Vreme povzroča težave v slovenski prestolnici. V Ljubljani se tako Glinščica kot Gradaščica še ne vračata v struge, zato je še vedno velik del Vrhovcev, Viča pri Rožni dolini ter Dolgega mostu poplavljen. Po besedah načelnika oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo pri ljubljanski občini Roberta Kusa je na terenu v Ljubljani prek 400 pripadnikov civilne zaščite.
Ljubljanski gasilci so danes rešili 25-letnika, ki je bil ujet v kletnih prostorih stanovanja na Cesti Dolomitskega odreda na ljubljanskem Viču. Voda visoka dva metra je zatesnila vrata in moški je ostal ujet. Gasilci so ga rešili po 15 minutah in ga prepustili v oskrbo reševalcem, saj je bil podhlajen.
Brez elektrike zaradi preventivnih ukrepov
Del gospodinjstev na Viču v Ljubljani je ostal brez elektrike. Na Elektro Ljubljana so dejali, da so na začetku na poziv odjemalcev in gasilskih enot začeli izklapljati najprej posamezne hiše, zdaj pa so vode že precej visoke in na Elektro Ljubljana so stanje označili kot kritično. Narasle vode so namreč začele zalivati transformatorske postaje in na Elektro Ljubljana so nam dejali, da imajo trenutno izklopljenih 14 tovrstnih postaj. To je približno 3000 odjemalcev.
Izklopljene so naslednje postaje:
- Tržaška 90 (Pekarna in Tržaška)
- Center male obrti (Tržaška)
- Cesta Dolomitskega odreda
- Center drobnega gospodarstva (Tržaška)
- Tržaška 132
- Avtoline Tržaška (predvsem negospodinjski – ostali odjem)
- Kančeva (Tomažičeva, Cerkniška ...)
- Tomažičeva (Tomažičeva, Reška ...)
- Malči Belič 9
- Malči Belič 137
- Komunalno podjetje (tuja TP)
- Slikoplesk (ostali odjem in Tbilisijska)
- Tbilisijska (policijska postaja Tbilisijska)
- Tržaška 287
Izklopljeni so tudi nizkonapetostni izvodi na Ramovševi 2, 4, 6 in 8.
Izlitje kurilnega olja
Na Gasilski brigadi Ljubljana so nam dejali, da so se na Viču prevrnile posamezne cisterne, ki jih imajo ljudje doma. Ven je steklo kurilno olje, ki se redči z vodo. Gasilci pravijo, da bodo šele, ko se bo stanje umirilo, vedeli, kaj vse bo treba sanirati.
Vodo naj bi črpali približno 24 ur
Voda sicer še vedno priteka, vendar pa gasilci, kjer je možno, vodo črpajo, je povedal načelnik oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo pri ljubljanski občini Robert Kus.
"Kjer ta trenutek ni smiselno črpati, bomo počakali, da voda upade. Potem bodo gasilske ekipe s pomočjo prebivalcev začele črpati vodo. Najprej bodo črpali iz višje ležečih objektov, nato pa iz tistih, ki so bližje vodotokom," je dejal Kus in dodal, da naj bi črpanje potekalo približno 24 ur.
Kus prebivalce Ljubljane opozarja, da ni mogoče, da bi bili vsi objekti takoj na vrsti za črpanje, ker to pri takem obsegu poplav ni mogoče. Gasilci bodo lahko črpali vodo do globine 15 centimetrov, kolikor pač omogočajo črpalke, preostanek pa bodo morali prebivalci sami odstraniti.
'Vič je v zelo težkem položaju'
Poplavljeno območje na Viču so obiskali tudi obrambna ministrica Ljubica Jelušić, ljubljanski župan Zoran Janković in generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Boris Balant. "Vič je v zelo težkem položaju. Takšne vode na Viču ni bilo 70 let," je povedal ljubljanski župan Zoran Janković, ki je pohvalil delo reševalcev in gasilcev. "Pristojne službe so se pravočasno odzvale, napoved je bila pravilna. Že v petek smo začeli deliti protipoplavne vreče, pripravljene so naprave za črpanje vode, vendar moramo sedaj počakati, da voda odteče," je dodal.
Pred dežjem trepetajo tudi v drugih koncih države.
V spodnji fotogaleriji si poglejte, kako je bilo ponoči v Ljubljani.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.