Da smo priča novemu paktu na relaciji Golob–Jankovič, so bili kritični v največji opozicijski stranki. Prepričani so, da premier gleda stran, medtem ko njegov zaveznik, župan Jankovič, zavestno ogroža pravico do čiste pitne vode.
"Jankovič dela na neustaven in nezakonit način. Tisti pa, ki so ga dolžni v tej državi ustaviti, pa se obnašajo tako kot zajec, ki sreča kačo. S tem se dopušča okoljski kriminal enormnih razsežnosti," je dejala poslanka SDS Anja Bah Žibert.
Povezovalni kanal C0 že dolgo ni več le okoljevarstvena tema, temveč priljubljena fronta za politično obračunavanje. Poslanci so imeli za razpravo v dvorani na voljo šest ur, kjer niso bili prisotni premier in ministri, le predstavnik okoljskega ministrstva. Ta pa je zavrnil očitke opozicije, da projekt ogroža ustavno pravico do čiste vode.
"Vlada ocenjuje, da ustavno načelo ni kršeno, v skladu s to ugotovitvijo v tem trenutku ni podlage za ukrepanje v smeri zadržanja izvajanja projekta. Republika Slovenija ni investitor, zato je edini, ki lahko gradnjo ustavi, investitor," je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za okolje Matej Skočir.
Lastniki zemljišč pa so vnovič poslance pozvali, naj politika vendarle ukrepa.
"V letu, ko raziskujemo druga osončja, ko gremo na luno in nazaj, seveda znamo in zmoremo zgraditi tudi neprepustno kanalizacijo," je odgovoril vodja poslancev Gibanja Svoboda Borut Sajovic.
Ne le obeh političnih opcij, ta infrastrukturni projekt razdvaja tudi politične somišljenike. "Problemi, na katere opozarjajo predlagatelji, so pravi. V Levici še vedno upamo, da se bodo našli načini, da se gradnja vsaj začasno ustavi," je dejala Nataša Sukič, poslanka Levice.
Začasna zaustavitev bi sicer lahko pomenila, da občina ne bi pravočasno končala projekta, pri čemer bi morala vrniti 70 milijonov evrov sredstev, ki jih je prispevala evropska komisija.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.