13. maja je namreč minilo 80 let, odkar so se trije člani organizacije TIGR na Mali gori pri Ribnici spopadli z italijansko patruljo, kar dandanes velja za prvi spopad z okupatorjem v drugi svetovni vojni na slovenskih tleh. V Združenju TIGR Primorske se sicer s tem ne strinjajo povsem. Pravijo namreč, da so bili v italijanski patrulji, ki se je spopadla s tigrovci, tudi domači sodelavci z okupatorjem, zaradi česar da je šlo za prvi napad domačih izdajalcev na upornike. Navajajo tudi zapise zgodovinarja Toneta Ferenca o spopadih v Prekmurju 6. aprila 1941 in bitko skupine slovenskih prostovoljcev proti prodirajočim italijanskim vojakom pri Gozdu Martuljku 9. in 10. aprila 1941. Tako naj bi bilo vprašljivo, ali je šlo na Mali gori res za prvi spopad upornikov z okupatorjem.
Nasprotno se za priznanje spopada tigrovcev na Mali gori kot prvega spopada z okupatorjem na slovenskih tleh v drugi svetovni vojni zavzemajo v društvu Slovenski TIGR - 13. maj. To je slovesnost v počastitev 80. obletnice dogodkov na Mali gori pripravilo v četrtek. Na slovesnosti je predsednik društva Vili Kovačič dejal, da si TIGR zasluži resnico.
Na Mali gori nad Ribnico je sicer ob nedavnem dnevu upora proti okupatorju potekala osrednja državna proslava, ki pa je odmevala predvsem zaradi izbire kulturnega programa – vanj so namreč vključili tudi poezijo domobranskega pesnika. Nekaj dni zatem so se od proslave vladnega vrha distancirali pri društvu TIGR Primorske ter v sporočilu za javnost zapisali, da proslava ni izrazila dolžnega spoštovanja vsem tistim, ki so odločilno prispevali k zmagi v drugi svetovni vojni na naših tleh. "Proslava, polna rodoljubno patetičnih besedil (če izvzamemo literarne vložke), je zvenela v potvarjanju zgodovine," so zapisali.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.