Prenova zakona o RTV ali, kot so zatrjevali, depolitizacija javne radiotelevizije. To je bila ena od osrednjih predvolilnih zavez premierja Roberta Goloba, ki je nekaj dni pred odhodom na volišča lani svojim volivcem sporočil: "Neodvisni mediji skrbijo za interes javnosti in take medije bom vedno zagovarjal. Tudi, če mi v nekem trenutku poročanje ne bo všeč".
Prav nasprotno je premier nedavno protestiral z odhodom z odra ob zastavljenem novinarskem vprašanju, zdaj pa je z ostro retoriko proti slovenskemu novinarstvu svoje pristavila še njegova partnerka Tina Gaber.
"Iskreno me mnogo bolj kot nebuloze o meni prizadene vsak dan nova porcija izkrivljenih ali dobesedno lažnih novic, ki se tičejo vseh nas. Katerih namen je rušenje zaupanja v vlado, največja posledica pa slaba volja in frustracije pri ljudeh," je med drugim zapisala na družbenem omrežju Instagram.
Gabrova je za tem svoje sledilce še pozvala, naj tudi sami pokomentirajo delovanje medijev. Njihove odzive pa za tem poobjavila. "Porazno", "fake news", "hujskanje ... katastrofa", "eni Janševi, drugi Kučanovi". To so le nekateri odzivi sledilcev. Prav vsem se je Gabrova na koncu še zahvalila za "odlično debato".
Novinarji smo se žal, tako predsednik društva, že dobro privadili takšnih in drugačnih pritiskov. "Dejstvo pa je, da se je v zadnjih letih ta neka kampanja nasprotovanja zelo radikalizriala. Še bolj zaskrbljujoče pa je, ko takšne pritiske ali pa takšna namigovanja v javnosti, v družbi, prihajajo od oblastnikov in ljudi povezanimi z njimi," pove predsednik Društva novinarjev Slovenije Gašper Andrinek.
V včerajšnjem nagovoru pred člani odbora za pravosodje je svoje razmišljanje o slovenski medijski krajini delil tudi poslanec Svobode Miha Lamut. "V medijih pa sto plus nekaj dni beremo samo: Vlada Roberta Goloba ni storila nič. Eklatantna laž in zavajanje. Rezultat korupcije."
Pri čemer velja opozoriti, da je poslanec v svojem precej dolgem nagovoru o korupciji govoril povsem na splošno o slovenskih medijih.
"Sem se v tem prepoznal tudi sam, prepoznal sem tudi svoje kolege," je dejal. Na vprašanje, ali bi želel dodatno pojasniti svoje vprašanje, je odgovoril: "Hvala za to vprašanje. Bi želel. Mislil sem eno specifično medijsko srenjo. Nikakor pa ne novinarjev vseh povprek, zato pravim še enkrat, nisem dovolj natančno povedal. Se kolegom tudi opravičujem."
Ali s podobnimi manevri tudi aktualna vladna garnitura – navkljub diametralno nasprotnim predvolilnim zavezam – prevzema težnje po teptanju in diskreditacijah novinarskega ceha? Spomnimo: ob burnem dogajanju na javni RTV je medijski svet v zadnjem obdobju močno zaznamovala tudi odločitev Janševe vlade, da z zaustavitvijo financiranja po kar 30 letih delovanja pod vprašaj postavi obstoj Slovenske tiskovne agencije.
KOMENTARJI (251)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.