Študenti so te dni pokazali veliko slogo, ko so skupaj stopili do predsednika vlade Boruta Pahorja in ministra Ivana Svetlika ter jima predstavili celovito gradivo, ki odpira vprašanja predvsem glede študentskega dela. A znotraj Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) se je spor zgodil na povsem drugem mestu, in sicer v zvezi s študentsko ustavo.
Študentska ustava je najvišji akt ŠOS in kot taka pomembna za delovanje same organizacije. Zdaj pa je postala tudi jabolko spora med nekdanjim predsednikom ŠOS Danijelom Bandljem in zdajšnjim predsedstvom ŠOS. Bandelj, ki je ŠOS vodil od septembra 2008 do septembra 2009, je želel v času svojega mandata izpeljati projekt sprememb študentske ustave. Ta namreč, kot pravi Bandelj, pravno omogoča nekatere nerazumne načine odločanja in dopušča "nedotakljivost" študentskih organizacij univerz in lokalnih študentskih klubov.
Bandelj pravi, da mu sprememb ni uspelo izpeljati do konca mandata, saj so nezainteresiranost, priprave na volitve in tudi namerna zavlačevanja to onemogočila.
Razlaga, da je mu je uspelo pred iztekom mandata s podporo predsedstva vzpostaviti delovno skupino za spremembe študentske ustave in celostno ureditev podrejenih aktov. Sam je bil imenovan za vodjo omenjene skupine. Na mestu predsednice ŠOS pa ga je lansko leto zamenjala Katja Šoba.
Bandelj: "Večni projekt" sprememb študentske ustave
In tu se zgodba začne zapletati. Bandlja je namreč na 11. redni seji predsedstva ŠOS 12. januarja letos predsedstvo razrešilo iz delovne skupine za spremembo ustave, sam pa v tem dejanju vidi niz nepravilnosti. Bandelj trdi, da je bila njegova razrešitev umeščena pod točko dnevnega reda "razno", ki jo je opisal kot večinoma nepomembno točko. Vse skupaj se je po njegovih besedah dogajalo brez razprave, argumentov ali dokumentacije. "Le kategorični sklep: 'Predsedstvo ŠOS razrešuje iz delovne skupine za spremembe Študentske ustave in celostno ureditev podrejenih aktov … Danijela Bandlja," navaja Bandelj.
Dodaja, da se je namesto odgovorov, zakaj je bil razrešen, nanj vsul plaz obtožb. "Osebne diskreditacije, obtožbe, da sem deloval v nasprotju z interesi matične organizacije – Študentske organizacije Univerze na Primorskem, da sem kvaril njen ugled ter celo, da sem za izpeljavo sprememb študentske ustave prejel podkupnino," pravi Bandelj. Zanimalo ga je, za koga predsedstvo ŠOS misli, da ga je želel podkupiti, a odgovorov ni dobil.
ŠOS: Tri mesece ni bilo nobenega poročila o delu skupine
ŠOS se brani, da se je predsedstvo za razrešitev odločilo po tehtni presoji. "Med drugim pa je bil razlog tudi to, da v več kot treh mesecih predsedstvo ŠOS ni dobilo nobenega sprotnega poročila o delu skupine," so pojasnili. Kot pravijo na ŠOS, se je skupina za spremembo ustave od imenovanja do razrešitve sestala le dvakrat in ni pripravila nobenih konkretnih izhodišč, ki bi jih predsedstvo nato lahko obravnavalo.
Ko smo ŠOS povprašali za dodatna pojasnila, predvsem glede Bandljevih trditev, da so mu očitali tudi podkupnino, so nam dejali, da je že odgovor, ki so nam ga dali, povsem dovolj, da vsak lahko piše, kar želi. Sami so obrazložili, kako je do nekaterih zadev prišlo. Njihov odziv se jim tako zdi korekten.
In kaj vse to pomeni za proces spremembe ustave?
Na ŠOS zagotavljajo, da bo delovna skupina nadaljevala z delom takoj, ko bo to možno. "Predsedujoči skupini bo nekdo, ki bo pripravljen voditi skupino in usklajevati delo in predloge ter tako v sodelovanju s predstavniki vseh entitet sooblikovati predlog sprememb dokumentov," so razložili. Pravijo, da so določene spremembe študentske ustave vsekakor potrebne, saj bodo dodatno prispevale k ureditvi delovanja organizacije, tudi v situacijah, ki jih dokument doslej ni predvideval.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.