Slovenija je prva država, v kateri je uradno izšel novi Microsoftov operacijski sistem Windows 98. Čeprav Microsoft njen izid ni pospremil s tako obsežno marketinško akcijo kot Windows 95, prinaša nova različica številne novosti. Deluje hitreje in bolje, programi pa se zaženejo do 30% hitreje kot v Windows 95. Windows 98 ima integrirano internetno lupino, dostop do interneta pa je del uporabniškega vmesnika. Uporabniku so podatki na voljo prek enotnega vmesnika, ne glede na to, ali so shranjeni na krajevnem trdem disku, v omrežju ali internetu.
Tudi vzdrževanje PC-ja je z Windows 98 lažje, saj za to skrbi čarovnik, ki samodejno odpravlja razdrobljenost diska, ga pregleduje in odstranjuje odvečne datoteke. Windows 98 je ob izidu dodatkov, popravkov ipd. mogoče samodejno posodabljati prek interneta oziroma spletnega mesta Windows Update.
Windows 98 podpira številne nove tehnologije, med njimi:
Datotečni sistem FAT 32. Po pretvorbi iz sistema FAT 16 delujejo programi hitreje, izkoristek prostora na trdem disku pa se poveča tudi za 30%.
Univerzalno zaporedno vodilo (Universal Serial BUS - USB) in standard IEEE 1394. Omogočata preprosto priključevanje naprav, kot so miške, skenerji, digitalni fotoaparati, kamere idr., celo medtem, ko je računalnik vključen.
Tehnologija OnNow. Računalniki, ki to tehnologijo podpirajo, se pri izklopu ne izključijo povsem, zato traja ponovni vklop samo nekaj sekund.
DVD (Digital Video Disc). Omogoča prikaz digitalnih celovečernih filmov in drugih podatkov z diskov, na katerih je shranjenih šestkrat več podatkov, kot na tradicionalnih CD-ROM-ih.
WebTV. Tehnologija, ki povezuje televizijo in internet, in prinaša nove interaktivne možnosti.
Pri vsem tem ima Windows 98 enak uporabniški vmesnik kot Windows 95, zato se uporabniku nanj ni treba posebej privajati.
Minimalne strojne zahteve za Windows 98 so:
procesor 486DX/66 MHz
16 MB RAM
195 MB prostora na disku (odvisno od namestitve zasede od 120 do 295 MB)
pogon CD ROM ali DVD ROM
monitor VGA
miška
Fiskalno leto 1998
Direktor Aaron Marko je izrazil zadovoljstvo nad poslovnimi rezultati slovenskega Microsofta v fiskalnem letu 1998. Celotni promet je v tem času znašal 1,814 milijarde SIT (19,3 mio DEM), rast v primerjavi z letom 1997 pa je bila 38%. V tem času so prodali 118.000 licenc, kar je za 26% več kot leto prej. Povprečna cena licence je bila 15.360 SIT, kar je za 10% več kot v letu 1997.
Leta 1995, ko je bila ustanovljena slovenska podružnica Microsofta, je promet znašal približno 280 milijonov SIT (3 mio DEM), nato pa je iz leta v leto strmo naraščal.
Glede prometa po izdelkih je imel v letu 1998 največji delež Office, in sicer 41%, sledijo pa mu Windows (35%), BackOffice (14%) in drugi Microsoftovi programski in strojni izdelki (10%). Najhitrejšo rast so imeli v tem času izdelki družine BackOffice, ki so imeli leto prej le 9% delež.
Aaron Marko je ocenil fiskalno leto 1988 kot izjemno uspešno, čeprav ni bilo nobenega pomembnejšega novega izdelka. Med Microsoftove uspehe šteje tudi to, da ima 60 slovenskih podjetij status Microsoft Certified Solution Provider, od tega štirje z najvišjim statusom - MCSP Partner. Poleg tega je imel Microsoft v tem času pomembne referenčne namestitve več strežnikov iz družine BackOffice.
Dobljena sodna poravnava v Sloveniji
Aaron Marko, ki je tudi predsednik slovenske podružnice združenja BSA (Business Software Alliance), je povedal, da se je pred nedavnim končal civilni postopek proti podjetju iz Ljubljane, ki je uporabljalo nelegalne kopije programske opreme članov BSA, podjetij Microsoft in Adobe. Podjetje je moralo plačati 2,400.000 SIT civilne kazni. Že med postopkom so za nakup legalne opreme porabili 900.000 SIT, skupaj s sodnimi stroški pa je bil celoten znesek približno 4,000.000 SIT. Podjetje se je v poravnavi strinjalo, da v naslednjih treh letih dopusti pregled svojih računalnikov.
Gre za prvi tovrstni primer v Sloveniji in pri Microsoftu upajo, da bodo sodni mlini poslej pri softverskem piratstvu hitrejši.
Pomembna Microsoftova zmaga v ZDA
Microsoft je v sporu z ameriško vlado in 20 zveznimi državami zaradi domnevnega monopolizma dosegel pomembno zmago, je na tiskovni konferenci povedal Aaron Marko. 23. 6. Zvezno prizivno sodišče je namreč preklicalo razsodbo nižjega sodišča in presodilo, da Microsoft ni več obvezan prodajati Windows 95 brez Internet Explorerja. Višje sodišče je prav tako ugodilo zahtevi po umiku t. i. posebnega razsodnika, ki se je pri tej zadevi izkazal za pristranskega. Takoj po tej razsodbi je vrednost Microsoftove delnice poskočila in dosegla nov rekord - 100,75 USD.
Dobrodelna akcija namesto reklamne
Slovenski Microsoft se je odločil, da izida Windows 98 ne bo pospremil z obširnimi marketinškimi akcijami, temveč bo namesto tega namenil 4,000.000 SIT za odpravo posledic potresa v Posočju. To je največja individualna donacija za žrtve potresa v Posočju. Del teh sredstev je Microsoft dobil iz omenjene civilne poravnave, del pa jih bo dal iz marketinških sredstev. Aaron Marko je prisotne novinarje povabil na podelitev dobrodelnih sredstev v Bovec, kjer bo Microsoft priredil tudi družabno srečanje.