Računsko sodišče je objavilo poročilo o reviziji poslovanja družbe Holding Slovenske elektrarne (HSE), Agencije za upravljanje kapitalskih naložb Republike Slovenije (AUKN) in Slovenske odškodninske družbe (SOD) oziroma družbe Slovenski državni holding (SDH) pri obvladovanju denarnih tokov HSE zaradi investicije v blok 6 Termoelektrarne Šoštanj. Z revizijo so želeli ugotoviti, kako so institucije ravnale z denarjem pri tej investiciji med letoma 2012 in 2014.
Zadnja revizija Računskega poročila je ugotovila so, da se je predračunska vrednost investicije v blok 6 v tem času povečala za 125 milijonov evrov in znaša 1,43 milijard evrov, s tem pa presegla 1,3 milijard evrov, ki je določena v Zakonu o poroštvu Republike Slovenije za obveznosti iz dolgoročnega posojila v vrednosti 440 milijonov evrov, ki ga je najela Termoelektrarna Šoštanj pri Evropski investicijski banki za financiranje projekta. "To pomeni, da družba HSE z ukrepi v okviru aktivnega nadzora investicije kljub izvedenim aktivnostim za znižanje vrednosti glavne tehnološke opreme in stroškov njene montaže ni zagotovila izpolnitve pogoja glede vrednosti investicije, ki je bil določen ob izdaji državnega poroštva za izvedbo investicije v blok 6," so zapisali na Računskem sodišču.
Prvi investicijski program je predvideval, da bo investicija stala 1,07 milijard evrov, ob tem, da so upoštevali, da bo cena premoga 2,25 eur/GJ, prodajna cena elektrike 70 evrov/MWh in 39,6 eur/MWh lastna cena elektrike. Revizorji so med drugim ugotovili, da HSE kot večinska lastnica Premogovnika Velenje z nadzorom njenega poslovanja ni poskrbela, da bi dosegli predvideno stroškovno ceno premoga (2,25 eur/GJ) , ki so jo upoštevali pri izračunu finančnih učinkov obratovanja bloka 6. S tem pa tudi ni izpolnila pogoja glede cene premoga, ki so ga določili ob izdaji državnega poroštva.
Do leta 2014 so se te številke kar petkrat spremenile. Takrat je vrednost investicije znašala že 1,428 milijard evrov, prodajna cena elektrike je zrastla na 96,8 eur/MWh, cena lastne elektrike pa na 66,9 eur/MWh, premog pa po ceni 2,45 eur/GJ.
Čeprav je cena premoga za izračun ekonomike v programih ostajala enaka, pa je Teš premog kupoval po drugačni ceni – npr. leta 2012 po ceni 2,667 evra za GJ, leta 2013 po 2,528 evra za GJ, leta 2014 pa se je večkrat spremenila, nazadnje je bila 2,95 evra za GJ.
Prav tako se je pokazalo, da finančni učinki obratovanja bloka 6 ne bodo uresničeni, saj so napovedi cen električne energije v prihodnje zelo različne in gre za neobvladljivo tveganje. "Prav tako obstaja tveganje, da dodatni predvideni prihodki od zakupa moči za zagotavljanje sistemskih storitev v elektroenergetskem sistemu v obdobju obratovanja bloka 6 ne bodo realizirani v načrtovanem obsegu," so še zapisali.
Napovedi prodajne cene električne energije in nabavne cene premoga niso uresničljive, torej tudi načrtovan poslovni izid družbe TEŠ ni uresničljiv, meni Računsko sodišče. To pa pomeni, da družba TEŠ ne bo mogla "zagotoviti lastnih sredstev za poplačilo obveznosti in bosta morali manjkajoča finančna sredstva zagotoviti družba in skupina HSE".
V stroške investicije pa niso vključili stroške razgradnje elektrarne po koncu obratovanja, kar bi po mednarodnih računovodskih standardih moralo, so še ugotovili revizorji. Ti stroški pa bodo znašali še dodatnih 3-5 odstotka vrednosti, kar pomeni med 40 in 70 milijonov evrov.
