Težke besede so padale že pred začetkom sej izvršnega odbora in nato še sveta LDS in težke besede padajo tudi po tem, ko se je maratonska razprava končala. Na vseh straneh se namreč odzivajo na ultimat LDS, ki namerava izstopiti iz vlade, če premier Borut Pahor ne bo izpolnil postavljenih zahtev.
A predsednik stranke Zares Gregor Golobič pravi, da je položaj morda za koga dramatičen, a večje drame od tega, da Slovenija potrebuje vlado, ki bo bolj jasno definirala svoje cilje, jih postavila dovolj drzno, da bodo jutrišnji koraki imeli smisel, si ne more zamisliti. "Vse drugo je politična igra," je dejal Golobič.
Pravi, da vprašanje, kdo je generalna državna tožilka, ni prvorazredno vprašanje, predčasne volitve pa da so račun brez krčmarja. Golobič se je tako odločil, da premierju Pahorju predlaga sklic izrednega vrha koalicije. In njegov predlog je po naših informacijah Pahor tudi upošteval, tako da bo vrh koalicije potekal že jutri.
Na vrhu naj bi se predsedniki koalicijskih strank pogovorili o stvareh, ki so odprte, o nezadovoljstvu, ki je očitno prisotno, in o izrečenih kritikah. Tako bi po Golobičevih besedah nehali držati javnost v negotovosti glede stvari, ki niso tako dramatične, kot so videti.
Glave LDS-ovcev se niso ohladile
Pri LDS pa tudi po prespani noči govorijo z enako odločnostjo kot včeraj. Še posebej evroposlanec Jelko Kacin. Na vprašanje, ali je LDS postavila Pahorju realne zahteve, je Kacin za 24ur.com dejal: "LDS postavlja s tem standarde političnih presoj, v tem primeru smo se odločili za pravno državo, za učinkovitost sistema pravosodja in celotnega pravnega sistema. Če teh pogojev ni, potem naša stranka nima kaj delati v nobeni koaliciji, ne samo v Pahorjevi.“
"Slovenska javnost ima pravico do transparentnega delovanja, samo to omogoči zaupanje v državo in izvršno vejo oblasti, v pravosodje. Zahtevamo od Pahorja, da omogoči to transparentnost, tako da umakne zahtevo zaupno iz tega poročila. Zelo hitro se bo pokazalo, ali je šlo za manipulacijo, in pokazalo se bo, kako se lahko odločajo tudi druge stranke,“ je dejal glede dostopnosti posnetkov sestanka Pahorja, Zalarja, Brezigarjeve in Zobec Hrastarjeve.
"Sedaj imamo nemogočo situacijo, ko se predsednik vlade pojavlja na vsakem ministrstvu in organizira enourne tiskovne konference, namesto da bi vsak opravil svoj posel. Treba je zagotoviti učinkovito vladanje. To, kar sedaj spremljate, vsekakor ni. Jaz sodim med 68 odstotkov državljanov v Sloveniji, ki predsedniku vlade Pahorju v njegovem načinu vladanja ne zaupa.“
PS SD zahteve vidi kot željo po kakovostnem sodelovanju
Vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič pa se je na zahteve LDS odzval dokaj mirno. Pravi, da je že iz odgovorov premierja Pahorja na zahteve LDS jasno, da krize v koaliciji pravzaprav ni, da gre mogoče za nesporazum, ni pa nesoglasij.
Kontič je sicer prepričan, da namen zahtev LDS ni zaostrovanje in izsiljevanje, ampak želja po kakovostnem sodelovanju v prihodnje. V tej želji pa po njegovih besedah sporočajo tudi to, kar želijo, da bi se v prihodnje spremenilo. Kot pravi Kontič, ni najbolj zadovoljen, ko partnerji postavljajo pogoje, ampak v politiki je pogosto tako.
Glede tega, da tudi znotraj SD niso vsi zadovoljni s slogom vladanja premierja, je Kontič dejal, da tudi z njim niso zadovoljni vsi in tudi sam ni zadovoljen z vsemi, ki ga obkrožajo, ampak takšno je pač življenje. Ob tem je zagotovil, da poslanska skupina SD trdno stoji za svojim predsednikom.
