Slovenija

'Težko je napisati zakon, dober za bolnike, plačnike in politiko'

Ljubljana, 20. 03. 2009 15.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zakon o zdravstveni dejavnosti je še vedno delovni osnutek, na zdravstvenem ministrstvu pa predvidevajo, da bo končna verzija v koalicijsko usklajevanje prišla prvi teden v aprilu.

Besedilo zakona o zdravstveni dejavnosti je po besedah ministra za zdravje Boruta Miklavčiča še vedno delovni osnutek, na katerem intenzivno delajo. Za zdaj pisnih pripomb od tistih, ki so jim ga že posredovali, še niso prejeli, predvidevajo pa, da bo končna verzija v koalicijsko usklajevanja prišla prvi teden aprila, je danes pojasnil Miklavčič.

V Sloveniji je 1700 koncesionarjev, ki so koncesijo dobili na podlagi veljavne zakonodaje. Če jih odpravimo, bi to pomenilo hud udarec za zdravstveno mrežo, zato tega ne moremo storiti. Bomo pa odpravili ekscese in nezakonita ravnanja. Martin Toth, ministrov svetovalec

Končna verzija predloga bo imela tudi mednarodne primerjave in obrazložitve členov, je poudaril minister in s tem odgovoril na nekatere od kritik besedila, ki so se zadnje dni pojavljale v medijih. "Zavedam se, da za zakon ne bo aplavza. Težko je napisati zakon, ki bo dober za bolnike, plačnike in politiko," je poudaril minister.

Miklavčič si želi, da bi dobivali na zakon ne le kritike, temveč tudi konkretne predloge, kako boljše rešiti stvari. "Vse dobre predloge bomo upoštevali," zagotavlja. "Skušamo urediti izjemno občutljivo področje in paziti na to, da bo sistem z novo zakonodajo bolje deloval."

Minister za zdravje
Minister za zdravje FOTO: Dare Čekeliš

Kot je še dejal, je ob dosedanjih razpravah o besedilu zakona dobil vtis, da kritiki pozabljajo na že obstoječo zakonodajo. "Z novim zakonom ni mogoče spreminjati drugih zakonov," opozarja minister. Navedel je, da zdravstvo regulirajo tudi na primer zakon o sistemu plač v javnem sektorju, zakon o javno-zasebnem partnerstvu, zakon o gospodarskih družbah in druga zakonodaja. "Vso to zakonodajo moramo upoštevati," pravi Miklavčič.

Zakon pisala delovna skupina

Besedilo zakona so po Miklavčičevih besedah pisali v delovni skupini, ki so jo sestavljali tako zaposleni na ministrstvu kot zunanji člani. Pravni del jim je pregledal pravni strokovnjak Rajko Pirnat, pa tudi v vladni pravni službi, je pojasnil minister.

Ministrov svetovalec Martin Toth je danes predstavil nekatere poudarke iz zakona in skušal odgovoriti na nekatere "dileme, ki so se zadnje dni pojavljale v javnosti". "Na vprašanje, ali lahko odpravimo vse koncesionarje, odgovarjam s podatkom, da je v javni zdravstveni dejavnosti od vseh zdravnikov 12,5 odstotka koncesionarjev," je dejal Toth.

V koaliciji pravijo, da Miklavčičevo besedilo ni v skladu s koalicijsko pogodbo. Andreja Črnak Meglič (SD) pravi, da bi bilo potrebno bolj upoštevati to, kar so zapisali, striktno ločitev javnega in zasebnega. Cveta Zalokar Oražem (Zares) pa je povedala, da bodo zagotovo zahtevali pojasnila, kako bi se v obstoječi sistem vklopil svobodni zdravnik.

Tržne dejavnosti javnih zdravstvenih zavodov ni mogoče preprečiti, ker po besedah Totha to omogoča zakon o javnih zavodih. Svobodni zdravnik pa je, tako Toth in Miklavčič, "stvar razprave". Kot je dejal minister ob tem, so svobodnega zdravnika sklenili vključiti v predlog zakona, če zanj ne bo podpore, pa nimajo nobene težava s tem, da ga umaknejo.

"Nekateri od zakona pričakujejo, da bo določil javno zdravstveno mrežo. To ni materia zakona, ampak podzakonskih aktov," pravi Toth. Po njegovih besedah je namreč mreža dinamična stvar, zato je ni mogoče predpisati z zakonom, saj se s časom spreminja. Zakon bo po njegovih besedah predpisal merila, mrežo pa bodo določile občine, na sekundarni in terciarni ravni pa država.

