Območje Cerkelj na Gorenjskem je bilo že v preteklih desetletjih najdišče večjih arheoloških ostankov zlasti prazgodovinskih in staroslovanskih naselbin ter grobišč, to poletje pa so ob pripravah na gradnjo naselja Taber med Šmartnem in Poženikom odkrili tudi antično najdišče.
Med drugim so odkopali temelje večje stavbe, postavljene v bližini grobov. Arheologi ugotavljajo, da so to najverjetneje ostanki templja.
Ostanki rimske ceste, večje število antičnih grobov iz prvega stoletja našega štetja, med katerimi so nekateri tudi vzidani v grobnice, večji objekt, ki bi utegnil biti tempelj, in bogate drobne najdbe, od steklene žare do okrasnih zaponk, kažejo na zelo intenzivno poselitev v prvem stoletju našega štetja, pojasnjuje arheolog Milan Sagadin iz kranjske območne enota Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.
Sledi starih Slovanov
Arheologi so že julija blizu potoka Pšata med naseljema Šmartno in Poženik odkrili sledi staroslovanske poselitve iz sedmega in osmega stoletja ter objekta iz zelo stare železne ali pozne bronaste dobe iz časa od desetega do osmega stoletja pred našim štetjem.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.