Predsednik Upravnega odbora Združenja skladateljev, avtorjev in založnikov za zaščito avtorskih pravic Slovenije (Sazas) Matjaž Zupan ''v javnosti zatrjuje, da vztrajajo pri tarifah, ki so primerljive s sosednjimi državami in zavaja javnost'', so prepričani v Obrtni zbornici Slovenije (OZS). ''Zupan je namreč na pogajanjih ves čas obljubljal, da bo izdelal natančno študijo primerjave tarif z Avstrijo in mogoče tudi z drugimi državami Evropske unije (EU), pa obljubljenih primerjav ni nikoli predložil. OZS je pripravila kar nekaj študij o primerljivosti tarif, eno je izdelal tudi Pravni inštitut Ekonomske fakultete, pa očitno Sazasu niso bile po godu, saj jih ni hotel upoštevati,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
OZS trdi, da si je prizadevala, da bi se tarife določile na podlagi prispevkov istovrstnih kolektivnih organizacij, ki zastopajo enake pravice kot Sazas, in sicer iz petih držav EU: Italije, Avstrije, Nemčije, Velike Britanije in Češke. ''V omenjenih državah tarife določajo z usklajevanjem bruto domačega proizvoda na prebivalca v enoti kupne moči in hkrati se za določene tarife upošteva dejstvo, da vsebujejo tudi del tarif, ki se nanašajo na uporabo z naslova sorodnih pravic. Za gostilne in restavracije velike do 100 kvadratnih metrov velja, da v Sloveniji plačujejo dobrih 33 evrov na mesec, v Italiji dobrih šest evrov, v Avstriji 19,50 evra, v Veliki Britaniji dobrih 22 evrov in v Nemčiji 11,50 evra. Frizerski salon v Sloveniji plača 11 evrov mesečno, v Italiji in Avstriji nekaj manj kot dva evra, v Veliki Britaniji in Nemčiji pa pet evrov.'' So to potem primerljive tarife, se sprašujejo v OZS, kjer ''vztrajajo pri merilu, da se za določitev tarif upošteva obseg površine poslovnega lokala podjetnika, le kot sekundarni, podrejeni kriterij se lahko uporabijo merila glede prihodka, obiskanosti lokala ali lokacije''.
Sazas je po trditvah OZS najprej vztrajal, da je poglavitno merilo za določitev tarif obiskanost poslovnega prostora, ''nato pa ob koncu iztekajočega se obdobja pogajanj spremenil stališče, da naj bo edino merilo le prihodek podjetja''. Najprej naj bi kot kriterij ponudili 0,7 odstotka od prihodka, po koncu roka pogajanj pa naj bi ga dvignili na 1,2 odstotka. OZS poudarja, ''da se s tem ne more in ne bo nikoli strinjala''.
Zupan je 6. maja za 24ur.com povedal, da si prizadevajo, da bi dosegli evropski nivo tarife. ''V Sloveniji za avtorske pravice na prebivalca odpadejo trije evri, v Avstriji 12, v Nemčiji pa 10,'' je pojasnil. ''Sazas je obrtnikom predlagal, da bi se dajatev določala glede na število gostov v lokalu, vendar na to niso pristali,'' je pojasnil Zupan. ''Tako zdaj na primer lokal v Škofji Loki, ki ima goste zgolj med vikendom, plačuje toliko kot lokal v Ljubljani, ki je poln zjutraj, opoldne in zvečer. To ni pravično,'' je prepričan Zupan.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.