Minister je med drugim poudaril, da mora Slovenija nekaj spremeniti v delitvi dela na sekundarni in terciarni ravni, "da bo bolnik prišel s svojo boleznijo v zdravstveno ustanovo, kjer bodo zanjo specializirani". Tudi gospodarske razmere to zahtevajo, pravi minister in dodaja, da Slovenija ni finančno dovolj močna, da bi na primer lahko imeli v vseh bolnišnicah čisto vse diagnostične aparature – na primer CT.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jinks
23. 03. 2009 17.59
Večkrat sem že razmišljal in ne vem zakaj ti zdravnik, na koncu, ko konča s pregledom, ne izda potrdila kaj vse ti je pregledal in katera zdarvila si dobil, ti pa bi moral to podpisati, sicer ne zdravnik ne bi dobil denarja od zdravstvene zavarovalnice za svoje storitve! Zakaj ni tako?????
Tonček Balonček
21. 03. 2009 14.31
On Kukovičevi ne seže niti do kolen, še vedno se spominjamo, kako energično je pospešila gradnjo pediatrične klinike! Upajmo, da s ečimprej vrne nazaj!
RADO62
21. 03. 2009 11.18
Miklavčič je prostak in nesposobnež, da težko najdeš večjega.... Na obali znajo marsikaj povedati o temu mojstu lekarniških lobijev in njegovih jahtah za milijon evrov na račun davkoplačevalcev.... heh
MojcaCoh
21. 03. 2009 09.18
Za zdravstvo lahko zapišemo... Dokler ni bilo ministra, njegovega kabineta, strokovnih služb, zavarovalnic, komisij, podkomisij, nadkomisij, razpisov, Koncesij, pogodbenega dela, fuša v z udarniškim delom zgrajenih zdravstvenih ustanovah in se ni strokovno delalo.... Ni bilo čakalnih vrst, pacienti zadovoljni, zdravniki so celo delali in nihče ni ustvarjal dobička ter pisal belih receptov za tretjerazredni generik, ki si ga zavarovanci morajo plačati sami in si delal Norca z ljudmi ki plačujejo vsaj tri in več zavarovanj.. Nismo Bedaki.. Mojca
sonas
21. 03. 2009 09.01
Justice1.... se strinjam, res bo treba na ulice! Končno bi bil čas, da napišejo dober zakon za plačnike/bolnike.... itak so že prej poskrbeli za vse druge!
Justice1
20. 03. 2009 21.10
Miklavčič je vedno dajal take izjave, ki so šle v posredno podporo Bručanu. On je zagovornik bogatenja zdravniškega lobija in torej dela v nasprotju z tistim, kar smo volili. Naj nekdo pojasni kako je sploh prišel na ta položaj, pred volitvami ni bil član starnke Desus, to je Erjavec jasno povedal in ga tudi ni hotel na tem mestu. On je samo predsednik Lionsov za katere nekateri mislijo da so prostozidarska loža - združba politikov gospodarstvenikov sodnikov , tožilcev , ki si krijejo hrbet nazven pa delujejo kot dobrodelna organizacija. Naj pahor jasno pove ali se bo zdravstvena politika vodila v dobro državljanov in države ali pa raznih lobijev. Č>e prvo potem naj Miklavčiča takoj nažene, če pa drugo potem moramo na ulice in uničit to vlado preden opna nas. Manjša dostopnost na račun bogatenja zdravnikov kapitalistov pomeni slabšo dostopnost in manj sodobnih zdravil in diagnostike kar neposredno pomeni maj ozdravljenih in celo več mrtvih. Tu gre za biti ali ne biti in zato je potem ko je še enkrat pokazal svoj pravi obraz in čigave interese zagovarja na račun koga treba Miklaviča nagnati.
stagehead7474
20. 03. 2009 20.37
Težko je napisati zakon, ki bo dober za bolnike, plačnike in politiko......to lahko izjavi samo nesposoben minister/politik, ki si ne zasluži tega delovnega mesta, ker za to ni sposoben.
nefretete
20. 03. 2009 20.25
Hoj, Pajtla, ti poznaš vse slovenske trače, kaj?
Buena Vita
20. 03. 2009 20.21
NAJ POVE KAJ DELA NJEGOVA ŽENA KAO ,POMAGA VLADI IN KASIRA,TAKO RAZUMEM , NEKATERI PRAVIJO DA SMRDI PO KORUPCIJI,TA NAVEZA
bnam 2707
20. 03. 2009 20.12
Tale Miklavčič me na tej sliki spominja na roberta De Niro.Kdo ve zakaj.
bnam 2707
20. 03. 2009 20.01
Tale je pa hudo bosa.Zakon mora biti napisan v prid plačnikom in bolnikom.Kaj pa ima politika tukaj,razen to,da meša drek vsepovsod.Morali bi delati v interesu davkoplačevalcev in ne politike.V prejšnem sistemu je to bilo urejeno.Tudi za tiste,ki niso imeli nič.Takih pa je bilo sila malo.
titovka
20. 03. 2009 19.35
NIČ NI TEŽKO...V GNJILEM SOCIALIZMU SMO IMELI VSE LEPO NAPISANO IN UREJENO... imeli smo zdravstvo, šolstvo, sodstvo, policijo, urejeno socialo, imeli smo krasno gospodarstvo....IMELI SMO NAJBOLJŠI SOCIALIZEM NA SVETU... KAJ PA IMAMO DANES...??-BEDO-REVŠČINO, KAPITALIZEM IN KAPITALISTE - TER VATIKANSKE GOSPODARJE!!!!!!!
MIMOGREDE
20. 03. 2009 16.34
'Težko je napisati zakon, dober za bolnike, plačnike in politiko' A DEJ NEHI NO!? A BEJŽ, BEJŽ!!! KAK STAVEK!!!
rewritable@email.si
20. 03. 2009 15.53
Torej nam govori, da če je nekaj dobro za politike in plačnike, je to slabo za bolnike. Šment,.. a niso vedno govorili, da so bolniki na prvem mestu.