Popolnoma nedostojno komuniciranje, nezakonita razrešitev direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada Darka Muženiča, zavajanje javnosti o nujnosti sprejema 37.a člena o vojski na meji, pritiski na policijski sindikat, na policijo, na kolesarske protestnike in njihovo kaznovanje je le nekaj zbranih očitkov zoper notranjega ministra Aleša Hojsa. Daleč največji razlog in zadnja kaplja čez rob za interpelacijo izpod peresa Socialnih demokratov pa je zelena luč Hojsovega ministrstva, da kontroverznemu hrvaškemu rokerju Marku Perkoviću Thompsonu, ki se smatra za domoljuba, dovoli koncert v Mariboru, kljub njegovim ustaškim pozdravom in spodbujanju nestrpnosti.
"Odločitev Hojsa je teptanje človeškega dostojanstva in priznanje ustaškemu režimu. Ni problem, da Thompson podpira ustaštvo. Problem je, da to podpira naša vlada," je zapisala nova šefinja SD-ja Tanja Fajon, v odgovor pa je od Hojsa prejela: "Gospa poslanka, s polnimi žepi bruseljskih novcev, je z glavo še vedno v hosti. Zakoni so zanjo zgolj raztegljiva harmonika, ki jo uporablja tako, kot so ji strici povedali. Brez fašistov, nacistov, ustašev in drugih razrednih sovražnikov bi njen besedni repertoar bil omejen na Tita."
"Absolutno obsojam tak nivo diskusije, ne glede na to, ali je to izrečeno ali pa zapisano," je Hojsov odgovor pokritiziral vodja poslancev SD-ja Matjaž Han. Tudi nekdanji premier Marjan Šarec, ki je med drugim obsodil tudi medel odziv predsednika Boruta Pahorja, se je razpisal: "Tega vsega je toliko, da človek že težko sledi. Varda je ne samo dovoljena, temveč bo očitno postala del vsakdanjosti. Tako kot maske. Thompsonov način razmišljanja (ustaški) bo cenjen in spoštovan. Da o drugih odstopanjih od normale niti ne govorim, bo gotovo še veliko priložnosti."
Kritičen je bil tudi koordinator Levice Luka Mesec, ki je dejal da "to ni domoljubje, temveč zgolj potuha fašizmu in fašističnim praksam". "Slovenska ustava prepoveduje širjenje sovraštva in nestrpnosti," pa je dejal SAB-ov poslanec Andrej Rajh.
Rdeči karton kontroverzni odločitvi Hojsovega ministrstva sta dvignila tudi koalicijska partnerja DeSUS in SMC, pri čemer je predsednik državnega zbora Igor Zorčič dejal, da v Sloveniji ni mesta za takšen koncert. Proti širjenju ustaštva protestira tudi Zmago Jelinčič, ki se sprašuje, ali bodo poslušalci koncerta ob petju ustaškega pozdrava ’Za dom spremni’ pozdravljali z dvignjeno desnico. "Kaj pa naši pobiti duhovniki v Jasenovcu? Kje ste zdaj vstajniki, ko gre za naš narod ?" je zapisal Jelinčič.
"Zgolj neki indici, da bi se lahko storilo kaznivo dejanje ali pa da bi lahko do njega prišlo, niso dovolj tehten razlog, da se lahko koncert prepove," pa odločitev svojega ministrstva zagovarja Hojs. Pravi, da se morebitne interpelacije veseli, ker da bo lahko pojasnil vse v zvezi z odločbo svojega ministrstva. To naj bi sicer podpisali njegovi sodelavci in ne on. Sprašuje se tudi, ali so pisci morebitne interpelacije odločbo, ki je dala prednost zaslužku pred morebitno nestrpnostjo, sploh prebrali.
SD, ki računa, da bi interpelacijo lahko vložila še ta teden, naj bi delu opozicije osnutek predstavila jutri. Fajonova sicer neuradno računa najmanj na podporo strank LMŠ, SAB in Levica, delno pa tudi na Jelinčičevo SNS. A glede na to, da so zeleno luč Thompsonovemu koncertu javno obsodile prav vse parlamentarne stranke, razen SDS in NSi, bi lahko računali tudi na tiho podporo koalicijskih SMC in DeSUS, ki se bosta v primeru Hojsove interpelacije znašli v zagati.
Vendar pa je malo verjetno, da bi opozicija za rušenje ministra Hojsa na koncu zbrala vsaj 46 glasov, prav tako malo verjetno pa je tudi, da bi zaradi nabave zaščitne opreme v četrtek zrušili gospodarskega ministra Zdravka Počivalška.
KOMENTARJI (1085)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.