Nadpovprečno toplo vreme, ki nas spremlja že od konca marca, ima močan vpliv na temperaturo morja, ki je za začetek meteorološkega poletja neobičajno visoka in za okoli 5 stopinj Celzija presega dolgoletno povprečje. Kaj vse vpliva na temperaturo morja in kaj se zgodi, ko zapiha močna burja?
V primerjavi z drugimi svetovnimi morji je Jadransko morje zelo plitvo, saj njegova globina v Tržaškem zalivu večinoma ne presega 40 metrov. Plitvo morje je zelo občutljivo na hitre vremenske spremembe. Ob stabilnem vremenu na njegovo temperaturo močno vplivata predvsem sonce in temperatura zraka.
Segrevanje morja se začne s prihodom pomladi in traja vse do jeseni. Ker sončni žarki ne sežejo v globino morja, se segreva le njegova zgornja plast. V sončnih in mirnih poletnih dneh lahko morje v enem samem dnevu pridobi celo dve stopinji Celzija. Vzrok je maestral, dnevni termični veter, ki piha iz morja proti kopnemu in potiska toplo in najbolj segreto plast vode proti obali.
Ko zapiha burja
Ko po daljšem obdobju toplega in stabilnega vremena zapiha močna burja, se površinska plast morja močno ohladi. Burja je tipičen jadranski veter vzhodne do severovzhodne smeri. Nastane, ko se hladne celinske zračne mase preko Dinarskega gorstva zlivajo nad toplejše morje. Močna burja povzroči nastanek visokih valov, ki odrinejo toplo plast vode stran od obale. Zaradi valov prihaja do mešanja toplejše zgornje plasti vode s hladnejšimi spodnjimi plastmi, kar ima za posledico padec temperature morja na površini.
Hkrati burja poskrbi za izhlapevanje vrhnje plasti vode, zato se morje še dodatno ohladi. Ob tem se slanost morja v površinski plasti poveča. Zgornja plast vode postane gostejša od spodnjih plasti, zato potone proti dnu, kar premeša vodni stolpec. S tem na površje pride precej hladnejša voda iz globine.
Po podatkih Agencije za okolje povprečna letna temperatura morja ob slovenski obali znaša 16 stopinj Celzija. Morje je običajno najhladnejše februarja, ko njegova temperatura v globini enega metra dosega le okoli 8 stopinj Celzija.
V zadnjih letih je bila najnižja temperatura morja na mareografski postaji v Kopru izmerjena 11. februarja 2012 in sicer le 3,5 stopinj Celzija. Nasprotno pa je v doslej najbolj vročih letih temperatura morja že presegla tudi 30 stopinj Celzija. To se je zgodilo 17. julija 2010, ko se je morje ogrelo do kar 31 stopinj Celzija.
V prihodnjih dneh ne pričakujemo močnejše burje, zato bo morje ostalo toplo in primerno za kopanje. Namakanje je v teh dneh prijetno tudi v naših celinskih vodah. Predvsem reke v spodnjem toku so že zelo tople. Kolpa pri Metliki že dosega 24, Krka v Podbočju pa 21 stopinj Celzija. Temperatura Blejskega jezera je 22, Bohinjskega pa 18 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.