organizatorju sistematičnih povojnih pobojev Josipu Brozu Titu je svojevrsten odgovor dedičev revolucije oziroma članov liste Zorana Jankovića na odkritje zločina v Hudi Jami in višek cinizma do pobitih, kot tudi do njihovih svojcev. To dejanje ne bo v ničemer prispevalo k narodni spravi. Še več, s tem dejanjem bomo od sprave oddaljeni bolj kot kdaj koli," je dejal Vrtovec.
Tito po njegovih besedah predstavlja spomin na kršenje človekovih pravic, vojno, nasilje in ne nazadnje je tudi spomin (opomin) na zločine. MSi poziva župana Zorana Jankovića, da predlog Petra Božiča umakne z dnevnega reda naslednje seje mestnega sveta. "Predlagamo mu tudi, da ideološko obremenjene svetnike in titonostalgike, kot je gospod Božič, umiri, preden glavno mesto Slovenije postane simbol komunistične revolucije," je pojasnil Vrtovec.
KOMENTARJI (268)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.