Erjavec: Vprašanje Pahorjeve kredibilnosti
"Če bo premier preklical svoje izjave, pomeni, da se breme nekredibilnosti, ki ga ima trenutno minister za pravosodje Aleš Zalar, ker pač ni prepričal predsednika vlade, da je generalna državna tožilka Barbara Brezigar kršila ustavo in zakon, sedaj lahko prevali na predsednika vlade, če bo spremenil svoje izjave," pa meni predsednik DeSUS Karl Erjavec.
"Če bo Pahor podlegel tem pogojem, se postavlja vprašanje kredibilnosti predsednika vlade. Sam ne verjamem, da bo spremenil izjavo, kolikor ga jaz poznam, je zelo načelen. Ne vem, kaj se bo zgodilo, bomo videli. Če ne bo izpolnil pogojev, ki jih je postavila LDS, se lahko zgodi, da bodo res odšli iz koalicije. Ne predstavljam si, da bi LDS v opoziciji glasovala enako kot Zmago Jelinčič ali kot Janez Janša. Mislim, da bi bili zelo konstruktivna opozicija,“ je še komentiral za 24ur.com.
"Težko človek vsak teden spremeni mnenje, še posebej, če je predsednik vlade. Moram reči, da je vlada neučinkovita, glede na krizo bi morala hitreje sprejeti ukrepe. Vendar pa se čudim, da sedaj LDS daje te očitke (o neučinkovitosti vlade), saj se vlada nima časa ukvarjati s tem, ker se ukvarja z aferami, ki jih v glavnem sproža LDS – bulmastifi, nacionalni preiskovalni urad, afera prehitra vožnja, afera generalna državna tožilka. S tem onemogočajo delo vlade. Oni so vpleteni v vseh teh aferah. Zadnje tri mesece se ukvarjamo samo s stranko LDS,“ še dodaja.
Izstopa iz LDS ne podpirajo tisti, ki so odvisni od služb, ki jim jih je dala LDS – Aleš Gulič, Anton Anderlič, gre predvsem za te interese, je zaključil Erjavec.
Svoje pristavi še opozicija ...
Na dogajanje okoli LDS in koalicije so se odzvali tudi v SDS. Branko Grims je tako dejal, da bi bil že čas, da se koalicija spomni, da so jo volivke in volivci volili zato, da bi vodila to državo in da bi postavila okvir za hitrejši gospodarski razvoj. Pravi, da se koalicija vedno znova zapleta v medsebojne politične igrice in izgublja neskončno časa za ukvarjanje sama s seboj. "In zato smo žal pač tam, kjer smo,“ je pristavil Grims.
Da je šla zadeva kar daleč in koalicija praktično ne deluje več, pa meni vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik. Pričakuje, da se bodo stvari uredile do začetka naslednjega tedna. Ob tem dodaja, da je v Sloveniji preveč drugih problemov, da bi se koalicija ukvarjala sama s seboj.
Odziv premiera Boruta Pahorja je po besedah Presečnika na nek način udarec in grožnja nazaj. Ob tem je še dodal, da bodo morali, zaradi interesov države, strniti vrste, zgladiti spore in delati naprej.
Predsednik SNS Zmago Jelinčič pa je po vsem skupaj ocenil, da so zahteve LDS in izsiljevanje premierja z izstopom iz koalicije nedopustne v normalnih demokracijah. Znova je izpostavil svoje prepričanje, da predsednica LDS Katarina Kresal želi prevzeti Pahorjevo pozicijo. "Če bi LDS imela kakšno pravo stališče in pravi odnos do demokracije, bi v tem primeru morala izstopiti iz koalicije," je povedal Jelinčič. Vendar pa se po njegovih besedah tega enostavno ne upa.
Poziv k streznitvi
Na odnose v koaliciji se je odzvala tudi Slovenska demokratska mladina (SDM). Trdijo, da je neodgovorno, da imajo v času krize nekatere stranke 12-urne sestanke. "Presenetljivo je namreč, da najmanjša koalicijska stranka na čelu s predsednico, ki so ji na zadnjih volitvah zaupali le 904 ljudje, obvladuje celotno sodstvo in policijo in očitno še ni nasitena. Postavljanje pogojev se zdi kot farsa, poteza užaljenega otročička, ki ne dobi želene igrače,“ so zapisali v sporočilu za javnost.
V SDM so pozvali celotno vlado, da začne delati in opravljati naloge, ki ji pripadajo, saj je stanje v Sloveniji vse prej kot rožnato.
KOMENTARJI (381)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.