Ravnateljica Osnovne šole Dolenjske Toplice Maja Bobnar je povedala, da bi radi s sanacijo začeli takoj, ko dobijo analizo podrobnega pregleda prostorov in sanacijske usmeritve, od omenjene analize in sanacijskega načrta pa bo odvisna tudi cena naložbe. Denar zanjo naj bi s pomočjo pristojnega ministrstva zagotovila domača Občina Dolenjske Toplice, je dodala.
Pojasnila je tudi, da so se s prisotnostjo omenjenega radioaktivnega plina v šestih pritličnih šolskih prostorih in prostorih otroškega vrtca srečevali že pred zadnjo, pred dvema letoma izvedeno energetsko stavbno prenovo, težavo pa so pred tem uspešno reševali z rednim prezračevanjem.
Po omenjeni prenovi in zaskrbljujočih majskih meritvah Zavoda za varstvo pri delu je šolo nato obiskal inšpektor s področja varstva pred ionizirajočimi sevanji. Njenemu vodstvu je svetoval temeljito ter redno dnevno večkratno prezračevanje. Hkrati je svetoval še dodatne meritve v drugih prostorih, iskanje virov plinskega vdiranja in ustrezno sanacijo.
Ravnateljica je dodala, da je o inšpektorjevih ugotovitvah obvestila zaposlene v šoli, svet staršev in topliško občino, v šoli pa naročila še dodatno prezračevanje, ki ga redno opravljajo.
V topliški šoli so kupili tudi prenosni merilec radona, s katerim so izmerili prisotnost radona še v drugih šolskih prostorih in ugotovili, da njegove tamkajšnje vrednosti ne presegajo dovoljene meje.
Hkrati so omenjeni Zavod za gradbeništvo zaprosili za načrt sanacije. Med možnimi končnimi rešitvami je Bobnarjeva navedla vgradnjo ločenega podtlačnega prezračevalnega sistema ali zatesnitev mest oz. špranj, kjer naj bi vdiral škodljivi plin.
Topliško šolsko stavbo so sicer zgradili leta 1973. V zadnjem šolskem letu je v topliško osnovno šolo vpisanih nekaj več kot 300 otrok, v njenih pritličnih prostorih pa deluje tudi zobna ambulanta.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.