Raziskave kažejo, da kar 57 odstotkov telefonskih klicev Slovenci opravimo med vožnjo z avtomobilom. Javna agencija RS za varnost prometa tako ugotavlja, da le tretjina voznikov uporablja napravo za prostoročno telefoniranje, da polovica voznikov, ki uporabljajo mobilni telefon med vožnjo, povprečno opravlja osem minut dolge pogovore, kar 12 odstotkov voznikov pa celo pregleduje elektronsko pošto in piše tekstovna sporočila.
Da bi ljudem vendarle dopovedali, kako zelo nevarno je tovrstno početje, so v sodelovanju s policijo, ministrstvi ter celo slovenskimi mobilnimi operaterji z današnjim dnem začeli preventivno akcijo pod sloganom ''Bodi trenutno nedosegljiv, če želiš ostati živ!''. "Če bomo s tokratno akcijo za določen odstotek zmanjšali posledice prometnih nesreč ali celo obvarovali kakšno življenje, bo nedvoumno dosežen namen," pravi Ljubo Zajc, direktor Javne agencije za varnost prometa.
120 evrov visoka kazen za tovrstni prekršek očitno ni dovolj velik razlog, saj policisti vsako leto zaznajo več kršitev. V letu 2007 je bilo v Sloveniji ugotovljenih le 7.641 kršitev, leto pozneje 10.192, v letu 2009 so kaznovali že 13.770 voznikov, leta 2010 kar 17.080, v preteklem letu pa rekordnih 18.626 voznikov. Seveda je povečanje števila zaznanih kršitev tudi posledica vse bolj intenzivne aktivnosti policistov samih.
Vožnja s telefonom na varnost učinkuje podobno kot alkohol
"Če se nevarnosti vožnje pod vplivom alkohola večina ljudi vendarle zaveda, je nekaj povsem drugega, ko beseda nanese na telefoniranje med vožnjo. Gre za razvado, ki se je med vozniki tako množično razširila, da so celo policisti nemočni," pravijo pristojni in dodajajo, da je angleška raziskava pokazala, da lahko telefoniranje med vožnjo primerjamo s stanjem, ko imamo v krvi 0,8 promila alkohola.
Tudi glede na poročilo Evropskega sveta za varnost prometa je vpliv uporabe mobilnega telefona med vožnjo na voznika zelo slab. Govorjenje namreč vpliva na kognitivne sposobnosti, učinek pa je odvisen od stopnje emocij. Klicanje zmanjša pozornost na dogajanje na cesti, spremeni pa se tudi način vožnje. Voznik zaradi telefona pogosto pozabi na uporabo varnostnega pasu, ne prilagodi hitrosti, ne upošteva varnostne razdalje in se posledično prepozno odzove na zaviranje, ko se vozilo pred njim nenadoma ustavi. Reakcijski čas se tako podaljša za več kot polovico, nesreča je pogosto neizogibna, pravijo in dodajajo, da ima najdaljši reakcijski čas voznik, ki med vožnjo piše sporočila.
Prostoročno telefoniranje ni rešitev
Slovenska zakonodaja telefoniranje med vožnjo dovoljuje, a le če je v vozilo vgrajena naprava za prostoročno telefoniranje ali brezžična slušalka za uho, tako da vozniku pri tem ni treba fizično upravljati telefonskega aparata. Testi na simulatorjih so pokazali, da ni pomembnih razlik, ali uporabljate prostoročni sistem ali telefonirate kot večina voznikov s telefonom v rokah. Bistvo je namreč, da človek ni sposoben hkrati opravljati dveh zahtevnih miselnih operacij, ampak jih dela eno za drugo. "Resen telefonski pogovor voznika povsem ''okupira''. Dejstvo je, da človek ni sposoben hkrati opravljati dveh miselnih operacij. Če se nekdo torej intenzivno pogovarja po telefonu, ne spremlja dovolj dogajanja v prometu," pravi Zajc in dodaja, da je edino pravilno in tudi varno, da se v primeru nujnega pogovora ustavimo na postajališču, ugasnemo vozilo in klic opravimo v miru.
Ivan Kapun, predstavnik policije, pravi, da se povečanemu nadzoru tudi v tej akciji ne bodo mogli izogniti. "Policija bo v tem tednu sodelovala s temi nadzornimi dejavnostmi, ki ne bodo usmerjene le v globljenje tistih, ki bodo nepravilno telefonirali, pač pa tudi v opozarjanje in preventivne aktivnosti, v okviru katerih bomo delili razne zloženke," pravi.
Kot še dodaja direktor agencije, bi bilo idealno, da bi se vsi vozniki zavedali nevarnosti uporabe mobilnih telefonov med vožnjo in temu primerno ukrepali. Nevarnost prometne nesreče je po nekaterih raziskavah kar štirikrat večja, če voznik med vožnjo telefonira, še pravi in poziva vse voznike, da vozilo ustavijo na primernem mestu in šele nato telefonirajo.
Intenzivna preventivna akcija agencije, ministrstev in tudi policistov na terenu bo trajala ves teden, ponovili pa jo bodo konec leta.
KOMENTARJI (271)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.