Izredna seja Državnega zbora (DZ) o problematiki šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) se je začela ob 14. uri, a so jo hitro morali prekiniti. Vsi poslanci namreč niso prejeli gradiva nekdanjega direktorja Teša Simona Tota, ki je označeno z oznako interno ali zaupno. Predsednik DZ Janko Veber je to ugotovil po tem, ko je poslance na začetku opozoril, da so nekatera gradiva poslovna skrivnost in da bo moral sejo, če bo kdo navajal te podatke, zapreti za javnost. Ob tem sta poslanca Jožef Jerovšek in Franc Pukšič opozorila, da nimajo vsi poslanci teh gradiv. Prejeli so jih le člani odborov DZ za infrastrukturo in za finance. Veber je moral tako sejo za nekaj časa prekiniti, tako da so vsi poslanci lahko dobili gradiva.
Ko se je seja ob 14.50 nadaljevala, je minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel poslancem dejal, da je projekt šestega bloka Teš primer, kako se v tej državi ne smemo vesti. Tako projektno vodenje kot celotno naložbo pa je označil za katastrofo.
In kako naprej? Minister je dejal, da mora dobiti vse podatke oziroma jasen presek te naložbe. Šesti noveliran investicijski program, ki se pripravlja in bo tudi revidiran, bo po njegovih pojasnilih osnova za to.
Opozoril je, da so bile vse ključne odločitve za projekt pripravljene na podlagi napačnih informacij. Glede na podatke, ki so jih dobili od trenutnih direktorjev, tako Teša kot HSE, kaže na to, da trditve, da se projekt draži, ne držijo, je dejal minister in dodal, da je ta projekt toliko stal od samega začetka.
Ključnega pomena je, da imamo neodvisno strokovno ekspertno institucijo, ki bo preverila ali ta investicijski načrt, ki bo izdelan, drži, ki bo preverila vsa dejanska stanja na tem projektu, je poudaril minister.
Po Omerzelovih pojasnilih ni dovolj, da KPMG vzame v roke peti noveliran program in preveri, ali je matematika v njem prava. To se je na revizijah načrtov delalo, preverjala se je matematika, ne pa vsebina.
Tudi v nadaljevanju seje več prekinitev
Seja se je nadaljevala s predstavitvijo stališč poslancev in razpravo. A vse ni potekalo gladko. Po tem ko je bila seja prekinjena kmalu po začetku, so jo nato prekinili še pred in med glasovanjem.
DZ je uspel s 40 glasovi za in 24 proti podpreti koalicijsko usklajen amandma, ki podpira sklepe vlade o tej problematiki in ki gredo po oceni DZ v pravo smer reševanja Teš 6. Pri glasovanju o tem dopolnilu je bilo navzočih 67 poslancev.
Zatem pa se je zapletlo pri glasovanju o priporočilu kot celoti. Poslanska skupina SDS je namreč napovedala obstrukcijo, zato v prvem glasovanju DZ ni bil več sklepčen. Ob ponovitvi glasovanja pa so sejo obstruirali še poslanci NSi. Seja je bila nato prekinjena, a tudi v tretjem poskusu glasovanja DZ ni bil sklepčen.
Sejo so po vnovični prekinitvi nadaljevali in Matej Tonin (Nsi) je umaknil obstrukcijo seje, za katero da so se odločili zaradi vsebinskih razlogov, in napovedal glasovanje proti. V četrtem poskusu je DZ vendarle potrdil priporočilo v celoti, in sicer je za glasovalo 42 od navzočih 50 poslancev, šest pa jih je bilo proti.
Kakšno je priporočilo vlade?
Vlada med drugim računskemu sodišču predlaga, naj v okviru svojih pristojnosti izvede revizijo investicije v šesti blok Teša. Državnemu pravobranilstvu pa je naložila pripravo poročila o zakonitosti ravnanj organov HSE in Teša.
Ministrstvu za infrastrukturo je naložila, da s pomočjo mednarodne, neodvisne specializirane družbe pripravi pregled možnih opcij in predlog nadaljnjih korakov.
Teš mora do 30. oktobra pripraviti noveliran investicijski program, HSE pa do tega datuma predstaviti vpliv spremenjenih razmer na likvidnost, poslovanje in poslovne rezultate obeh družb.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.