Slovenija

Tesna podpora osnutku proračuna

Ljubljana, 14. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, M.S.
Komentarji
0

Ljubljanski mestni svetniki so uspeli zaključiti razpravo o osnutku proračuna za Mestno občino Ljubljana in ga sprejeli.

Ljubljanski mestni svetniki razpravljajo o proračunu MOLa za letošnje leto (Foto: POP TV)
Ljubljanski mestni svetniki razpravljajo o proračunu MOLa za letošnje leto (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Ljubljanski mestni svetniki so po več kot sedmih urah razprave v drugem poskusu le uspeli zaključiti razpravo o osnutku proračuna za Mestno občino Ljubljana (MOL) ter ga z vsemi pripombami tudi sprejeli.

Osnutek je tako podprlo 22 svetnikov, proti pa jih je bilo 17. Poleg kresanja mnenj o projektu tirne vzpenjače na ljubljanski grad so svetniki v svojih prispevkih veliko pozornosti namenili tudi pogodbi DARS-MOL, zaradi katere je mestna občina z DARS sklenila milijardno poravnavo.

Peter Sušnik (SDS) je svoj glas proti osnutku proračuna utemeljil prav z omenjeno poravnavo. Kot je dejal, je bila pogodba z DARS mogoče res "zanič", vendar pa svetniki ne vedo niti, kaj vsebuje dogovor o sodni poravnavi z DARS, zato sam ne more podpreti proračuna, ki predvideva več kot polovico milijarde tolarjev za to sodno poravnavo.

Podžupan Miloš Pavlica (ZLSD) je glede te pogodbe pojasnil, da je mesto izgubilo tožbo z DARS, da pa so ocenili, da je bolje, da gre občina v poravnavo in si tako izgovori obročno odplačevanje, namesto da bi morali vse plačati v enem znesku. Samostojna svetnica Vika Potočnik je v svojem nastopu glede pogodbe DARS-MOL izrazila prepričanje, da bi lahko občina z dobrimi pogajalci DARS zagotovo dokazala kako napako, da bi se tako izognili tožbam.

Osnutek proračuna preskromen?

Mnoge kritike osnutku proračuna so letele tudi na račun pomanjkanja razvojne naravnanosti. Tako je na primer Franci Slak (NSi) županji Danici Simšič med drugim tudi predlagal, naj se restriktivnemu proračunu navkljub občina zadolži v zakonsko dovoljenih okvirih, da bo lahko izpeljala vsaj nekatere investicijske projekte. Podobno je menil tudi Slakova strankarska kolegica Marija Šterbenc. Po njeni oceni je tako vse skupaj le krpanje lukenj in starih zadev, pa še to krpanje lukenj se ne izvaja tako, kot bi si želeli občani. Kritizirala pa je tudi to, da se je v osnutku premalo sredstev predvidelo za socialo in podporo družinam.

Vika Potočnik je prav tako ocenila, da mestu manjka razvojnih vizij. Po njenih besedah pa obstajajo številni projekti, ki niso vezani na proračun, ki bi se jih dalo realizirati. Ocenila pa je še, da je osnutek proračuna "preskromen in premalo ambiciozen za vse želje meščanov" ter da če bodo vse vezali na proračun, bodo obsojeni na životarjenje.

Sušnik je izrazil tudi določeno "skepso" nad dogajanjem znotraj vladajoče koalicije ter dejal, da bi bilo za mesto koristno, če bi koalicija opustila interne konflikte in predložila konsistenten proračun. Ocenil je še, da je za županjo nastopila "kriza vladanja", ki je sicer doletela že vse prejšnje župane, a je za Simšičevo po njegovem mnenju nastopila že zelo kmalu.

Majda Širca (LDS) je proračun kritizirala, ker naj bi premalo denarja namenjal kulturi. Menila pa je, da je mestni svet pred "pragmatično odločitvijo" ter ob tem izrazila željo, da bi se v bodoče pripravljalo dvoletne proračune. Damijan Dolinar (SDS) pa je ocenil, da se v občini "ne zna gospodariti, dobro pa se zna prirejati prihodke in odhodke".

Svetniki v dvomu glede vzpenjače

Veliko se je govorilo tudi o ljubljanski vzpenjači, natančneje o višini cene za eno vožnjo z vzpenjačo. Nekateri mestni svetniki se strinjajo s ceno 2 do 3 evrov, ljubljanski podžupan pa še naprej zagovarja, da naj bi ena vožnja z vzpenjačo stala 1 evro.

Ljubljanska vzpenjača je še vedno vroča tema razprav med svetniki
Ljubljanska vzpenjača je še vedno vroča tema razprav med svetniki FOTO: POP TV

Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) je menil, da bi bilo pred izgradnjo vzpenjače najprej potrebno poskrbeti za kulturne in gostinske vsebine na gradu. Šele ko se bo na gradu nekaj dogajalo, bodo namreč ljudje želeli na grad. Igor Omerza (LDS) je poudaril, da mesto ne more kar pretrgati z neko obveznostjo, ki jo je prevzelo. Kot je dejal, mogoče vzpenjača res ne bo popolnoma rentabilen projekt, a tudi ceste niso, pa jih vseeno delajo in obnavljajo.

Samo Kuščer (Rad imam Ljubljano) je tej trditvi nasprotoval in zastavil vprašanje, kaj bodo rekli meščani, če bo denar namesto za vzdrževanje cest porabljen za "ta nesmiseln projekt". Številni svetniki so sicer ponovno izrazili dvom v smiselnost projekta vzpenjače, pogosto pa je bilo slišati vprašanje, zakaj je prejšnja županja pogodbo podpisala tako "na hitro", ko se ji je iztekal mandat, če je bila investicija res racionalna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta