Med šolniki že vrši. Sindikat sporoča, da jih vlada kljub obljubi ne obravnava resno, celo podcenjujoče. Zdravniki razmišljajo o stavki, čeprav jim namerava vlada zvišati plače za do pet razredov, šolniki imajo z vlado odprta pogajanja, vendar pa stavke, ki so jo začeli pod Janševo vlado, niso izključili. Zakaj imajo občutek, da njihova pogajanja neprestano odrivajo?
"Ker se sedem mesecev nismo nikamor premaknili, čeprav je vlada v svojo koalicijsko pogodbo zapisala, da bo odprtje stavke obravnavala prednostno. Vendar pa po sedmih mesecih nimamo niti osnovnega predloga, kako bi reševali in zaprli strokovni sporazum," je v oddaji 24UR ZVEČER odgovoril Branimir Štrukelj, tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) in predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja.
Ob tem pa je opozoril, da se je Slovenija znašla sredi največje krize izobraževanja po njeni osamosvojitvi: primanjkuje 4000–5000 učiteljev, imamo eno najstarejših učiteljskih populacij, prav tako država zaostaja z reformo, vrednost pedagoškega dela pa se zadnjih 10 let sistematično znižuje v odnosu do drugih. "Bojim se, da vlada podcenjuje to krizo in da je morda celo ne razume," je dejal.
Ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik je medtem poudarila, da je vlada na področju zdravstva in socialnega varstva le realizirala dogovor, ki ga je lani sprejela in podpisala prejšnja vlada. Zagotovila je tudi, da vlada odprte stavkovne zahteve ne jemlje z lahkoto. A Štrukelj je bil kritičen: "Vlada ne le, da krši koalicijski dogovor, ki ga je dala, temveč tudi zakon o stavki, prek katerega je dolžna z nami iskati rešitve v okviru strokovnega sporazuma."
Poudarja, da jih ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik odriva z izgovorom sistema plač: "Medtem ko se je vlada z zdravstvom dogovorila, nas ignorira. Pa čeprav je situacija kritična in bo eskalirala."
Ministrica medtem odgovarja, da so kolektivne pogodbe med dejavnostmi povezane. "Na koncu dneva je vse stvar dogovarjanja in dialoga, moramo se poslušati in slišati," je dejala. Spomnila je, da je vlada odprla dialog, da se pogaja ter da je prav tako sprejela pogajalska izhodišča, tudi za pogajanja s Svizom. "Zadnja so tekla v torek, naslednja pa so dogovorjena za 12. december. Pogaja torej se, tudi o stavkovni zahtevi," je jasna Ajanovič Hovnikova.
"To, kar se zdaj sklepa z zdravstvom in socialnim varstvom, del katerega so tudi zdravniki, je zgolj realizacija dogovora, ki je tudi transparentno naveden v dogovoru, ki smo ga podpisali z vsemi sindikati, kjer smo se zavezali, da bomo vse te dogovore tudi realizirali," je še opomnila. Ob tem je poudarila, da se je v zadnjih 30 letih nakopičilo veliko težav: "Zato ne gre pričakovati, da je vse težave mogoče odpraviti z zamahom ene roke."
Štrukelj medtem meni, da se ravno v tem skriva neenakost med šolniki in zdravstvom. "Vlada in ministrica nas neprestano odrivata na te sistemske spremembe, medtem ko se je z zdravstvom in socialo sistemsko korektno zdaj in bodo tudi plače zvišane. Na to v izobraževanju ne moremo pristati tudi zaradi tega, ker imamo tako veliko krizo," je ponovil.
"Če vlada z nami ne bo pripravljena iskati rešitve v strokovnem sporazumu, naj se stavka nadaljuje," je bil jasen tajnik Sviza. Ministrica pa mu je odgovorila, da so v iskanju rešitev ter da tudi s Svizom sedijo skupaj za mizo. "Ne vidimo razloga za zaostrovanje, to se nam v resnici zdi preuranjeno in neupravičeno."
KOMENTARJI (315)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.