Okrožno sodišče v Celju je zavrglo predlog člana nadzornega sveta Termoelektrarne Šoštanj (Teš) Franca Rosca za zadržanje uveljavitve sklepa nadzornikov Teša o odpoklicu Uroša Rotnika z mesta direktorja družbe in imenovanju Simona Tota na njegovo mesto. Sodišče je hkrati zavrnilo tudi predlog za izdajo začasne odredbe, ki bi Totu prepovedovala izvrševanje funkcije direktorja in s tem podpisovanje dokumentov in sklepanje vseh pravnih poslov v imenu in na račun Teša. Spomnimo, presojo zakonitosti so zahtevali v sindikatu, kjer so zaradi, po njihovem sporne zamenjave, nameravali danes znova stavkati.
Simon Tot je po odločitvi sodišča poudaril, da je "torej po sklepu nadzornega sveta Teša in celjskega okrožnega sodišča zakoniti zastopnik družbe". Uroš Rotnik pa je v odzivu dejal, da je naloga sodišča presojati zadeve in da je treba njegovim presojam tudi verjeti.
Rotnik: Imam pametnejše stvari za početi
Uroš Rotnik je danes tudi povedal, da ima precej pametnejših stvari za početi, kot je vlaganje tožb in kazenskih ovadb zoper nadzornike družbe, ki so ga v četrtek odstavili. Je pa seveda vse odvisno tudi od nadaljnjega razvoja dogodkov.
Rotnik je ocenil, da njegova razrešitev ni bila "poslovna in moralna, saj nihče ni imel toliko moči, da bi mu pogledal v oči in rekel, da je zadnjih devet let v Tešu, odkar vodi podjetje, delal netransparentno in da je bilo vse narobe".
Po njegovih navedbah rezultati kažejo prav obratno. "Vsako leto smo proizvedli več kot eno tretjino energije, potrebne za slovenski energetski sistem, zelo učinkovito smo naredili vse remonte v terminskem roku, uspešno smo izvedli tudi projekt plinskih turbin, ki letno proizvajajo približno 250 gigavatnih ur električne energije, kar je dejansko polovica proizvedene energije v Soških elektrarnah. To ni mala stvar," je dejal.
Na vprašanje, kdaj namerava priti v Teš, je odgovoril, da je trenutno na dopustu in sploh ne ve, kako naj bi potekala morebitna predaja poslov med njim in Totom. S to zagato, tako pravi Rotnik, se bodo morali ukvarjati pravni strokovnjaki, saj ne bi rad hodil na sodišče in ugotavljal, ali je ali ni direktor Teša.
"Kolikor vem, akti v Tešu predpisujejo, da je direktor izbran na podlagi javnega razpisa, na katerega se je treba prijaviti in podati program dela. Tot tega ni storil, zato ne vem, kakšna je bila pravno-formalna podlaga njegovega imenovanja," je dejal. Poudaril je, da se bo v primeru objave razpisa za direktorja Teša znova prijavil in predložil program dela, ki so ga že do zdaj skupaj z idealno ekipo uspešno uresničevali.
Izjave gospodarske ministrice Darje Radić, da se oklepa svojega direktorskega položaja, kot je to storila direktorica Vegrada Hilda Tovšak, je Rotnik označil za smešne. Navedel je, da ga je nadzorni svet Teša v četrtek med 12. in 12.15 razrešil s položaja direktorja in po njegovi oceni to pomeni, da je bilo njegovo delo vredno 15-minutnega odločanja.
Glede izjav direktorja direktorata za energijo na gospodarskem ministrstvu Janeza Kopača, ki je izjavil, da finančna konstrukcija Teša 6 ni sklenjena in da obstajajo skrite številke, je Rotnik dejal, da je ta izjava neresnična oziroma da gre zgolj za "Kopačevo natolcevanje".
'Agencija sprejema svoje odločitve'
Dodaten zaplet v šoštanjski energetski zgodbi pa povzroča novoustanovljena Agencija za upravljanje kapitalskih naložb, ki jo vodi Dagmar Komar. Čeprav je Rotnikova razrešitev zakonita, je agencija zahtevala njen preklic. Vodstvo je na generalnega direktorja Holdinga Slovenskih elektrarn (HSE) Matjaža Janežiča, predsednika nadzornega sveta HSE Jadranka Medaka in predsednika nadzornega sveta Teša Djordja Žebeljana že naslovilo dopis, v katerem izraža "veliko presenečenje in nestrinjanje z nenadno odločitvijo o razrešitvi direktorja Teša".
Ob tem, kot je razvidno iz dokumenta, "zahtevajo vzpostavitev prvotnega stanja, to je takojšnji preklic odločitve razrešitve direktorja Teša". Prav tako pričakujejo, da jih bodo naslovniki dopisa o svojih ukrepih seznanili do petka.
