Izvršni podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans je tik pred zdajci odpovedal udeležbo na skupni novinarski konferenci, ki je sledila neformalnemu srečanju okoljskih ministrov na Brdu pri Kranju. Pred novinarje naj bi, kot je bilo sprva načrtovano, stopil skupaj s slovenskim okoljskim ministrom Andrejem Vizjakom. Zakaj Timmermansa ni bilo, "morate vprašati njega in Evropsko komisijo", je kratko komentiral Vizjak in dodal, da imata s komisarjem "korekten in profesionalen odnos", takšnega si želi tudi ohraniti skozi predsedovanje.
Da je prišlo do nesporazuma, pojasnjuje tiskovna predstavnica Timmermansa. Že vnaprej je bilo po njenih besedah načrtovano, da bo komisar odšel pred začetkom novinarske konference, saj je imel takoj po srečanju z ministri let. Do nesporazuma je prišlo, saj so pretekli teden napovedali udeležbo Timmermansa na novinarski konferenci, šele kasneje pa ugotovili napako pri urniku. "Zaradi tega nismo mogli preprečiti napake pri naznanitvi, kar je danes povzročilo zmedo," pojasnila Jori Keijsper. In dodala, da tako ni prišlo do odpovedi v zadnjem trenutku ali "odločitve" na kraju, da se Timmermans ne udeleži novinarske konference, temveč urnik leta udeležbe enostavno ni dopuščal.
Evropska komisija bo danes sicer objavila poročilo o vladavini prava v državah članicah EU. Na slovensko vlado so v zadnjem letu sicer leteli številni očitki iz Bruslja glede napadov na medije in novinarje, nefinanciranja STA, v zadnjem času pa razburja predvsem neimenovanje evropskih delegiranih tožilcev, na kar je ob slovenskem prevzemu predsedovanja Svetu EU opozorila tudi predsednica EK Ursula von der Leyen.
"Poročilo govori samo zase. Slovenija ve, da mora še opraviti svojo domačo nalogo," je poročilo ob prihodu na Brdu pri Kranju na kratko komentiral Timmermans in dodal, da se sam danes v te debate ne bi spuščal, bodo pa njegovi kolegi "zagotovo imeli dialog s slovenskimi oblastmi, da bi zagotovili, da gredo stvari v pravo smer".
Spomnimo, da je že prvi dan slovenskega predsedovanja Svetu EU zaznamoval škandal, ko je prav Timmermans protestno izpustil skupinsko fotografiranje. Razlog – slovenski premier Janez Janša je na sestanku na Brdu pri Kranju pokazal fotografijo piknika izpred nekaj let, na katerem so poleg Tanje Fajon in Milana Brgleza tudi sodniki, kar naj bi Janša izkoristil kot "dokaz", da je pravosodni sistem povezan s stranko SD. Von der Leynova je bila kasneje na tiskovni konferenci popolnoma jasna: "Tudi sodniki so lahko člani političnih strank."
KOMENTARJI (517)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.