Kot vse kaže, se bo zelo topla afriška zračna masa nad nami zadrževala vse do konca meseca, ker pa bomo le na obrobju njenega vpliva, je težko reči, kateri dan bo najtoplejši in do kam natančno bo seglo živo srebro.
Zadnji izračuni kažejo, da se bomo hujši vročini v večjem delu Slovenije izognili, kar pa ne velja za Goriško in Vipavsko dolino, kjer se bo lahko v drugi polovici tedna kakšen dan ogrelo tudi nad 35 stopinj Celzija. K vročini na tem območju bodo zelo pripomogla suha tla, ki se precej bolj segrejejo kot mokra, zato bodo v krajih s padavinskim primanjkljajem temperature zraka tudi za nekaj stopinj višje kot v preostalem delu Slovenije na podobni nadmorski višini.
Obilnejših padavin do začetka julija verjetno ne bo
Nekaj neviht bo v tem tednu nastalo predvsem na severu in severovzhodu Slovenije, kamor bo proti večeru začel dotekati nekoliko manj vroč zrak. Ob veliki nestabilnosti ozračja se bo lahko razvilo tudi kakšno lokalno neurje z močnimi sunki vetra in točo. Drugod bodo nevihte v prihodnjih dneh manj verjetne, a kljub temu ne povsem izključene, obilnejšega deževja, ki bi zajel vso Slovenijo in končal sušo, ki pesti predvsem zahodni in osrednji del države, pa vsaj do začetka julija zelo verjetno ne bomo deležni.
Rekord: junija 2000 v Metliki izmerili 37,5 stopinje
Pred letom 1995 so bili tako zgodnji vročinski valovi pri nas zelo redki, v večjem delu Slovenije so celo povsem izostali. Po tem letu pa se je situacija precej spremenila, saj je le nekaj junijev minilo brez njih. Kljub temu bo tokratni vročinski val tako po trajanju kot tudi po izmerjenih temperaturah eden najmočnejših junijskih vročinskih valov v zgodovini meteoroloških meritev. V tem mesecu smo uradno najvišjo temperaturo pri nas izmerili 22. junija 2000, ko se je v Metliki ogrelo do 37,5 stopinje Celzija.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.