Premier Borut Pahor ocenjuje, da se je agencija odločila v skladu s svojimi pristojnostmi tako, kot se je. "Agencija ima svoje pristojnosti in sprejema svoje odločitve," je poudaril. Agencija se je, kolikor ve, odločila brez vmešavanja politike. Sam je tudi ves čas vztrajal, da se politika ne odloča več tako, kot je bilo to v navadi ves čas tranzicije, o stvareh, ki niso več v njeni pristojnosti. "Ker smo menili, da je kadrovska politika v rokah vlade stvar, ki ne sodi v moderno državo, ki je članica OECD, smo ustanovili agencijo," je poudaril in dodal, da ima tudi agencija svoje odgovornosti pred vlado in DZ. "Počasi, a zanesljivo se bodo stvari postavile na svoje mesto, to sem prepričan," je še poudaril Pahor.
'Agencija še ni popolnoma usposobljena'
Dogajanje v zvezi s Tešem je za 24ur.com komentirala tudi gospodarska ministrica Darja Radić. Zadnje dogajanje je po njenem mnenju posledica dejstva, da Agencija za upravljanje kapitalskih naložb še ni popolnoma usposobljena za svoje delo. "Agencija v tem trenutku še ne posluje s polnimi zmogljivostmi, nima niti vzpostavljenih vseh osnovnih pogojev za učinkovito in uspešno delovanje," je razložila ministrica.
Kot je dejala, mora imeti agencija za uspešno delovanje najprej sprejeto strategijo za upravljanje kapitalskih naložb, v tej strategiji so zapisani posamezni cilji, ti cilji so potem zavezujoči za agencijo. A te strategije še ni, saj jo mora sprejeti parlament, pravi Radićeva. V skladu z zakonom mora sprejeti tudi kodeks upravljanja, pri tem mora slediti smernicam OECD za upravljanje kapitalskih naložb, a agencija tudi tega kodeksa še nima sprejetega.
"Po mojem mnenju so se čutili odgovorne, da v tem primeru ukrepajo. A so ravno zaradi teh pomanjkljivosti sprejeli preuranjeno in premalo premišljeno odločitev. Upam, da je bila sprejeta v javnem interesu in da ni v ozadju sledenje parcialnemu interesu. To bi bilo zelo narobe," meni Radićeva.
Sevčnikar: Možno, da smo se zmotili
Možno je, da smo se zmotili pri povzemanju dokumenta Agencije za upravljanje s kapitalskimi naložbami države, da sta bila razrešitev Rotnika in imenovanje Tota na njegovo mesto nezakonita. Agencija tega res ni zapisala v svojem dokumentu, pa je danes povedal predsednik sindikata v Tešu Branko Sevčnikar.
Agencija v izdanem dokumentu tega res ni zapisala, vendar smo si v sindikatu to tako razlagali, saj menimo, da je bila seja nadzornega sveta, na kateri je bil razrešen Rotnik in imenovan Tot, sklicana nezakonito, je dejal Sevčnikar.
Na vprašanje, ali je seznanjen, da lahko o zakonitosti oz. nezakonitosti razrešitve oz. imenovanja odloča le sodišče, je dejal, da to ve in da je tudi pri tem morda naredil napako, ko je za medije dejal, da je agencija odločila o tem. Sevčnikar je tudi dejal, da mora preučiti odločbo sodišča.
Boj med SD in Zares?
Pojavljajo se že špekulacije, da gre pri celotni zadevi za boj med rdečim SD in oranžnim Zaresom. In kaj na to pravi ministrica Radićeva? "Meni je zelo žal, da se je ta primer razrešitve tako spolitiziral. Prav delovanje agencije za upravljanje kapitalskih naložb je bila optimalna rešitev, da končno ločimo ali izločimo politiko od upravljanja s kapitalskimi naložbami in to odgovorno nalogo prepustimo profesionalni organizaciji, ki ne bo podrejena političnemu vplivu. Ta prvi primer ni bil posrečen iz tega vidika. Upam, da to ne bo imelo slabe popotnice za delo agencije na vnaprej," je za 24ur.com dejala Radićeva.
Stavka zamrznjena
Dokument Agencije za upravljanje s kapitalskimi naložbami je prejel tudi stavkovni odbor Teša in se na podlagi njega odločil zamrzniti za danes napovedano stavko do ponedeljka. Dokument agencije je prejel tudi prvi nadzornik Teša Djordje Žebeljan. ''Do petka je čas za odgovor,'' je pojasnil, odločitve agencije pa ni želel komentirati.
Novopostavljeni direktor Simon Tot pa je povedal, da še ni bil v stiku z nadzorniki, zato ne ve, kako bodo postopali. "Moja pristojnost v tem trenutku je vodenje Teša in projekta šestega bloka elektrarne," je poudaril in dodal, da se v pristojnosti drugih organov, ki morajo opraviti svoje delo, ne vmešava.
Šaleška dolina čaka ponedeljek
V Šaleški dolini so s komentarji na nastalo situacijo bolj skopi, povedali pa so, da je nastala situacija slaba tako za Šaleško dolino kot slovensko energetiko. V politiko se ne želijo vmešavati, veseli pa so, da je Šaleška dolina stopila skupaj in tako rdečim in oranžnim dokazala, da želi varno prihodnost, katere garant je po njihovem mnenju Teš 6.
KOMENTARJI (243)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.