Eko Krog je julija objavil študijo Sežiganje odpadkov v cementarnah: primer Salonit Anhovo, v kateri opozarja na posledice sežiganja odpadkov v cementarnah na zdravje prebivalcev in okolja ter poda predloge za večjo transparentnost ter boljšo zakonodajno urejanje sosežiganja odpadkov.
Kot navajajo v poročilu, ima Salonit Anhovo dovoljenje za sosežig 89 različnih vrst odpadkov, tudi nevarnih. V letu 2014 je uporaba odpadkov strmo narasla in dosegla 60 odstotkov alternativnih goriv, 40 odstotkov pa je predstavljal petrolkoks.
Cementarna lahko sicer na leto sežge 108.960 ton odpadkov, vključno s 15.560 tonami nevarnih odpadkov, kar v povprečju predstavlja 300 ton odpadkov dnevno. Kot še piše v študiji, lahko anhovski Salonit, glede na okoljevarstveno dovoljenje IPPC iz leta 2018, v okolje letno spusti kar 2017 kilogramov živega srebra in njegovih spojin.
A IPPC cementarni določa zgolj relativne mejne vrednosti emisij, absolutne mejne vrednosti emisij pa so odvisne od maksimalnega pretoka odpadnih dimnih plinov skozi njihov dimnik. Največji masni pretok za dušikove okside (NOx), ki je dovoljen po okoljevarstvenem dovoljenju, je 310 kg/h, kar se ne zdi veliko, a če se vrednost pomnoži s teoretičnimi 7000 urami delovanja cementarne na leto, postanejo količine emisij ogromne. Sicer pa je za leto 2017 anhovski Salonit poročal o 1.211 tonah letnih emisij NOx v ozračje, kar je pod mejnimi vrednostmi emisij, ki jih dovoljuje okoljevarstveno dovoljenje, a za 40 odstotkov presega scenarij, po katerem bi imela cementarna dovoljenje enake emisije NOx kot sežigalnice odpadkov.
Omenjena študija, ki jo je Eko krog objavil tudi na spletu, pa je zmotila vodilne v anhovskem Salonitu. Kot je pojasnil predsednik zasavskega aktivističnega društva Eko krog, Uroš Macerl, jim je cementarna, oziroma njihovi pravni zastopniki, 7. avgusta poslala zahtevek po umiku omenjene študije s spleta. Ker Eko krog študije ni umaknil, je cementarna zahtevo po umiku poslala tudi gostitelju spletne strani Eko kroga. "Da bi gostitelja zaščitili, smo začasno onemogočili dostop do spletne strani in gostovanje prenesli drugam," so pojasnili v Eko krogu.
Dodali so, da so v študiji na osnovi dovoljenih koncentracij emisij in dovoljenih pretokov skozi dimnik izračunali dovoljene količine izpustov škodljivih snovi. "Podatke smo črpali iz javno dostopnih virov, ki so navedeni, a Salonit Anhovo nam zdaj očita navajanje nekorektnih in zavajajočih podatkov ter krnjenje njihovega ugleda," pravijo.
Salonit Anhovo pravi tudi, da so podatki, ki jih je Eko krog uporabil v študiji in so prepisani iz njihove spletne strani, neuradni. Meritve naj bi bile izdelane preko metodologije, ki takrat še ni ustrezala vsem potrebnim zahtevam. Kot še pravijo, je anhovski Salonit povsem nekorektno in neutemeljeno naveden kot primer slabe prakse, ki v Sloveniji sežiga odpadke s posledicami za okolje in ljudi.
A analiza tal in vrtnin na dveh mestih na območju Občine Kanal ob Soči, ki jo je leta 2015 opravil Kmetijski inštitut Slovenije, kaže, da je vsebnost niklja v obeh talnih vzorcih presegla opozorilno vrednost nacionalne zakonodaje. Tudi vzorci korenja, ki raste na eni od lokacij, so se približali mejni vrednosti za kadmij.
Ker visoke ravni onesnaženja, vključno s hrupom in smradom, vplivajo na kakovost življenja lokalnih prebivalcev, so v Eko krogu prepričani, da bi morali imeti vsi deležniki družbe enako možnost sodelovanja v procesu sprejemanja odločitev. "IPPC se ne bi smela izdajati za nedoločen čas, podjetjem pa ne bi smeli dovoliti višjih emisij zgolj na podlagi lastne ocene stroškov in koristi brez posvetovanja z drugimi deležniki družbe," dodajajo.
In medtem ko v anhovskem Salonitu menijo, da je namen Eko kroga zaprtje tovarne, pa zasavski aktivisti poudarjajo, da je njihov namen le izenačenje mejnih vrednosti emisij cementarn, ki sosežigajo odpadke s sežigalnicami, učinkoviteljši okoljski nadzor nad njihovim delovanjem ter večja transparentnost. Kot so še dodali, bo študija na spletu spet dosegljiva, saj se z argumenti pravnih zastopnikov anhovskega Salonita ne strinjajo.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.