
Eden ključnih ukrepov, s katerim lahko dovolj hitro odkrijemo nove okužbe ter s tem preprečimo nadaljnje širjenje novega koronavirusa, je redno testiranje. To so tako uvedli v številnih podjetjih, redno se morajo testirati na primer tudi trgovci oziroma osebe, ki izvajajo storitve ali prodajo blaga, pa tudi obrtniki in taksisti, enkrat tedensko pa morajo na odvzem brisa tudi vsi zaposleni v vzgoji in izobraževanju. Glavni razlog – ker so v neposrednem stiku s potrošniki oziroma učenci.
Dnevno pa so v stiku z občani tudi policisti. A zanje redno tedensko testiranje s hitrimi antigenskimi testi ni obvezno.
Testirajo policiste, ki so prišli v tvegan stik z okuženo osebo ali kažejo znake okužbe
Na Policiji pojasnjujejo, da so bili sicer že pred pojavom prvih primerov okužb z novim koronavirusom "zavoljo preprečevanja vnosa in posledičnega širjenja okužb na ministrstvu in v organih v sestavi predpisani in izvedeni številni ukrepi, ki omogočajo karseda nemoteno opravljanje delovnih nalog".
Eden izmed teh ukrepov je tudi zagotovitev preventivnih testiranj policistov, ki so prišli v morebiten tvegan stik z okuženimi osebami oziroma pri katerih obstaja sum na okužbo z virusom SARS-CoV-2. Testiranja se izvajajo v različnih zdravstvenih domovih, obravnave pa se izvedejo "po dogovorjenih organizacijskih postopkih, kot je bilo za Policijo dogovorjeno z Ministrstvom za zdravje in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje že takoj po razglasu epidemije spomladi lani", dodajajo na Policiji.
Na testiranje torej napotijo policiste s sumom na covid-19 oziroma tiste, ki imajo znake akutne okužbe dihal, "da se izključi možna okužba z virusom SARS-CoV-2 zaradi preprečevanja širjenja okužbe v Policiji in seveda tudi v naši državi". Kadar se v policijskih enotah pojavi večje število okuženih zaposlenih, pa se testiranje izvaja s PCR-testi, ki veljajo za najzanesljivejše pri diagnostiki okužb.
Ob uveljavljenih ukrepih za preprečitev širjenja novega koronavirusa na mejnih prehodih na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih meja Slovenije pri vračanju iz držav ali administrativnih enot držav s poslabšano epidemiološko sliko policiste prav tako napotijo na PCR-testiranje, še pojasnjujejo na Policiji. To še posebej velja za policiste, ki so zaradi izvrševanja nalog v tujini lahko prišli v stik z okuženo osebo ali prihajajo z okuženega območja čez mejo oziroma pri katerih obstaja veliko tveganje, da so se tam okužili. Na testiranje jih tako napotijo takoj po vrnitvi v domovino oziroma jih napotijo v karanteno.
"Testiranja, ki jih policisti opravijo pred napotitvijo na delo ali službeno potovanje v tujino, pri čemer je ob vstopu v drugo državo ali na zahtevo organizatorja potreben negativni izvid testiranja, štejejo za obveznost in finančni strošek službenega potovanja."

Redno se testirajo policisti, ki varujejo najvišje predstavnike države
Redno pa se s PCR-testi testirajo policisti, ki izvajajo nalogo varovanja določenih oseb, prostorov, objektov in okolišev objektov. "S tem preprečujemo morebiten prenos okužbe pri stikih z določenimi najvišjimi predstavniki države in morebitnimi drugimi osebami, ki bi predstavljale veliko tveganje za prenos okužbe, ter zagotavljamo preventivno testiranje policistov, ki so pri svojem delu dnevno izpostavljeni številnim kontaktom," pravijo na Policiji.
In ker je obvezno tedensko testiranje šolnikov, se s hitrimi antigenskimi testi redno testirajo tudi zaposleni v Višji policijski šoli (inštruktorji in kandidati za policista).
"Ob tem dodajamo, da je predvideno, da se bodo preventivna testiranja in različni presejalni programi izvajali, dokler ne bo dosežen zadosten odstotek precepljenosti prebivalstva. Tako se tudi v Policiji manjša obseg potrebnega preventivnega testiranja iz razlogov, ki so kot izjeme pri predložitvi negativnega testa že določene v različnih odlokih." Gre torej za prebolevnike ter osebe, ki so bile proti covidu-19 že cepljene.

KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.