Partnerske organizacije starejših so v okviru projekta Starejši za skladni razvoj dolgožive družbe ugotovile, da poslanci neupravičeno dobivajo mesečni pavšal za delo na terenu. Po opozorilih vodje projekta Mateje Kožuh Novak večina poslancev še nima urejene poslanske pisarne, vseeno pa dobivajo mesečni pavšal za delo na terenu.
V omenjenem projektu organizacij starejših so namreč ugotovili, da 16. teden po volitvah 55 poslancev še vedno nima urejene poslanske pisarne, vseeno pa prejemajo mesečni pavšal v višini 500 do 1000 evrov za delo na terenu. Skupaj torej v treh mesecih okrog 135.000 evrov, je sporočila Kožuh Novakova.
Poleg tega je le 11 poslancev od 35, s katerimi so se pogovarjali v okviru projekta, izjavilo, da bodo volivcem na terenu na voljo le enkrat na mesec. Po urniku dela državnega zbora pa je vsak ponedeljek namenjen prav delu poslancev na terenu. Da bodo volivcem na voljo vsak ponedeljek, pa je napovedalo le 12 poslancev.
Organizacije starejših so se v okviru projekta Starejši za skladni razvoj dolgožive družbe lotili podprojekta Aktivno državljanstvo in začeli tedensko obiskovati vse poslance, da bi jim približali stiske prebivalstva. Kot je v sporočilu za javnost zapisala Kožuh Novakova, bodo partnerske organizacije starejših tekoče spremljale delo poslanskih pisarn in poskušale preko stikov s poslanci vplivati na kakovost reševanja vprašanj vseh generacij, zlasti pa starejših.
Pavšal pripada vsakemu poslancu
V državnem zboru so pojasnili, da vsi poslanci dobivajo pavšal, ki jim pripada po zakonu. Enkrat letno obvestijo mandatno-volilno komisijo o svojih aktivnostih v volilni enoti. "V primeru, da poslanec obvestila ne posreduje v določenem roku, se mu, do izpolnitve te obveznosti, poslanski pavšal ne izplačuje." Če ni dogovora o brezplačni uporabi prostorov, gredo za poslanske pisarne obveznosti v zvezi z najemnino in obratovalnimi stroški v breme državnega zbora.
Prostori se, če je mogoče, najamejo v prostorih občin oziroma upravnih enot – lokacijo dogovori poslanec – in v ta namen je na poslanca v mandatu 2011–2015 mesečno predvidenih 200 evrov. Ostale obveznosti za delovanje poslanskih pisarn pokriva poslanec iz mesečnega pavšala pri pokrivanju stroškov za opravljanje funkcije v volilni enoti.
Poslanec sredstev za pokrivanje stroškov delovanja poslanske pisarne ne prejme neposredno, temveč državni zbor za poslanske pisarne na predlog poslanca sklene najemno pogodbo. Najemne pogodbe se sklenejo za določen čas, do izteka mandata.
DLGV: Polovica poslancev že ima pisarne in se držijo urnika
Iz DLGV so sporočili, da polovica njihovih poslancev stranke že ima poslanske pisarne, druga polovica pa si jih še ureja. Pojasnili so, da so do mesečnega pavšala za delo na terenu upravičeni vsi poslanci, saj je namenjen aktivnostim, ki se odvijajo na območju volilne enote, v kateri je bil poslanec izvoljen in je odvisen od oddaljenosti posameznega poslanca.
Mednje sodijo obiski v volilni enoti, srečanja s krajani, reprezentančni izdatki ob organiziranju sej in razgovorov, predstavitve v lokalnih medijih, uporaba prostorov in tako dalje. Urnik državnega zbora za letos natančno določa dva- do štirikratno mesečno prisotnost poslanca v poslanskih pisarnah ob ponedeljkih "in poslanci, ki že imajo svoje pisarne, se urnika že držijo, saj se zavedajo svoje odgovornosti do volivcev".
Na pojasnila drugih poslanskih skupin še čakamo.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.