Test zimskih gum, ki so ga na AMZS opravili tako na suhi kot mokri cesti, pa tudi na snegu in ledu, je znova dokazal, da je idealno gumo, ki se bo odlično obnesla po vseh ocenjevalnih kriterijih, praktično nemogoče izdelati. Tako se nobena 15-colska guma, namenjena osebnim vozilom, ni okitila z oceno odlično, le tri pa so označili za zelo priporočljivo izbiro. Še slabši so bili rezultati testa za dostavnike, saj ocene zelo priporočljivo ni uspelo osvojiti nobeni testirani gumi. Na testu so poleg vedenja gum na različnih podlagah ugotavljali še njihovo glasnost, obrabo oz. število prevoženih kilometrov in porabo goriva.
Gume za osebna vozila: nobena odlična, dve nista priporočljivi
Testno vozilo 15-colskih gum je bil vw polo, pričakovanj, da se bodo gume prestižnih znamk odrezale dobro, pa niso potrdili. Edine tri z oceno zelo priporočljivo so bile gume znamk Dunlop, Pirelli in Kleber, ki je sicer znamka v Michellinovem koncernu.
Večkrat zmagovalna Continentalova guma se je tokrat na ledu preslabo odrezala, sicer pa je v ostalih segmentih še vedno pri vrhu. Na našem trgu priljubljena Savina guma je pokazala slabosti na suhi cesti.
Pri desetih gumah, ki so prejele oceno priporočljivo, so skupno oceno znižali zaradi specifičnih pomanjkljivosti. Edini gumi, ki jih ne priporočajo, sta Toyo in Davanti, ki je sicer znamka kitajskega izdelovalca, a se evropskim kupcem skuša prodati kot evropska znamka, saj za razvojem gum in vodenjem prodaje tičijo strokovnjaki s stare celine.
Skupne ocene zimskih tovornih gum boljše kot na 'letnem' testu
Lastnikom dostavnikov so stroški mnogo pomembnejši od varnosti, zato ni presenetljivo, da snovalci gum za dostavna vozila pri izdelavi dajejo poudarek predvsem čim manjši obrabi, posledično pa zanemarijo ostale karakteristike. Te gume se tudi zato slabo obnesejo na mokri cesti, prav ta segment pa je poskrbel, da je kar devet od 16 testiranih modelov letnih gum spomladi prejelo najnižjo oceno ni priporočljivo.
Zimski test je bil za tovorne gume zanimivo mnogo bolj uspešen. So pa zimske gume za dostavnike slabše ocene prejele pri obrabi, saj v povprečju z njimi lahko prevozimo le pol toliko kot z letnimi. To je še en dokaz, da sta segmenta obrabe in vedenja na mokrem cestišču neločljivo povezana – izjemno težko je namreč izdelati gumo, ki bo po obeh kriterijih pri vrhu.
Izključujoče so tudi lastnosti gum med testoma na suhi oziroma zasneženi cesti, kar je hkrati tudi razlog, da nobena izmed 15 gum ni prejela petih ali štirih zvezdic. Večina gum se je slabo odrezala na suhi cesti, tretjina pa se je na mokri cesti izkazala z dobrim oprijemom, kratkimi zavornimi razdaljami in dobrim prečnim oprijemom.
Osem gum s skupno oceno pomanjkljivo oziroma priporočljivo z omejitvami ima največ pomanjkljivosti na suhi in mokri cesti, gume, ki so boljše na mokri cesti, pa so slabše na snegu. Štiri gume, Sava, BF, Goodride in Maxxis, so dobile končno oceno slabo oziroma ni priporočljivo.
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.