Terorizem je nova realnost Evrope, je v oddaji 24UR ZVEČER prikimal notranji minister Boštjan Poklukar. Zato je Slovenija ukrepala in povišala stopnjo ogroženosti države z nizke na srednjo. "Slovenska policija izvaja vse preventivne ukrepe in v takih primerih tudi ukrepa. Videli ste, da je pred azilnim domom na Viču ukrepala tudi specialna enota policije. Policija ničesar ne prepušča naključju."
Strinja se tudi strokovnjak za nacionalno varnost Iztok Prezelj. "Slovenija je bila za zdaj dokaj varna država in smo lahko samo od daleč gledali, kaj se dogaja po Evropi. Zdaj se nekako zdi, da so varnostni dogodki dobili nek pospešek, ne samo na področju terorizma, tudi v smislu vojne v Ukrajini, nismo še končali z nekaterimi krizami, ekonomska se še vedno vleče. Ta preplet vseh teh dejavnikov in kriz ter naša nezmožnost, da jih rešimo, pričajo o tem, da se valimo proti varnostno slabši situaciji. To je nova realnost in v prihodnje bomo morali biti bolj pazljivi na indikatorje."
'Namen terorizma je povzročiti strah'
35-letni Slovenec, ki naj bi pred azilnim domom kričal Alah je velik in grozil, da se bo razstrelil, je že izpuščen na prostost. Je to pametna poteza v tem času, ko je država ob grožnjah Slovencev obremenjena tudi z migrantskim valom?
"To je stvar državnega tožilca, ki je vodil postopek. Policija je tukaj naredila vse, v kolikor je tožilec oz. preiskovalni sodnik ocenil, da ni zadosti dokazov za pripor, potem so ga izpustili," je pojasnil Poklukar.
Vsaka grožnja s terorizmom je tudi terorizem, opozarja Prezelj. "Namen terorizma je povzročiti strah, namen grožnje s terorizmom prav tako. Imamo dva varnostna dogodka v istem dnevu, kjer so se očitno pristojni v enem primeru odločili, da človeka aretirajo in zadržijo, ker je celotna zadeva bolj resna – lahko bi povzročil množično morijo, medtem ko so se v drugem primeru odločili, da je človek, ko je grozil, v resnici grozil sebi in morda policistom."
'Ni razloga, da bi se državljani oboroževali'
Predsednik SDS Janez Janša svoje podpornike na družbenem omrežju X poziva: "Vrag je vzel šalo. Oborožite se. Legalno." Kako nevarni so lahko takšni zapisi?
Eno je realnost, kjer so fakti, drugo je naša interpretacija te realnosti, pravi Prezelj. "Videli smo, da je v zadnjih letih marsikateri varnostni dogodek dobil hud pospešek, ravno zaradi interpretacije različnih ljudi. Vedno bolj smo polarizirani, zelo je treba paziti, kaj se na socialnih medijih objavlja. Strinjam se, da je vrag vzel šalo, to je v primeru takih groženj res. Da bi se Slovenci morali oboroževati, je pa ..." Ob tem je spomnil na Šiškovo vardo. "To se je izkazalo za nevaren scenarij, človek je bil na koncu obsojen za ogrožanje ustavne ureditve."
Poklukar je ob tem dodal, da je v Republiki Sloveniji Policija tista, ki je pristojna za varnost in red. "Ne vidim razloga, da bi se državljani oboroževali. Vsak ima seveda pravico, da pridobi strelno orožje po Zakonu o orožju, če izpolnjuje kategorije. Mislim, da je pozivanje k oboroževanju Slovenije v tem trenutku neprimerno, kajti Slovenska policija popolnoma obvladuje situacijo."
Nadzor na mejah bo zagotovo trajal dlje
Kaj pa nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko, ki so ga uvedli danes. Ali lahko pričakujemo, da bo ukrep trajal dlje kot deset dni? "Želim si, da je ukrep začasen, kot je tudi v schengenskem zakoniku. Vsekakor pa že sedaj povem, da po 10 dneh najverjetneje še ne bo razlogov, da ga ukinemo. Kajti stopnja terorizma v Evropi je izredno visoka in moramo biti vseeno previdni." Ponovil je, da je ta ukrep uveden izključno zaradi terorizma, "bojazni, da se nam preko zahodnobalkanske migrantske poti v migrantski tok infiltrirajo teroristi".
Tudi Prezelj je prepričan v to, da bodo ukrepi trajali več kot deset dni. "Dejstva nas učijo, da se varnostna situacija lahko zelo hitro poslabša, izboljšuje pa se zelo počasi."
Med ostalimi ukrepi povečanje senzibilnosti za radikalizacijo
Na vprašanje, ali so v tem trenutku potrebni še kakšni drugi ukrepi, je naštel okrepljeno obveščevalno delovanje, okrepljeno obveščevalno sodelovanje s policijami in obveščevalnimi službami na zahodnem Balkanu, koordinacijo med resorji v Sloveniji in povečanje senzibilnosti za radikalizacijo v Republiki Sloveniji med različnimi institucijami. "Storilca obeh teh dejanj sta bila Slovenca, ne tujca, ki delujeta v določenih institucijah. Vemo, da se v šolstvu dogaja marsikaj v zvezi z nasiljem, v zdravstvu prav tako," je opomnil.
Poklukar se je strinjal, vse državljanke in državljane pa je ob tem pozval, naj kakršno koli sumljivo ravnanje takoj prijavijo Policiji.
KOMENTARJI (639)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.