Zakon o pravilih cestnega prometa predpisuje, da morajo biti motorna in priklopna vozila med 15. novembrom in 15. marcem ter v zimskih razmerah, ki se pojavijo zunaj omenjenega obdobja, opremljena z zimsko opremo. Pri menjavi gum pa naj ne bo vodilo zgolj koledar. Temperature so namreč tiste, ki prinašajo različno zahtevne izzive na cesti. "Pri temperaturah od nič do sedem stopinj Celzija so učinkovitejše zimske pnevmatike, pri okoli sedmih stopinjah Celzija so si okvirno enakovredne, pri višjih temperaturah pa so letne učinkovitejše," je pojasnil inštruktor varne vožnje Brane Legan že pred časom, ko smo pisali o testu letnih pnevmatik.
Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) je v sodelovanju s partnerskimi avtomobilskimi klubi in potrošniškimi organizacijami pred letošnjo zimo testirala 16 zimskih gum v dimenziji 185/65 R15 in 17 v dimenziji 215/60 R16. "Pri obeh letos testiranih dimenzijah, 185/65 R15 v hitrostnem razredu T – gre za pnevmatike, ki jih uporabljajo majhni avtomobili, kakršen je VW polo, ki je bil tudi naš preizkusni avto – in 215/60 R16 v hitrostnem razredu H, ki so namenjene cestnim terencem, kakršna je škoda karoq, smo temeljito preskusili lastnosti na suhi in mokri cesti, snegu in ledu. Izmerili smo glasnost, preverili obrabo oziroma število prevoženih kilometrov in izmerili porabo goriva," je merilna testiranja opisal odgovorni urednik Motorevije Blaž Poženel.
Ob tem je povedal, da so z rezultati testa zadovoljni, zlasti pri 17 pnevmatikah, primernih za cestne terence, saj nobena od preizkušenih pnevmatik ni dobila ocene 'ni priporočljivo': "Slabše so se na testu izkazale pnevmatike za manjše avtomobile, kjer sta med 16 preizkušenimi dve, ki ju v AMZS na podlagi rezultatov testa voznikom ne priporočamo."
Najboljša skupna ocena na testu, ki jo dobijo najbolj uravnotežene pnevmatike oziroma takšne, ki dosežejo čim boljši rezultat pri vseh merilih, pa naj ne bo edini kriterij pri nakupni odločitvi, je svetoval Poženel: "Pnevmatike izberite glede na svoje potrebe in navade. Če se pogosto vozite po zasneženih cestah, se ozrite po pnevmatikah, ki so dobre na snegu, če pa zimo prevozite na očiščenih avtocestah in hitrih cestah, so za vas primernejše pnevmatike z dobrimi lastnostmi na mokrem in suhem."
Pnevmatike dimenzije 185/65 R15 T
Skupni rezultati letošnjega testa so dokaj raznoliki, je ocenil Poženel. Štiri pnevmatike, ki imajo najbolj uravnotežene lastnosti, so dobile skupno oceno 'zelo priporočljivo', pri sedmih, ki so dobile skupno oceno 'priporočljivo', so ugotovili rahle pomanjkljivosti pri vsaj enem od glavnih ocenjevalnih meril. Pri treh pnevmatikah se je izkazalo, da so se slabo odrezale pri najmanj enem od pomembnih ocenjevalnih meril, zato so dobile skupno oceno 'priporočljivo z omejitvami', dve pnevmatiki z začelja tabele pa sta se tako slabo odrezali na mokri cesti, da sta dobili skupno oceno 'ni priporočljivo'.
Pri izbiri ene od petih pnevmatik, ki so zasedle mesto na koncu tabele, na AMZS svetujejo razmislek, saj so se tri od teh petih gum razmeroma slabo odrezale na suhi cesti. "Naši testni vozniki so ugotovili, da pnevmatike ne ponujajo dobrega občutka pri hitrejši vožnji po avtocesti, saj imajo slabo smerno stabilnost in se slabše odzivajo na ukaze z volanom. Te pomanjkljivosti sicer niso kritične, so pa dolge vožnje po avtocestah zaradi tega manj udobne," je omenil Poženel.