Kako naprej?
Računsko sodišče od HSE in SDH zahteva, da pripravita odzivni poročili in v njih predstavita popravljalne ukrepe. Med drugim pričakuje tudi finančno in poslovno prestrukturiranje Premogovnika Velenje in družbe Teš, učinkovitejšo koordinacijo med obvladujočo in odvisnimi družbami skupine HSE ter preverjanje odgovornosti organov upravljanja in nadzora družb HSE in TEŠ. Računsko sodišče je podalo tudi priporočila za ureditev poslovanja HSE, da bo ta v prihodnje zagotavljala pozitiven denarni tok.
Nekateri podatki še vedno zatemnjeni
Računsko sodišče je revizijsko poročilo objavilo že ob predstavitvi revizije v avgustu, a je bil takrat večji del poročila zasenčen, saj so v HSE ocenili, da gre za poslovno skrivnost. HSE je zdaj umaknil oznako tajnosti.
Nekateri deli so še vedno zakriti, ti se večinoma nanašajo na podatke o sklenjenih kreditnih pogodbah, kjer bi njihovo razkritje pomenilo kršitev pogodbe.
Ravno tako ostajajo zakriti podatki, ki se nanašajo na poslovne načrte družbe HSE in njenih hčerinskih družb v prihodnje, kjer bi razkritje nekaterih podatkov (npr. predvidevanj o proizvodni ceni električne energije in predvidevanj o gibanju cen energentov, kuponov CO2 ...) lahko oslabilo konkurenčni položaj družbe HSE.
"V procesu tehtanja je računsko sodišče tako presodilo, da je javni interes po razkritju tako močan, da je velika večina revizijskega poročila lahko javno dostopna, da pa se družbi HSE dovoli pravico do poslovne skrivnosti v nekaterih posameznih primerih, ki se nanašajo na veljavne kreditne pogodbe oz. na načrte za prihodnost," so zapisali revizorji.
SDH: Izvajamo vse aktivnosti odgovornega in obveščenega upravljavca naložbe HSE
"SDH mnenje RS spoštuje in se strinja glede priporočil SDH in popravljalnega ukrepa SDH, ne more pa se strinjati glede nekaterih očitkov glede upravljanja HSE s strani AUKN/SOD/SDH," so zapisali v svojem odzivu v Slovenskem državnem holdingu. Kot pravijo, so pripravili ugovor zoper določena revizijska razkritja, ki ga je v določeni meri Računsko sodišče tudi upoštevalo.
V SDH poudarjajo, da ne oni, ne AUKN, ne SOD niso sprejemali ključnih odločitev in podpisovali pogodb v zvezi z naložbo blok 6 v letih 2008 in 2009, so pa morali prevzeti "aktivno vlogo pri saniranju oz. omilitvi posledic teh odločitev". "Začetki veljavnosti pogodb z Alstomom, podpisanih v letih 2008 in 2009, in starševska garancija HSE za obveznosti TEŠ iz teh pogodb, so odločilno determinirali nadaljnji potek investicije in z njo povezanih težav, vključujoč povečevanje investicijske vrednosti projekta blok 6," so še zapisali. Kot dodajajo, je AUKN s kapitalskimi naložbami začela upravljati šele 20. 10. 2010, "zato AUKN/SOD/SDH na predhodne dogodke niso mogli vplivati."
Pojasnili so tudi, da je SOD "zaradi informacij o povišanju investicijske vrednosti bloka 6 v TEŠ, velikih težavah v poslovanju Premogovnika Velenje in o negativnem vplivu spremenjenih razmer na likvidnost, poslovanje in poslovne rezultate HSE dne 21. 1. 2014 kot obveščen, skrben, dejaven in strokoven upravljavec sprejel pomembne sklepe ustanovitelja HSE."
KOMENTARJI (624)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.