Nepremičnine, avtomobili, gorivo, elektrika, hrana ... Tudi bančniki ugotavljajo, da je precej krajši seznam dobrin, ki se v zadnjem obdobju niso podražile. "Najprej je inflacija naraščala kot posledica hitrega naraščanja cen energentov in pa določenega blaga po hitrem odpiranju gospodarstva po pandemiji, zdaj pa vidimo, da v bistvu te cene naraščajo tudi po preostalem delu košarice," pravi namestnica guvernerja Banke Slovenije Tina Žumer.
Več kot tri četrtine vseh izdelkov in storitev v košarici življenjskih potrebščin je v zadnjem mesecu dražjih za vsaj tri odstotke. Osnovni razlog je ukrajinska kriza, ki je premešala karte na globalnem trgu. A kot pravi prvi mož banke pri nas, Slovenija k sreči v novo resničnost vstopa v dobri kondiciji. "Imamo polno zaposlenost, imamo zgodovinsko najnižjo brezposelnost, imamo spodbudne indikatorje gospodarske rasti tako v proizvodni kot v storitveni dejavnosti. Hkrati pa s pritiski na rast cen ugotavljamo, da se bo potrebno prilagoditi tudi delno s plačami, delno pa stisniti zobe," razlaga predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak.
Bankirji napovedujejo, da bodo tudi posojila v prihodnje dražja. Nekajletno obdobje izjemno nizkih obrestnih mer in negativnega euriborja se poslavlja. "Je bilo res vprašanje časa, kdaj se bodo te nenormalne razmere obrestnih mer spremenile. Ker ta raven obrestnih mer je zgodovinski fenomen. Seveda se bodo tudi finančne storitve dražile," pa pravi direktorica Združenja bank Slovenije Stanislava Zadravec Caprirolo.
V združenju tako Banko Slovenije ponovno pozivajo naj omili leta 2019 sprejeta stroga pravila kreditiranja. Z višjimi obrestnimi merami bodo mnogi Slovenci še težje prišli do stanovanjskih posojil. "Jaz sem prepričan, da sta slovensko gospodarstvo in prebivalstvo sposobna prebaviti dvig obrestnih mer na neki ravni, recimo okrog dveh odstotnih točk, bomo pa seveda razmišljali bolj, ali bomo najemali posojila. Na drugi strani bodo seveda tudi gospodarstveniki v svoje kalkulacije vračunavali strošek financiranja na nekih normalnih ravneh in bodo bolj vzdržno razmišljali tudi o samih naložbah," dodaja Brodnjak.
Že prihodnje leto naj bi bilo, ko govorimo o inflaciji, za Slovenijo veliko ugodnejše. Ta naj bi se po ocenah Banke Slovenije bistveno znižala, celo prepolovila. Črn scenarij in morebitni embargo na vse ruske energente bi na drugi strani lahko že tako zahtevne razmere še poslabšal in prispeval celo k negativni gospodarski rasti v prihodnjem letu.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.