Po njegovih besedah je bolj kritično pretirano odzivanje na voznikove ukaze pri izogibanju oviram, pri čemer lahko zanaša zadek avtomobila, če ga vozi neizkušen voznik. "Take lastnosti smo ugotovili pri Dunlopovi pnevmatiki winter response 2, Fuldini pnevmatiki kristall montero 3 in Barumovi pnevmatiki polaris 5," je izpostavil Poženel.
Preostali pnevmatiki z začelja tabele – Imperialova pnevmatika snowdragon HP in pnevmatika wanli SW611 – sta skupno slabo oceno dobili zaradi večjih pomanjkljivosti na mokri cesti. Dokaj slabo se je na mokri cesti odrezala tudi Fuldina guma. "Kako pomembne so te pomanjkljivosti, se lepo vidi iz tabele z razlikami v zavornih poteh na mokrem asfaltu (zaviranje od 80 kilometrov na uro do zaustavitve). Razlika v zavorni poti med najboljšo pnevmatiko pri tem merilu (bridgestone blizzak LM005) in Barumovo pnevmatiko na 13. mestu je skoraj pet metrov, nato pa je skoraj štiri metre razlike že do naslednje Fuldine pnevmatike kristal montero 3," je utemeljil Poženel in dodal, da so se zadnje tri pnevmatike na testu slabo odrezale tudi pri drugih merilih na mokri cesti.
Najbolj uravnotežena se pri nobenem merilu ni izkazala za najboljšo
Po oceni Poženela ima nova generacija Continentalove pnevmatike wintercontact z oznako 870 najbolj uravnotežene lastnosti, čeprav se pri nobenem merilu ni izkazala za najboljšo.
Na podobno visoki ravni sta tudi pnevmatiki goodyear ultragrip 9+ in semperit speed-grip 5. Tudi Michelinova pnevmatika alpin 6, ki je zasedla četrto mesto, ni daleč za njimi. "Goodyearova pnevmatika se odlikuje z najboljšo oceno na mokrem, Semperitova na snegu, Michelinova pa se je najbolje odrezala pri obrabi," je utemeljil Poženel.
Razlike med pnevmatikami dimenzije 185/65 R15 T:
– najboljša pnevmatika se na suhem asfaltu pri zaviranju od 100 km/h do zaustavitve ustavi po 44 metrih, najslabša pa po 49,5 metra;
– najboljša pnevmatika se na mokrem asfaltu pri zaviranju od 80 km/h do zaustavitve ustavi po 36,2 metra, najslabša pa po 47,7 metra;
– najboljša pnevmatika vzdolžno splava na mokri cesti pri 92 km/h, najslabša pa pri 72,8 km/h;
– najboljša pnevmatika je testno progo na zasneženi cesti odpeljala v 73,1 sekunde, najslabša v 81,3 sekunde;
– z najboljšo pnevmatiko po parametru obrabe lahko prevozimo 46.182 km, z najslabšo 22.692 km;
– poraba goriva je bila z najbolj varčno pnevmatiko 5,7 l/100 km, z najmanj varčno pa 6,1 l/100 km.
Med sedmimi pnevmatikami s skupno oceno 'priporočljivo' so pomanjkljivosti malce bolj izrazite in raznolike, zato je pri izbiri ene od teh pnevmatik dobro upoštevati vozne navade in potrebe, je izpostavil Poženel.
Pnevmatike dimenzije 215/60 R16 H
Testni vozniki so ugotovili, da pri nobeni od preizkušenih pnevmatik te dimenzije ni tako velikih pomanjkljivosti, da bi dobila oceno 'ni priporočljivo'. Štiri pnevmatike so dobile skupno oceno 'zelo priporočljivo', 12 pnevmatik oceno 'priporočljivo' in le ena pnevmatika oceno 'priporočljivo z omejitvami'.
Največje razlike pri vodljivosti na suhi cesti
A razmeroma dobri rezultati ne pomenijo, da med gumami ni razlik, je izpostavil Poženel. Te so najbolj očitne pri vodljivosti na suhi cesti. "Z dobrimi pnevmatikami na kolesih je škoda karoq natančno in lahkotno vodljiv avtomobil z dobro smerno stabilnostjo – pri manevru izogibanja oviri uboga voznikove ukaze z volanom, se hitro odzove in se tudi varno izogne oviri. S slabimi pnevmatikami na kolesih so vozne lastnosti drugačne. Testni vozniki so imeli med preizkušanjem občutek, da je avto zadaj nemiren in da je treba z volanom popravljati začrtano smer oziroma radij v ovinku," je pojasnil.
Dobra vodljivost pnevmatik ni pomembna le na suhi cesti, pač pa tudi na mokrem in na snegu. "Pnevmatika z uravnoteženimi lastnosti se dobro obnese tako pri prečnih kot vzdolžnih obremenitvah in omogoča natančno vodenje tudi pri zmanjšanem oprijemu," je razložil Poženel.
Razlike med pnevmatikami dimenzije 215/60 R16 H:
– najboljša pnevmatika se na suhem asfaltu pri zaviranju od 100 km/h do zaustavitve ustavi po 43 metrih, najslabša pa po 48,6 metra;
– najboljša pnevmatika se na mokrem asfaltu pri zaviranju od 80 km/h do zaustavitve ustavi po 34,7 metra, najslabša po 40,8 metra;
– najboljša pnevmatika vzdolžno splava na mokri cesti pri 86,4 km/h, najslabša pri 76 km/h;
– najboljša pnevmatika je testno progo na zasneženi cesti odpeljala v 75,1 sekunde, najslabša pa v 82,1 sekunde;
– z najboljšo pnevmatiko lahko prevozimo 43.423 km, z najslabšo pa le 23.714 km,
– poraba goriva je bila z najbolj varčno pnevmatiko 6,8 l/100 km, z najmanj varčno pa 7,3 l/100 km.
Še bolj občutne razlike med pnevmatikami so pri obrabi
Kot so ugotovili testni vozniki, lahko največ kilometrov med preizkušenimi pnevmatikami prevozimo s Savinimi eskimo hp2, in sicer 43.423 kilometrov, ki pa se je slabše odrezala na mokri cesti. "Na drugem koncu spektra so pnevmatike coopertires WM -SA2+, s katerimi lahko prevozimo le 23.714 kilometrov, kar je skoraj polovico manj," je izpostavil Poženel.
Na letošnjem testu v tej dimenziji sicer nobena od prvih štirih pnevmatik – continental wintercontact TS870, dunlop winter sport 5, goodyear ultragrip performance+ in michelin alpin 6 – ni pokazala slabosti pri nobenem od glavnih ocenjevalnih meril, zato so si prislužile skupno oceno 'zelo priporočljivo'.
Pri drugi skupini pnevmatik s skupno oceno 'priporočljivo' so na AMZS med testom opazili manjše pomanjkljivosti pri vsaj enem od ocenjevalnih meril. Zato priporočajo, da vozniki pri izbiri gum iz te skupine razmislijo o vozniških navadah. "Treba je izbrati pnevmatiko, ki je najbolj primerna za vozniški vsakdan vsakega kupca," je dejal Poženel.
Pnevmatika coopertires WM-SA2+ je dobila skupno oceno 'priporočljivo z omejitvami'. "Zaradi precejšnjih slabosti na mokri cesti in precejšnje obrabe si ni zaslužila višje ocene," je pojasnil Poženel in dodal, da je pokazala tudi nekaj pomanjkljivosti na mokri cesti in v snegu.
Priprava vozila na zimo ni le menjava pnevmatik
Čeprav so pnevmatike ključni del ustrezne opreme avtomobila, pa vozniki ne smejo pozabiti, da priprava vozila na zimo nikakor ne pomeni le menjave pnevmatik, je za konec spomnil inštruktor varne vožnje Tomaž Farčnik: "Ob prihodu nižjih temperatur je treba letno tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla zamenjati z zimsko, preveriti delovanje akumulatorja, poškodbe in obrabo metlic brisalcev. Vsako zaznano poslabšanje delovanja naj bo opomnik za menjavo. S tehnično neustreznim vozilom še tako dober voznik morda ne bo uspel rešiti kritične situacije."
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.