Podmladek Nove Slovenije je vložil na ustavno sodišče pobudo za oceno ustavnosti odloka o Titovi cesti v Ljubljani. Glavni pobudniki so predsednik MSi Jerner Vrtovec, Lidija Drobnič, ki je bila ena izmed žrtev sistema (prisilno delo pod izjemno slabimi pogoji v Kočevju), in mestna svetnika NSi Franc Slak in Ignac Polajnar.
S poimenovanjem po Titu bi bila po njihovem mnenju kršena ustava RS. Kršen bi bil 34 člen ustave, ki pravi, da ima vsakdo pravico do dostojanstva, ter 63. člen, ki prepoveduje vzpodbujanje k nasilju, nestrpnosti, vojni in drugemu, je pojasnil odvetnik Radovan Cerjak, avtor pobude.
Pravni interes za oceno ustavnosti je Cerjak utemeljil s pomočjo dveh obrazložitev ustavnega sodišča, ki izrecno ugotavljata, da so bili vsi, ki so živeli v komunističnem sistemu nekdanje Jugoslavije desetletja, podvrženi trajnemu in sistematičnemu ogrožanju človekovih pravic in svoboščin.
"Leta 1949 so prišli po nas ter približno 800 žensk odpeljali v Kočevje, kjer smo morale brez vode, hrane, med podganami opravljati sizifovo delo, s katerim so nas želeli psihično in fizično uničiti. Vse to, ker smo želeli živeti v svobodi! Globoko bi me prizadelo, če bi morala živeti v mestu, kjer Tito dobi svojo ulico!“ je dejala ena izmed žrtev Lidija Drobnič.
Izpustili že mnogo priložnosti
Kot je dejal Vrtovec, smo zadnjo priložnost, da obsodimo vodjo trdega totalitarnega komunističnega sistema v Jugoslaviji, ki je sistematično zatiral drugače misleče, zapravili lani, ko Državni zbor ni sprejel resolucije Evropskega parlamenta, ki obsoja vse tri totalitarne režime.
"Pod to resolucijo so podpisane ugledne evropske osebnosti, kot so Angela Mergel, Nicolas Sarkozy, predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek in Jose Emanuel Baroso," je pojasnil Vrhovec.
"Tito je v prvi vrsti zločinec oziroma največji zločinec nad slovenskim narodom! Prava resnica o Titu je odkritje Hude Jame," še dodaja.
Janković: Ustvarjajo nestrpnost
Po mnenju ljubljanskega župana Zorana Jankovića s pobudo 'namesto, da bi mladi kazali, kaj Ljubljana potrebuje, kaj bi si želeli, še vedno ustvarjajo nestrpnost in delitev'.
Kot je dejal, so v podmladku z vložitvijo pobude za oceno ustavnosti odloka, ki ga je mestni svet sprejel maja lani, čakali, da pride leto volitev. Ob tem dodaja, da mu je žal, da se mora ustavno sodišče 'ukvarjati tudi s takimi zadevami, ampak to je njihova pravica'.
Odločitev v mestnem svetu je bila zelo jasna, poudarja Janković. Ob tem meni, da bo ta Titova cesta dobro živela. Poimenovanje ceste po Titu je predlagal pokojni član Liste Zorana Jankovića Peter Božič, vse ankete, ki so bile izvedene, pa so pokazale, da si Ljubljančani to ulico želijo, pravi župan.
Po njegovem mnenju bi se morali ob nasprotovanju nekaterih vprašati, ali je Ljubljana tako upravičena do naziva mesto heroj, ki ga je dobila v času Titove Jugoslavije. "Vse povojne poboje je treba obsoditi, pri tem pa ne pozabiti, da je bila ravno partizanska borba na strani tistih, ki so osvobodili Evropo fašizma in nacizma. In Tito je bil vodja te države in te svobode, ki jo še danes uživamo," poudarja Janković.
KOMENTARJI (689)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.